Notowania

podatki
07-06-2018 (07:45)

Podatek od spadków i darowizn. Precedensowy wyrok sądu

Ważny wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego. Koniec podatku od spadków i darowizn. Jeśli zgodnie z poleceniem darczyńcy lub testatora kupimy sobie mieszkanie, auto lub telefon, to fiskus nie dostanie ani grosze.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Leszek Szymański)
Wyrok NSA praktycznie oznacza koniec podatków od spadków i darowizn

Decyzja NSA to prawdziwa rewolucja. Jak pisze "Dziennik Gazeta Prawna", to bardzo dobra wiadomość dla podatników, a zła dla Ministerstwa Finansów. Resort próbował bronić budżetu przed taką interpretacją twierdząc, że ustawodawca wyłączył z opodatkowania tylko kwoty, które obdarowywany musi oddać osobie trzeciej, i przez to zuboży swój majątek.

Ten argument nie przekonał NSA. Uznał on, że obdarowany może być jednocześnie adresatem polecenia wydanego przez darczyńcę lub testatora i zgodnie z jego wolą kupić sobie coś.

Od dziś do końca roku nie zapłacimy żadnego podatku

Teraz jest zaś tak, że nawet osoby z rodziny muszą biec do urzędu skarbowego i zgłaszać otrzymane darowizny, żeby skorzystać ze zwolnienia podatkowego. A jeśli tego nie zrobią, fiskus żąda od nich podatku. W jeszcze gorszej sytuacji byli np. konkubenci, bo oni zawsze musieli dzielić się tym, co dostali z budżetem.

- Praktycznie skutki orzeczenia NSA są rewolucyjne - uważa Mirosław Siwiński z kancelarii prof. W. Modzelewskiego. Jak dodaje w "DGP", wystarczy tak skonstruować polecenie w darowiźnie lub testamencie, aby uniknąć płacenia daniny na rzecz państwa. - I będzie to zupełnie legalne - stwierdza.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: podatki, podatek od spadków i darowizn, wiadomości, gospodarka, gospodarka polska, najważniejsze
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
07-06-2018

sitwa sędziowsko-partyjanI takie sądy to ja rozumiem . I właśnie takich niezawisłych sądów obawiają się rządzący, dojący obywateli z tego co im się należy. Obawiam się że … Czytaj całość

07-06-2018

PISurzad skarbowy w pl powinien byc natychmiast zlikwidowany to zlodzieje na bruk

07-06-2018

dojne państwoPamiętajcie co mówi Morawiecki: sprawiedliwość ważniejsza niż prawo. To się tak nie skończy żeby obywatel na podstawie wyroku sądu nie musiał oddawać … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (101)

Wybrane dla Ciebie