Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Płaca minimalna: 1500 złotych. Będą negocjacje

Pomysł minister Fedak krytykują ekonomiści. Ich zdaniem wzrost płacy minimalnej jest niekorzystny dla gospodarki. Dla osób, które zarabiają najniższą krajową, może oznaczać utratę pracy.

Podziel się
Dodaj komentarz
(kprm.gov.pl)

Rząd przyjął projekt poziomu minimalnej płacy w 2012 roku, który przedstawi Komisji Trójstronnej. Proponuje, by wynagrodzenie to wynosiło 1500 zł - poinformowało Centrum Informacyjne Rządu.

Ponadto rząd zaproponuje Komisji Trójstronnej pozostawienie wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2012 roku na ustawowym minimum wynoszącym 20 procent realnego wzrostu przeciętnego wynagrodzenia w 2011 roku.

Przedstawiając propozycję wzięto pod uwagę: sytuację finansów publicznych, w tym Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, konieczność ograniczania wydatków budżetu państwa, potrzebę ograniczenia deficytu finansów publicznych poniżej 3 procent PKB - podało Centrum.

Rząd zaproponuje, by minimalne wynagrodzenie za pracę w 2012 roku wynosiło 1500 zł. _ - Kwota ta zapewni relację minimalnego wynagrodzenia do prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej w wysokości 41,4 procent. Obecnie wynagrodzenie minimalne wynosi 1386 zł _ - podało CIR.

- _ Przy wysokim bezrobociu, jakie mamy w Polsce, taki wzrost płacy minimalnej jest niekorzystny dla gospodarki _ – tak projekt rządu komentuje dla *Money.pl *ekonomista Ryszard Petru. Jego zdaniem działania, które mogły by dawać szansę na obniżenie bezrobocia powinny sugerować utrzymanie, bądź niewielki wzrost płacy minimalnej.

_ - Projekt rządu oznacza de facto, że część osób, które otrzymuje wynagrodzenie bliskie minimalnemu, może stracić oficjalną pracę _ – mówi Petru. - _ Tego typu rozwiązanie jest kosztowne, dlatego że bardzo wiele świadczeń społecznych jest powiązanych z minimalna płacą. Trudno mi zrozumieć jakie argumenty miał rząd żeby podnosić minimalną płacę w całym kraju. Rozumiałbym jeśli zostałaby ona zróżnicowana - _dodaje ekonomista.

_

_

_ - Kończymy prace dotyczące zmiany ustawy o świadczeniach rodzinnych i ustawy o pomocy społecznej, w taki sposób, aby dokonać waloryzacji progów dochodowych, od których liczona jest interwencja socjalna. Chcemy, aby te progi wzrosły o wskaźnik inflacji, takie pierwsze przymiarki to 2,1 procent. Skutki finansowe to około 200 mln zł na ten rok i kilkaset milionów na przyszły rok. Założenia są już na ukończeniu i mam nadzieję, że ustawa wejdzie w życie przed wyborami _ - mówiła w piątek minister pracy Jolanta Fedak.

Fedak poinformowała także, że na koniec 2011 roku stopa bezrobocia powinna być niższa niż 11 procent Jej zdaniem nie ma obaw, aby wysoki odczyt inflacji za marzec spowodował nadmierny wzrost wynagrodzeń.

W Wieloletnim Planie Finansowym Państwa rząd zapisał, że stopa bezrobocia na koniec 2011 roku wyniesie 10,9 procent. Wcześniej rząd prognozował, że na koniec roku bezrobocie spadnie do poziomu 9,9 procent.

Fedak powiedziała także, że według szacunków resortu po otwarciu dla Polaków niemieckiego rynku pracy (od 1 maja tego roku) w ciągu najbliższych trzech lat do pracy wyjedzie tam nie więcej niż 300 tys. osób. _ - Znaczna część tych osób to pracownicy, którzy pracują tam w sposób nielegalny czy półlegalny, zwłaszcza przy pracach sezonowych i w usługach _ - dodała.

Zaznaczyła, że nie jest spodziewany duży odpływ pracowników o wysokich kwalifikacjach. _ - Wskazują na to dotychczas niewykorzystane kontyngenty, jeżeli chodzi o te zawody, które w Niemczech są poszukiwane _ - dodała.

Przypomniała także, że zbliża się termin, w którym Europejski Trybunał Sprawiedliwości wyda wyrok w kwestii wolnego przepływu kapitału - Komisja Europejska zarzuciła Polsce niezgodność ustawy o OFE z postanowieniami traktatu w zakresie limitów inwestycyjnych dla OFE. Jak powiedziała, wyrok będzie przedmiotem analiz w MPiPS.

Zaznaczyła, że dotychczas towarzystwa emerytalne nie wykorzystywały obowiązującego limitu 5 procent inwestycji zagranicznych. Dodała, że w przeszłości zdarzały się też wypadki, że inwestycje te były _ wyjątkowo nietrafione _ i nie przyniosły ubezpieczonym żadnych korzyści.

Minister zadeklarowała, że pracując nad zmianami w prawie jej resort weźmie pod uwagę wyrok trybunału. _ - W taki sposób, aby osoba ubezpieczona była dokładnie poinformowana o ryzyku tego typu inwestycji i żeby mogła podjąć decyzję, mając wszelkie informacje dotyczące ryzyka tych inwestycji _ - dodała.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/179/t99251.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/solidarnosc;mowi;dosc;drozyzny;zapowiada;16;manifestacji,128,0,814464.html) _ Solidarność _ mówi: Dość drożyzny! Zapowiada 16 manifestacji W każdym mieście wojewódzkim 25 maja na ulice wyjdą związkowcy. Dodatkowa planowana jest w lipcu, gdy Polska przejmować będzie przewodnictwo UE.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/225/t86753.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/gus;wynagrodzenia;wzrosly;o;4;procent,248,0,814328.html) GUS: Wynagrodzenia wzrosły o 4 procent Przeciętne wynagrodzenie brutto w marcu wyniosło 3.633,54 zł, co oznacza, że w ciągu roku wzrosło o 4,0 proc., a licząc miesiąc do miesiąca o 6,2 proc. - podał Główny Urząd Statystyczny.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/39/t74791.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/fedak;nie;boi;sie;ucieczki;pracownikow,195,0,812995.html) Fedak nie boi się ucieczki pracowników Otwarcie niemieckiego rynku pracy nie spowoduje wielkiego odpływu Polaków. Jej zdaniem będzie to nie więcej niż 300 tysięcy osób.
Tagi: podwyżka płacy minimalnej, płaca minimalna, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, najważniejsze, gospodarka polska
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz