Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Pod koniec roku może zabraknąć gazu dla fabryk

0
Podziel się

Prezes PGNiG zapewnił, że niedobory nie dotkną odbiorców indywidualnych ani takich instytucji jak szpitale i ciepłownie.

Pod koniec roku może zabraknąć gazu dla fabryk
(lagereek/iStockphoto)
bEjaRJbF

Prezes PGNiG Michał Szubski zapewnił, że niedobory nie dotkną odbiorców indywidualnych ani takich instytucji jak szpitale i ciepłownie.

Pierwsze problemy z dostawami mogą pojawić się pod koniec października. - _ Mamy świadomość ryzyka, że w IV kwartale może powstać sytuacja niezbilansowania dostaw gazu. Liczymy na to, że uda nam się tego uniknąć, bądź przez aneks do kontaktu jamalskiego, bądź też poprzez zastąpienie dostaw gazu z tego kierunku, za sprawą innych rozwiązań - mówi _Szubski.

O tym, że w połowie października w Polsce może zabraknąć gazu ostrzegała w tym tygodniu Komisja Europejska.

bEjaRJbH

Problemy z gazem mogą się pojawić w związku z przedłużającymi się rozmowami w sprawie nowej umowy gazowej z Rosją.

Bez podpisania aneksu o zwiększeniu dostaw rosyjskiego gazu do Polski do 10,3 mld m sześc. rocznie i wydłużenia ich do 2037 r. do tzw. porozumienia jamalskiego, PGNiG i Gazprom nie mają podstaw do podpisania nowego kontraktu. Według szacunków resortu gospodarki, do pokrycia zapotrzebowania na ten rok zabraknie ok. 1 mld m sześc. gazu.

Spółka poinformowała, że obecnie dostawy gazu ziemnego z importu realizowane są zgodnie z nominacjami składanymi przez PGNiG, a kopalnie gazu ziemnego w Polsce pracują bez zakłóceń.

Obecnie podziemne magazyny gazu wypełnione są łącznie w ok. 85 proc. tj. w wielkości ok. 1,3 mld m sześc., w tym wymagany zapas obowiązkowy będący w gestii ministra właściwego do spraw gospodarki. Proces zatłaczania gazu ziemnego do podziemnych zbiorników został zakończony i obecnie trwa przygotowanie magazynów do zasilania sieci przesyłowej.

bEjaRJbN
Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/158/t97438.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/za;miesiac;zacznie;brakowac;nam;gazu,97,0,677473.html) Za miesiąc zacznie brakować nam gazu? Waldemar Pawlak musi jak najszybciej wynegocjować nową umowę gazową z Rosją.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/93/t99421.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/bezpieczenstwo;energetyczne;polski;-;od;czego;zalezy,78,0,636750.html) Bezpieczeństwo energetyczne Polski - od czego zależy? Węgla nie zabraknie nam przez co najmniej 150 lat. Jednak ważne dla gospodarki surowce: ropę naftową i gaz ziemny wciąż importujemy w dużej mierze z Rosji. Czy sytuację poprawi elektrownia atomowa i gaz łupkowy?
bEjaRJci
giełda
wiadomości
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)