Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Platforma Obywatelska

0
Podziel się:

Platforma Obywatelska powstała w styczniu 2001 roku z inicjatywy Andrzeja Olechowskiego, Donalda Tuska i Macieja Płażyńskiego.

Platforma Obywatelska

*Platforma Obywatelska powstała w styczniu 2001 roku z inicjatywyAndrzeja Olechowskiego,Donalda TuskaiMacieja Płażyńskiego. *

Partia została utworzona na fali sukcesu Andrzeja Olechowskiego w wyborach prezydenckich w 2000 roku, kiedy to uzyskał on drugi wynik (17 proc.), przegrywając jedynie zAleksandrem Kwaśniewskim.

Znani politycy:
Donald Tusk
Grzegorz Schetyna
Bogdan Zdrojewski
Jan RokitaHanna Gronkiewicz -Waltz
Zbigniew Chlebowski
Stefan Niesiołowski Dobry wynik Olechowskiego zbiegł się w czasie z problemami Płażyńskiego i Tuska w dotychczasowych ugrupowaniach. Ten pierwszy był w otwartym konflikcie z liderem AWS Marianem Krzaklewskim. Natomiast obecny szef PO przegrał zBronisławem Geremkiemwalkę o przywództwo w Unii Wolności.
Tym samym na początku Platformę zasilili dawni działacze Unii Wolności o poglądach liberalnych, a także niewielka grupa członków AWS oraz wielu niezwiązanych z dotychczasową polityką.

Szerszy przypływ osób z AWS rozpoczął się po 18 marca 2001, gdy decyzję o starcie w wyborach parlamentarnych z listy PO podjęło SKL. Po wyborach większość działaczy Stronnictwa (w tym m.in. Jan Rokita iBronisław Komorowski) przystąpiła do budowania partii politycznej o nazwie Platforma
W kwietniu 2003 roku z szefostwa zrezygnował Maciej Płażyński.

Nowym przewodniczącym został Donald Tusk. Wcześniej z aktywnej działalności w PO wycofał się Andrzej Olechowski, który jednak nadal pozostaje członkiem partii.

Platforma Obywatelska ma prawie 34 tys. członków (czerwiec 2007)

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)