Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Plan dodatkowych ubezpieczeń. Arłukowicz ujawnia

0
Podziel się

- Pracujemy nad ustawą, która ma wprowadzić system dodatkowych ubezpieczeń zdrowotnych - powiedział minister zdrowia.

Plan dodatkowych ubezpieczeń. Arłukowicz ujawnia
(Jan Bielecki/East News)
bDHHmfUB

Pracujemy nad założeniami do projektu ustawy, która ma wprowadzić system dodatkowych ubezpieczeń zdrowotnych. W przyszłym roku zamierzamy przedstawić szczegóły proponowanych przez nas rozwiązań - powiedział minister zdrowia Bartosz Arłukowicz.

Arłukowicz zaznaczył, że system dodatkowych dobrowolnych ubezpieczeń zdrowotnych będzie oparty na zasadzie solidaryzmu społecznego.

_ - Przepisy dotyczące ubezpieczeń muszą też gwarantować, że osoby, które ich nie wykupią, nie będą miały ograniczonego dostępu do świadczeń zdrowotnych. Nie może być tak, że ci, których stać na dodatkowe ubezpieczenie, będą faworyzowani. Chodzi o to, żeby ubezpieczenia objęły procedury, które już dziś są płatne lub wykonywane za dodatkową opłatą _ - podkreślił minister zdrowia.

bDHHmfUD

W jego ocenie dodatkowe ubezpieczenia sprawią, że do systemu ochrony zdrowia będą mogły trafiać pieniądze, które dziś Polacy wydają np. na prywatne wizyty lekarskie, stomatologiczne czy zabiegi.

_ - Doprowadzi to także do powstania konkurencji, która przyczyni się do poprawy jakości leczenia. Projekt dot. dodatkowych ubezpieczeń zdrowotnych wymaga szczegółowych zapisów regulujących działalność firm ubezpieczeniowych. To trudny projekt _ - powiedział Arłukowicz.

Projekt ws. ubezpieczeń ma dawać możliwość finansowania polis w ramach Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych. Ubezpieczyciele mieliby przygotować standardy świadczeń wykonywanych w ramach dodatkowego leczenia. Zawierałyby one m.in. ofertę dotyczącą specjalizacji lekarzy, sprzętu, badań diagnostycznych i zabiegów.

Według Polskiej Izby Ubezpieczeń, dodatkowe ubezpieczenia zdrowotne poprawią jakość i dostępność do leczenia. PIU podkreśla, że już dziś na prywatne leczenie z _ własnej kieszeni _ Polacy wydają ponad 30 mld zł. Izba ocenia, że środki te są wydawane nieefektywnie - najczęściej na leki bez recepty, suplementy diety i płatne wizyty u lekarza. Tym samym pieniądze, które powinny zasilać system ochrony zdrowia, ostatecznie do niego nie trafiają.

bDHHmfUJ

PIU podkreśla, że dodatkowe ubezpieczenie zdrowotne pacjent mógłby zawrzeć dobrowolnie. Ubezpieczyciel, mając wielu klientów, mógłby negocjować tańsze ceny za wizyty lekarskie, zabiegi czy operacje. Dzięki temu polisa miałaby być dla pacjenta korzystniejsza.

Co piąta osoba odwiedzająca lekarza specjalistę płaci za wizytę z własnej kieszeni. Jednocześnie Polacy rzadko korzystają z możliwości zastąpienia jednorazowych wydatków abonamentem lub dodatkowym ubezpieczeniem zdrowotnym. Robi to jedynie 8 proc. respondentów uczestniczących w badaniu przeprowadzonym przez agencję PBS w sierpniu tego roku.

Połowa Polaków deklaruje, że byłaby w stanie przeznaczyć pewną kwotę z domowego budżetu na dodatkowe ubezpieczenie zdrowotne, przy czym w większości przypadków są to kwoty, które nie pozwalają na zakup produktów ubezpieczeniowych dostępnych obecnie na rynku.

Abonamenty medyczne zdecydowanie częściej opłacane są przez pracodawców (w 82 proc. przypadków), natomiast dodatkowe ubezpieczenie zdrowotne częściej kupowane jest indywidualnie (w 68 proc. przypadków). Około połowa respondentów byłaby w stanie przeznaczyć pewną kwotę z domowego budżetu na dodatkowe ubezpieczenie zdrowotne, które umożliwiałoby im nieodpłatne korzystanie z opieki medycznej _ prywatnie _, czyli poza powszechnym ubezpieczeniem zdrowotnym.

bDHHmfUK

Średnia deklarowana kwota to 46,16 zł, przy czym kwotę powyżej 50 zł byłoby w stanie wydać 15 proc. uczestników badania, a kwotę powyżej 100 zł - jedynie 3 proc. z nich.

Osoby zainteresowane ubezpieczeniem obejmującym również najbliższych członków rodziny byłyby w stanie przeznaczyć na nie średnio 71,41 zł. Kwotę powyżej 50 zł na takie ubezpieczenie mogłoby wydać 22 proc. badanych, powyżej 100 zł - 9 proc., a powyżej 150 zł - 4 proc.

Jednocześnie poparcie dla pomysłów upowszechnienia dodatkowych ubezpieczeń zdrowotnych oraz zmian w prawie umożliwiających publicznym placówkom ochrony zdrowia świadczenie usług poza kontraktem NFZ jest niewielkie - wskazuje badanie Omnibus PBS.

W ubiegłej kadencji Ministerstwo Zdrowia proponowało ulgę podatkową dla wykupujących polisy. Zgody nie wyraziło Ministerstwo Finansów.

bDHHmfUL
bDHHmfVe
wiadomości
wiadmomości
kraj
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)