Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Placówka pocztowa już nie pomoże. PiS zmienia zakaz handlu

Kartka "placówka pocztowa" nie pomoże, zakaz handlu będzie zmieniany. Właśnie poznaliśmy szczegółowe propozycje zmian.

Podziel się
Dodaj komentarz
Zmiany w zakazie handlu są pewne. Od 1 stycznia 2019 roku do sklepów pójdziemy jedynie w ostatnią niedzielę miesiąca

Uszczelnienie - tak w skrócie można opisać projekt zmian, które posłowie PiS chcą wprowadzić w zakazie handlu. We wtorek do Sejmu wpłynął projekt nowelizacji ustawy o ograniczeniu handlu w niedzielę i święta oraz niektóre inne dni. Money.pl poznał szczegóły nowelizacji. Dokument to w sumie tylko 7 stron i kilka zmian. Dwie są kluczowe, reszta - jak sami posłowie PiS tłumaczą - to korekty redakcyjne i uszczegółowienie.

Projekt ustawy zmieniającej ograniczenie handlu w niedziele i święta

Co się zmienia? Główne lista wyłączeń, czyli placówek, które mogą działać w niedzielę niehandlową. Do tej pory najwięcej kontrowersji wśród polityków Prawa i Sprawiedliwości oraz handlowej "Solidarności" wzbudzała działalność jednej sieci. Konkretnie - Żabki. Część sklepów otwiera się ze względu na prowadzoną działalność pocztową. Sklepy od lat mają podpisaną umowę z Pocztą Polską i firmą kurierską DHL - w efekcie można w nich nadawać i odbierać przesyłki. W ostatnim czasie sieć zacieśniła współpracę na przykład z Allegro.

Politycy PiS wielokrotnie oceniali, że to naciąganie przepisów i działanie "wbrew intencjom ustawodawcy". W takim tonie wypowiadał się wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Stanisław Szwed oraz Janusz Śniadek z PiS. Żabka po swojej stronie miała jednak analizy prawne i decyzje sądów. W sporach z inspekcją pracy właściciele sklepów wygrywali. Nowelizacja ma ostatecznie uciąć temat działalności "na placówkę pocztową". Większośc Żabek i tak otwiera się ze względu na pracę samego właściciela, "placówki pocztowe" są w mniejszości.

I tak w dzień wolny otworzyć się będą mogły już tylko te placówki, w których przeważająca działalność polega na świadczeniu usług pocztowych. To analogia do obowiązujących w ustawie przepisów. Handlować na takich zasadach w niedzielę mogły już placówki, w których przeważająca działalność polega na handlu kwiatami, pamiątkami, dewocjonaliami, wyrobami piekarniczymi i cukierniczymi.

Projekt ustawy zmieniającej ograniczenie handlu w niedziele i święta

"Takie doprecyzowanie przepisu jest konieczne i oczekiwane społecznie ze względu na praktykę stosowania tego przepisu w obecnym jego brzmieniu. Polega ona na korzystaniu z wyłączenia spod zakazu handlu przez typowe placówki handlowe, które dzięki uzyskaniu statusu placówki pocztowej mogą prowadzić handel we wszystkie niedziele i święta, czego nie mogłyby czynić nie mając takiego statusu, bowiem zakres działalności handlowej prowadzonej przez takie placówki nie jest objęty pozostałymi wyłączeniami spod zakazu handlu" - czytamy w uzasadnieniu ustawy.

Nowości jest więcej. To na przykład doprecyzowanie zapisów dotyczących sprzedaży ryb ze statków rybackich. Do tej pory w ustawie pojawiały się zapisy o "sprzedaży z burty", teraz będzie "sprzedaż ze statku rybackiego". Jednocześnie doprecyzowaniu podlegają przepisy dotyczące handlu maszynami rolniczymi i częściami zamiennymi. Zmiana ma pozwolić na handel częściami i narzędziami od 1 czerwca do dnia 30 września każego roku również w niedzielę.

W przepisach pojawia się również inna zmiana dla rolników - spod zakazu wyłączone będą skupy rzepaku (do tej pory na liście były zboża, buraki cukrowe, owoce, warzywa i mleko).

Wśród zmian pojawia się również kwestia wykorzystywania rodziny do pracy w niedzielę. Właściciel - przedsiębiorca może korzystać nieodpłatnie z pomocy rodziny: małżonka, dzieci, rodziców, macochy i ojczyma. Jednocześnie - wspomniani nie mogą być zatrudnieni we wspomnianej placówce handlowej.

Zmiany dotkną również część mniejszych sklepów, która powoływała się na sprzedaż prasy, biletów i wyrobów tytoniowych. Jak wskazują posłowie PiS, "obecnie przedsiębiorca może skorzystać z wyłączenia spod zakazu handlu na podstawie tego przepisu uzasadniając to tym, że jego przeważająca działalność polega na sprzedaży detalicznej żywności, napojów i wyrobów tytoniowych". Tymaczasem, "jak wynika z przeprowadzanych czynności kontrolnych przepis w jego obecnym brzmieniu jest nadużywany". W jaki sposób? Przedsiębiorcy handlują w większości innymi towarami, a powołują się na sprzedaż papierosów. Tymczasem w rzeczywistości tytoń to sprzedaż "przy okazji". W znowelizowanej ustawie z wyłączenia zniknie sprzedaż papierosów. Takie zapisy mają sprawić, że otwarte będą tylko kioski ruchu - a nie wszystkie sklepy, które mają w ofercie papierosy.

Zmiany wejdą w życie po 14 dniach od ogłoszenia - po przegłosowaniu przez parlament i podpisaniu przez prezydenta. Dokument na razie leży w Sejmie, nie ma przydzielonego numeru druku. Trafił jednak do Biura Analiz Sejmowych.

Nowelizacja nie zmienia planów rozszerzenia zakazu na kolejne niedziele. W 2019 roku w miesiący niedziela handlowa będzie tylko jedna. To ostatnia niedziela w miesiącu. W 2020 roku niedziele handlowe będą tylko kilka razy w roku - większość niedziel będzie niehandlowa.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: zakaz handlu, ograniczenie handlu, żabka, wiadomości, gospodarka, gospodarka polska
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
21-11-2018

ikLudzie wam podziękują przy następnych wyborach.

21-11-2018

AgnieszkaNiech zajmą się smogiem, tym że ludzie trują się wzajemnie palac syfem w piecach ,a nie tym , że żabka jest otwarta. Serio ....To jest pilne!!!???

21-11-2018

FhjCzyli jak będę chciała odebrać paczkę w niedzielę to mam iść na pocztę która będzie zamknięta?

Rozwiń komentarze (383)