Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Płaca minimalna w wysokości 1,9 tys. zł. Solidarna Polska chce takiej

0
Podziel się:

Oprócz podniesienia pensji minimalnej partia chce by zlikwidować przywileje byłych funkcjonariuszy SB i PZPR.

Kazimierz Ziobro, Zbigniew Ziobro i Beata Kempa z Solidarnej Polski
Kazimierz Ziobro, Zbigniew Ziobro i Beata Kempa z Solidarnej Polski (PAP/Darek Delmanowicz)

Dwie uchwały przyjął klub parlamentarny Solidarnej Polski na posiedzeniu wyjazdowym w Mielcu (Podkarpackie). W jednej z nich posłowie zaproponowali _ nowe porozumienia sierpniowe _, wśród nich jest postulat ustalenia płacy minimalnej w wysokości 1,9 tys. zł.

Prezes SP Zbigniew Ziobro przypomniał w swoim wystąpieniu, że dziś obchodzona jest rocznica porozumień sierpniowych, które - jak podkreślił - były krokiem milowym ku wolnej i suwerennej Polsce.

- _ Te porozumienia miały swoje źródło w Mielcu, gdzie zakład WSK Mielec w lipcu 1980 r. stanął i robotnicy domagali się realizacji swoich postulatów. To tutaj rozpoczął się protest wobec komunistycznej władzy, który swoją falą ogarnął cały kraj i zakończył się sierpniowymi porozumieniami. Chcemy oddać hołd i cześć tym, którzy stawili czoło totalitaryzmowi _ - mówił Zbigniew Ziobro.

Zaznaczył, że kandydat SP na senatora Kazimierz Ziobro był w tamtych czasach człowiekiem wielkiej odwagi, bo był jednym za założycieli Solidarności. Według byłego ministra sprawiedliwości, Polska obecnie potrzebuje ludzi odwagi i uczciwych, bo bez takich osób, zdaniem Z. Ziobry, nie da się zrobić porządku w naszym kraju.

Kazimierz Ziobro, powiedział, że w latach 80. cały naród był bohaterem, bo potrafił podnieść się z kolan. - _ Byłem tylko ogniwem tego buntu o wolność, o godność człowieka. Nie czułem się bohaterem, robiłem to, co każdy Polak robić powinien, ktoś musiał być na czele i może znalazłem więcej odwagi niż inni _ - dodał Kazimierz Ziobro, który w sierpniu 1980 r. był szefem komitetu strajkowego, a potem założycielem Solidarności w hucie szkła w Jarosławiu (Podkarpackie).

Uchwała upamiętniająca protest robotników w Mielcu w lipcu 1980 r. została przyjęta przez posłów SP przez aklamację.

Druga uchwała, która przyjął klub dotyczyła _ nowych porozumień sierpniowych _. Jej założenia przedstawił europoseł Tadeusz Cymański, który mówił m.in. o fatalnym stanie polskiej gospodarki, rosnącym bezrobociu i niżu demograficznym.

- _ Dlatego przedstawiamy "nowe porozumienia sierpniowe". 21 postulatów podzieliliśmy na siedem bloków tematycznych. To otwarta propozycja, niektóre punkty wymagają dyskusji, najważniejsze jest to, że SP jest gotowa do uczestniczenia w dyskusji _ - dodał Cymański.

Wśród postulatów SP jest m.in. ustalenie minimalnej płacy w wysokości 1,9 tys. zł miesięcznie; 300 zł na każde dziecko w rodzinie; likwidacja przywilejów dla byłych funkcjonariuszy SB i PZPR. SP chce również obniżenia składek ZUS dla przedsiębiorców oraz utworzenia funduszu grantowego dla osób, które chcą założyć firmę.

Posłowie SP mają spotykać się dzisiaj z mieszkańcami powiatów, w których odbędą się wybory do Senatu. Natomiast jutro w Dębicy odbędzie się regionalna konwencja SP.

Do Senatu z okręgu nr 55 kandydują: Zdzisław Pupa (PiS), Mariusz Kawa (PO-PSL), Kazimierz Ziobro (Solidarna Polska), Ewa Kantor (KWW Ewy Kantor), Ireneusz Dzieszko (KWW Prawica Podkarpacka), Andrzej Marciniec (PJN) i Józef Habrat (Samoobrona).

Wybory w okręgu nr 55 obejmującym powiaty: dębicki, kolbuszowski, mielecki, ropczycko-sędziszowski i strzyżowski, stały się konieczne po tym, gdy dotychczasowy senator PiS Władysław Ortyl został marszałkiem woj. podkarpackiego. Nastąpiło to po odwołaniu poprzedniego marszałka Mirosława Karapyty, który stał na czele koalicji PO-PSL-SLD w samorządzie województwa. Wcześniej prokuratura postawiła Karapycie siedem zarzutów, w tym pięć korupcyjnych.

Głosowanie odbędzie się 8 września.

Czytaj więcej w Money.pl
Wezwał Pupę do debaty. "Ma Pan problem?" _ W najbliższy poniedziałek odbędzie się debata wyborcza wszystkich kandydatów, mam nadzieję, że pojawi się Pan, nie unikając bezpośredniej rozmowy ze mną _.
Pensja minimalna w górę. Firmy stracą... Z 1600 do co najmniej 1680 zł ma wzrosnąć w przyszłym roku minimalne wynagrodzenie.
Spór o płacę minimalną zaostrza się Płaca minimalna w 2014 r. powinna wynosić 1720 zł (obecnie wynosi 1600 zł brutto) - to wspólne stanowisko związków zawodowych reprezentowanych w Komisji Trójstronnej - podał szef FZZ Tadeusz Chwałka. Wyliczenia MPiPS mówią o poziomie 1680 zł na 2014 r.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)