Notowania

Płaca minimalna w górę. Jest propozycja Ministerstwa Rodziny

Podwyżka płacy minimalnej ma wpływ na wysokość wielu świadczeń

Podziel się
Dodaj komentarz
(Grzegorz Banaszak/REPORTER)
Podwyżka płacy minimalnej ma wpływ na wysokość wielu świadczeń

O 150 zł do 2250 zł brutto wzrośnie od przyszłego roku miesięczna płaca minimalna, jeśli rząd zaakceptuje ogłoszoną w piętek propozycję Ministerstwa Rodziny. Minimalna stawka godzinowa ma wzrosnąć o złotówkę, do 14,7 zł brutto.

- Złożyliśmy propozycję 2250 zł, stawka godzinowa w tej sytuacji będzie wynosić 14,7 zł - powiedział w rozmowie z PAP wiceminister rodziny Stanisław Szwed - Minimalna propozycja wynikająca z przepisów to 2217 zł, minimalna stawka godzinowa 14,5 zł - dodał.

Minimalna stawka godzinowa ma mieć zastosowanie do wszystkich umów, bez względu na sposób ustalania wynagrodzenia, czyli na przykład według stawki godzinowej, dziennej, tygodniowej, miesięcznej.

Wideo: Płaca minimalna w 2018 r. Zobacz, ile z tego zabiera ci państwo

Jak wyjaśnił Szwed, wyższa propozycja została wybrana ze względu na chęć utrzymania płacy minimalnej na poziomie ok. 47 proc. wobec prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej.

Rada Ministrów zajmie się propozycją resortu Elżbiety Rafalskiej we wtorek 12 czerwca. Rząd czasu ma niewiele, bo najpóźniej 15 czerwca musi przedstawić propozycję wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę i minimalnej stawki godzinowej Radzie Dialogu Społecznego.

Warto podkreślić, że podwyżka płacy minimalnej ma wpływ na wysokość wielu świadczeń, takich jak dodatek za pracę w nocy, wynagrodzenie za czas gotowości do pracy i przestój, odprawa z tytułu zwolnień grupowych, minimalna podstawa wymiaru zasiłku chorobowego, czy odszkodowanie za mobbing.

Płaca minimalna ma także wpływ na wysokość "małego ZUS-u", czyli składek preferencyjnych opłacanych głównie przez przedsiębiorców przez dwa pierwsze lata prowadzenia działalności gospodarczej, ale także m.in. duchownych.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: płaca minimalna, płaca minimalna w 2019 r., wiadomości, gospodarka, gospodarka polska, najważniejsze
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
08-06-2018

ŁajdacyProponuję takiemu rządowi dać najniższą krajową a ludziom, którzy pracują uczciwie i ciężko ich uposażenie, chociaż na jeden rok.

08-06-2018

FggSpójrzmy co się dzieje w Czechach wynagrodzenia rosną naturalnie co ma pokrycie w ich PKB i dynamice rozwój... u Nas jak to widać pięknie ten nieRzad … Czytaj całość

09-06-2018

?????????????????????????2250 zł? A ja - pielęgniarka mam 2420 zł brutto. Książę Radziwiłł obiecał nam "podwyżki" w 2021 r (!) na 3201 zł brutto. Super! Pytanie czy … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (539)