Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

PLL LOT obsłuży więcej lotów z VIP-ami

0
Podziel się:

Polskie Linie Lotnicze LOT polecą w każdy rejs wyczarterowanymi przez rząd Embraerami.

PLL LOT obsłuży więcej lotów z VIP-ami
(PAP/Bartłomiej Zborowski)

Polskie Linie Lotnicze LOT polecą w każdy rejs wyczarterowanymi przez rząd Embraerami, o ile będzie on zgodny z procedurami umożliwiającymi jego wykonanie i umową z MON. Prezes spółki Marcin Piróg powiedział, że załogi są gotowe do obsługi lotów z VIP-ami.

_ - Od ponad roku rząd korzysta z naszych załóg, które obsługują loty VIP-owskie dwoma Embraerami. Dla naszego personelu jest to wyróżnienie, że nasza współpraca z rządem się zacieśni _ - powiedział Piróg.

Premier Donald Tusk poinformował dziś, że 36. Specjalny Pułk Lotnictwa Transportowego został rozformowany. Zapowiedział, że przewozy najważniejszych osób w państwie z użyciem samolotów będą wykonywane już wyłącznie w formule cywilnej we współpracy z PLL LOT.

Wcześniej Andrzej Kozłowski z biura prasowego spółki powiedział, że spółka od lat ma umowy z kancelariami prezydenta i premiera, na podstawie których najważniejsze osoby w państwie latają z przewoźnikiem na regularnych połączeniach. - _ Embraery wynajęte przez rząd nie wchodzą w siatkę połączeń, a nasze załogi są w gotowości, by obsługiwać loty na zlecenie rządu _ - powiedział Kozłowski.

Pytany o loty z VIP-ami do miejsc objętych m.in. konfliktem zbrojnym, jak np. Afganistan, powiedział, że jeżeli będzie taka możliwość operacyjna, to LOT ją wykonana. _ _

_ - W kontrakcie z rządem, zostały precyzyjnie określone warunki przewozu. Dotyczą one tego, gdzie możemy latać i na jakich zasadach. Są sytuacje, jak np. lot do Libii, by zabrać ewakuowanych Polaków, który odbył się na specjalnych zasadach, ale one również są tam zawarte. Wtedy występujemy do ubezpieczyciela i ten określa warunki, które muszą być spełnione _ - powiedział Kozłowski. W lutym tego roku rządowy Embraer poleciał po Polaków w Trypolisie.

PAP/Paweł Supernak _

_ Kozłowski poinformował, że Embraer kilka razy odbył już lot do Afganistanu. _ - Był to lot łączony. Polecieliśmy na lotnisko, które jest na granicy z Afganistanem, a stamtąd nasze siły powietrzne zabrały VIP-ów do miejsca docelowego w Afganistanie _ _- powiedział.

Podkreślił, że LOT jest cywilnym przewoźnikiem, z cywilnymi samolotami i z cywilną załogą. Resort skarbu, który jest właścicielem PLL LOT, uważa, że zacieśnienie współpracy z rządem korzystnie wpłynie na poprawę wyników spółki. - W dalszym ciągu stoimy na stanowisku, że powinno dojść do prywatyzacji spółki, która poprawia swoje wyniki - powiedział rzecznik MSP Maciej Wewiór.

Ministerstwo Obrony Narodowej i EuroLOT podpisały w czerwcu zeszłego roku umowę w sprawie czarteru dwóch samolotów Embraer 175 dla najważniejszych osób w państwie. Samoloty są pilotowane i obsługiwane przez załogi PLL LOT (piloci i personel pokładowy). Maszyny, zgodnie z postanowieniami umowy, zostały pomalowane na kolory biały i czerwony, z napisem Rzeczpospolita Polska po jednej stronie i Republic of Poland po drugiej stronie samolotu.

Umowa została podpisana do końca 2013 roku, z możliwością jej skrócenia lub wydłużenia. EuroLOT to regionalny przewoźnik należący do Skarbu Państwa i Polskich Linii Lotniczych LOT.

Koncepcja zagospodarowania dwóch samolotów brazylijskiej produkcji Embraer 175 pojawiła się latem 2009 r. Początkowo mówiono o leasingu maszyn, potem o dzierżawie; ostatecznie zdecydowano się na ich wyczarterowanie.

_ Czytaj w Money.pl [ ( http://static1.money.pl/i/h/244/t87796.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/lot;czarteruje;samolot;zeby;latac;do;usa,180,0,817076.html) LOT czarteruje samolot. Żeby latać do USA LOT wynajął samolot od Air Italy na 13 rejsów transatlantyckich. Boeing 767-300 będzie latał z Warszawy do Chicago. [ ( http://static1.money.pl/i/h/2/t96514.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/bedzie;czarter;do;rzymu;na;beatyfikacje,93,0,765277.html) Będzie czarter do Rzymu na beatyfikację Z łódzkiego lotniska na uroczystości beatyfikacyjne poleci czarterowy samolot. _

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)