Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Wynagrodzenie minimalne w 2019 roku. Brak porozumienia w rządzie

Wynagrodzenie minimalne w 2019 roku. Brak porozumienia w rządzie

Elżbieta Rafalska przyznaje, że Rada Ministrów się jeszcze nie dogadała. Fot. Andrzej Iwanczuk/REPORTER
Elżbieta Rafalska przyznaje, że Rada Ministrów się jeszcze nie dogadała.
Rada Ministrów nie zdecydowała o podwyżce płacy minimalnej na przyszły rok, mimo że taki punkt był pierwotnie wpisany w plan wtorkowego posiedzenia. Może to oznaczać, że propozycja Ministerstwa Pracy, Rodziny i Polityki Społecznej nie zostanie przyjęta.

- Jesteśmy w trakcie uzgodnień i to zostanie jeszcze z ministrami uzgodnione w trybie obiegu - mówiła minister pracy Elżbieta Rafalska na konferencji po posiedzeniu rządu, poświęconej wypłacaniu 300 zł na wyprawki dla uczniów. Wywołana przez dziennikarza do tablicy, asekuracyjnie przypominała też, że w poprzednich latach rząd PiS znacząco podnosił wysokość pensji minimalnej.

Obecnie jest to 2100 zł brutto, natomiast stawka godzinowa wynosi 13,7 zł. W przyszłym roku najniższa kwota, do jakiej musi wzrosnąć minimalne wynagrodzenie, to 2217 zł., a stawka godzinowa 14,5 zł. Taka minimalna podwyżka wynika z przepisów.

Resort Pracy zaproponował jednak wzrost do kwoty 2250 zł brutto i stawki godzinowej do 14,7 zł brutto. Ta propozycja nie uzyskała aprobaty ministerstwa finansów – o czym pisaliśmy w money.pl.

Jak tłumaczy Jeremi Mordasewicz z Konfederacji Lewiatan, zbyt duży wzrost płacy minimalnej może zaszkodzić małym firmom, zwłaszcza, że w ubiegłym roku podwyżka przekroczyła 13 proc. i była znacznie większa od wzrostu wydajności pracy, mogą sobie nie poradzić mniejsze firmy z ubogich regionów. A rząd deklaruje, że chce przede wszystkim im pomagać.

Podwyżka płac, w tym płacy minimalnej, musi być powiązana ze wzrostem wydajności pracy. W przeciwnym razie polskie produkty i usługi staną się mniej konkurencyjne, osłabnie eksport, nasili się import i narazimy się na kryzys i bezrobocie, z jakimi mają do czynienia mieszkańcy południowej Europy - wyjaśnia Mordasewicz.

Wideo: Płaca minimalna w 2018 r. Zobacz, ile z tego zabiera ci państwo:

Podwyżka płacy minimalnej ma wpływ na wysokość wielu świadczeń, takich jak dodatek za pracę w nocy, wynagrodzenie za czas gotowości do pracy i przestój, odprawa z tytułu zwolnień grupowych, minimalna podstawa wymiaru zasiłku chorobowego, czy odszkodowanie za mobbing w pracy – o czym informowaliśmy w money.pl.

Płaca minimalna ma także wpływ na wysokość "małego ZUS-u", czyli składek preferencyjnych opłacanych głównie przez przedsiębiorców przez dwa pierwsze lata prowadzenia działalności gospodarczej, ale także m.in. duchownych.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Czytaj także
Polecane galerie
MAes
2018-06-15 09:15
Na 500 państwo ma pieniądze a człowiek pracuje za najniższą płaci alimenty i musi żyć a taka dama siedzi w domu pieniądze pewne co miesiąc a człowiek musi się zabijać za śmieszne pieniądze wstyd mi ze żyje w takim kraju .
bolo
2018-06-12 22:15
A to może w ogóle nie dawajcie tych pieniędzy na podwyżkę płacy minimalnej, bo zabraknie wam pieniążków na wszystkie dzieci, niezależnie z jakich rodzin pochodzą, bo przecież należy inwestować w dzieci, które w dorosłości będą zwykłymi bufonami i bucami, nieprzygotowanymi do dorosłego życia, nauczonymi, że pieniądze się nie zarabia, tylko z nieba lecą.
A co z Dod.Stażowym pani Rafalska?!
2018-06-12 17:28
A co z dod.stażowym? Mam stazu 20l, a na ręke 1650 razem ze stażowym! Młoda osoba zaczynająca prace w urzedzie ma tyle samo podstawy co ja ze stażowym!
Pokaż wszystkie komentarze (8)