Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Po 18 latach postępowania założyciel Banku Staropolskiego usłyszał wyrok. To pewnie nie koniec sprawy

12
Podziel się:

Bank Staropolski w Poznaniu upadł w 2000 r. Wtedy też rozpoczęły się postępowania sądowe, które miały wyjaśnić różne wątki sprawy. W jednym z nich właśnie zapadł wyrok.

4 lata postępowania prokuratorskiego, 14 - sądowego. Założyciel banku usłyszał dziś wyrok
4 lata postępowania prokuratorskiego, 14 - sądowego. Założyciel banku usłyszał dziś wyrok (ANDRZEJ SZOZDA/REPORTER)
bEJagjVh

Po 18 latach od wszczęcia postępowania Piotr B., założyciel Banku Staropolskiego, został skazany na dwa lata pozbawienia wolności w zawieszeniu. Zapłaci też grzywnę w wysokości 100 tys. zł.

Sąd uznał Piotra B. winnym tego, że w 1998 i 1999 roku doprowadził do wyrządzenia Bankowi Staropolskiemu SA w Poznaniu szkody majątkowej w wysokości, co najmniej 127 mln zł.

bEJagjVj

Wraz z nim skazani zostali czterej byli członkowie zarządu Banku Staropolskiego. Trzy inne osoby sąd uniewinnił od stawianych im zarzutów – informuje Polska Agencja Prasowa.

14 lat na wokandzie

– To była trudna sprawa. Zebrane dowody mieszczą się w 172 tomach akt głównych, a załączniki zajmują dwie szafy. W prokuraturze sprawa toczyła się przez cztery lata, w sądzie – 14 lat. W pierwszym procesie odbyło się ponad 300 rozpraw, a po zmianie składu sędziowskiego – 93 rozprawy. Było to możliwe, bo strony zgodziły się zrezygnować z przesłuchania części świadków. Ich przesłuchanie po kilkunastu latach nie mogło nic wnieść – powiedział sędzia Sławomir Szymański.

Zobacz także: Split payment oznacza dodatkowe obowiązki dla płatników. Nie wystarczy już po prostu zatytułować przelewu
bEJagjVp

Sędzia Sławomir Szymański powiedział w uzasadnieniu wyroku, że mógł wymierzyć znacznie wyższą karę (do 10 lat więzienia, takiej też domagał się dla wszystkich oskarżonych prokurator), ale miał na względzie to, że tak naprawdę od 14, a niektórzy nawet 18, ponoszą oni karę.

- Wynika ona z tego, że to postępowanie cały czas się toczy, cały czas są napiętnowani, ograniczone są ich możliwości zarobkowe - oni naprawdę ponieśli już odpowiedzialność. To są osoby, które nie zasługują na wyższą (niż zasądzona) karę.

Aby uniknąć niedomówień, sędzia doprecyzował, że żadnemu z oskarżonych nie zarzuca się w tej sprawie doprowadzenia banku do upadłości, tylko wyrządzenie szkody.

bEJagjVq

Wyrok nie jest prawomocny.

Prawnicy: asekuracyjny wyrok

Upadłość Banku Staropolskiego została ogłoszona na początku 2000 r., a więc niespełna miesiąc po tym, jak Komisja Nadzoru Bankowego zawiesiła jego działalność (uzasadnienie: przekroczenie norm koncentracji kredytów).

Według stanu na 12 stycznia 2000 r., Bank Staropolski miał lukę w bilansie w wysokości 473,76 mln zł.

bEJagjVr

Wiele wskazuje na to, że do finału sprawy jeszcze daleko.

Jeden z obrońców Piotra B., mec. Wojciech Wiza porównał złożoność sprawy do trwającego latami wyjaśniania afery FOZZ.

- Nie ma żadnej wątpliwości, że ta sprawa się nie zakończyła - to jest jej pierwszy etap. To, co usłyszeliśmy na pewno będzie skutkowało apelacją zarówno ze strony prokuratury, jak i oskarżonych – skomentował.

Inny występujący w sprawie prawnik, mec. Mariusz Paplaczy dodał, że w jego ocenie sąd chciał znaleźć złoty środek pomiędzy dążeniem prokuratury do wykazania winy.

bEJagjVs

Dodał, że sąd odwoławczy pewnie pochyli się nad tym, czy w tej sprawie doszło do przedawnienia.

*Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez *dziejesie.wp.pl

bEJagjVK
wiadomości
gospodarka
KOMENTARZE
(12)
ccc
2 lata temu
Okradli ludzi i zostali uniewinnieni. Co za Państwo.
rumianek
3 lata temu
Wyprowadzili 130 mln zł i nie mogą pracować... ale cyrk. Chodzenie do sądu karą... To zwykłe plucie w twarz uczciwie i ciężko pracującym ludziom. Karykatura sądu.
inka
3 lata temu
Szkoda, że portal Money kłamie jak TVPIS. Piotr B. nie był założycielem Banku Staropolskiego, wystarczy sprawdzić w aktach sądowych Krajowego Rejestru Sądowego - w Poznaniu w Sązie na ul. Grochowe Łąki. Komu te kłamstwa dedykujecie - fanom dobrej zmiany. Najpopularniejszy portal o finansach i biznesie powinien być wiarygodny ? ???? a tutaj co ? kompletny brak rzetelności, jak wiarygodne są wasze informacje o finansach i biznesie takie jaki o Piotrze B. Niestety tracicie zaufanie,
bEJagjVL
Ślepy Leon
3 lata temu
Chętnie ukradne 127 milionów, zaplace 100 tysięcy i mogę przebywać na państwowym wikcie nawet trzy lata. Czekam na ofertę.
Zenek
3 lata temu
Powinni juz w 2000 roku ich powiesic, tak jak Komende i bysmy mieli jako narod 2 zawile i kosztowne sprawy mniej. Bez obciacu i kosztow.