Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Sebastian Ogórek
|

Mamy falę przyrostów płac. Złota era przed Polską

16
Podziel się:

- Mamy pierwszą w istocie falę przyrostów płac. Gospodarka, po raz pierwszy od 1990 roku, zaczęła charakteryzować się poszukiwaniem pracownika - mówi prof. Witold Modzelewski. Jak dodaje, wzrost wynagrodzeń jest bardzo ostrożny, ale narastający.

Mamy falę przyrostów płac. Złota era przed Polską
(TADEUSZ KONIARZ/REPORTER)

W rozmowie z Modzelewski podkreślał, że dobra koniunktura w Polsce jest uwarunkowana narastającym popytem wewnętrznym. - Początek temu procesowi dał program 500 plus. To był jednorazowy wzrost popytu konsumpcyjnego w tych grupach dochodowych, które raczej nie spodziewały się wzrostu wydatków, pojawiła się tzw. dobra struktura popytu, adresowana w stosunku do podaży konsumpcyjnej, głównie towarów - powiedział.

Jak podkreśla ekspert, echem tego był wzrost wynagrodzeń. - Mamy pierwszą w istocie falę przyrostów płac, gospodarka zaczęła charakteryzować się poszukiwaniem pracownika. To jest pierwszy raz faktycznie od 1990 roku - mamy poszukiwanie pracy, pracodawcy szukają pracowników, wzrost wynagrodzeń jest bardzo ostrożny, ale narastający - zaznaczył prof. Modzelewski.

* Praca szuka człowieka. Młodzi od pracy oczekują czegoś innego, niż ich rodzice *

- Mamy drugi czynnik popytu konsumpcyjnego, czyli wzrost wynagrodzeń w grupie niskich i średnich wynagrodzeń. Oczywiście przyczyniło się do tego działanie regulacyjne państwa, chociażby w postaci płacy minimalnej, minimalnego wynagrodzenia z tytułu umów-zleceń - powiedział.

Modzelewski przypomniał, że na początku zeszłego roku przedsiębiorcy wyrażali zaniepokojenie możliwym rozwojem sytuacji. - Była taka zła narracja, żyliśmy w świecie wrogiej narracji, że to wszystko ma się źle potoczyć. Pamiętamy prognozy z 2015 roku, że 2016 będzie jeszcze "jak cię mogę", ale już 2017 to będzie kompletna katastrofa - stwierdza.

- Te prognozy okazały się błędne, z czego musiały się wycofać nawet agencje ratingowe. Ale ważniejsza dla nas jest postawa inwestorów, to znaczy małych i średnich przedsiębiorstw - po okresie niepokoju mamy optymistyczne spojrzenie w przyszłość - głównym źródłem optymizmu jest popyt - powiedział prof. Modzelewski.

Według niego postawa przedsiębiorców świadczy o tym, że "po wahaniach udało się stworzyć podstawy tzw. ostrożnego optymizmu".

praca
wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(16)
WYRÓŻNIONE
Czołem Wielki...
7 lat temu
Dopóki nie będzie zagwarantowana stawka minimalna przynajmniej rzędu 20pln na godzinę dopóty przeciętnego Kowalskiego nie będzie stać na godne życie w PL a do tego czasu dla motywacji politykom powinno się obniżyć zarobki do 1500 zł miesięcznie tak dla motywacji
ddc
7 lat temu
Oj boliii peło kod cale tvn newsweek zly pis zły ...
O co kaman
7 lat temu
Bardzo ciekawe że np. gdy paliwo drożeje to drożeją także produkty pierwszej potrzeby, ok zgoda, lecz gdy cena paliwa spada to obniżek na półkach sklepowych już nie widać.
NAJNOWSZE KOMENTARZE (16)
11110010011
7 lat temu
A w przyszłym roku płaca min 2100 PLN. Co to za fatalizm w wykonaniu rządzących. Na co ludziom wystarczą takie pieniądze... na parówkę do obiadu czy na sos chrzanowy...
YOKOONO
7 lat temu
Raz piszecie,ze zarobki idą lawinowo w górę,raz,ze ostrożnie.To jak to jest?Kto w końcu mówi prawdę?Pracy jest sporo.Nie powiem.Oferują 1600-1900 zł netto.Nie chcesz pracować za taką kasę?Ok.Dawać banderowcow za 1500.To jest ten socjalistyczno-pisowski dobrobyt.Później wsadzacie płace prezesa i 10 robotników do jednego worka,zamieszacie po kryjomu i wyciagacie 4700 brutto.Wszyscy klaszcza i sie cieszą,ze zwykły pracownik tyle zarabia.Dzień świra.
Izka
7 lat temu
Pisowska propaganda.Napiszcie-podwyżka cen,ustawa denna,czyli więcej za wodę,podwyżka energii,ustawa o spółdzielniach mieszkaniowych w ktorej można wyrzucić na bruk ,bez możliwości odwołania,podatek bankowy,napewno podatek paliwowy(odłożony w czasie) itd....,,,brawo "dojna śmiano".
Inflacja
7 lat temu
zarabiamy wiecej ale czy wiecej mozemy kupic?
Goy
7 lat temu
Propaganda nie wszystkim zawrócić w głowie Ściana wschodnia to nadal III świata.