Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Izabela Trzaska
|

Podatek od spadków i darowizn. Precedensowy wyrok sądu

102
Podziel się:

Ważny wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego. Koniec podatku od spadków i darowizn. Jeśli zgodnie z poleceniem darczyńcy lub testatora kupimy sobie mieszkanie, auto lub telefon, to fiskus nie dostanie ani grosze.

Wyrok NSA praktycznie oznacza koniec podatków od spadków i darowizn
Wyrok NSA praktycznie oznacza koniec podatków od spadków i darowizn (Leszek Szymański)

Decyzja NSA to prawdziwa rewolucja. Jak pisze "Dziennik Gazeta Prawna", to bardzo dobra wiadomość dla podatników, a zła dla Ministerstwa Finansów. Resort próbował bronić budżetu przed taką interpretacją twierdząc, że ustawodawca wyłączył z opodatkowania tylko kwoty, które obdarowywany musi oddać osobie trzeciej, i przez to zuboży swój majątek.

Ten argument nie przekonał NSA. Uznał on, że obdarowany może być jednocześnie adresatem polecenia wydanego przez darczyńcę lub testatora i zgodnie z jego wolą kupić sobie coś.

Zobacz także: Od dziś do końca roku nie zapłacimy żadnego podatku

Teraz jest zaś tak, że nawet osoby z rodziny muszą biec do urzędu skarbowego i zgłaszać otrzymane darowizny, żeby skorzystać ze zwolnienia podatkowego. A jeśli tego nie zrobią, fiskus żąda od nich podatku. W jeszcze gorszej sytuacji byli np. konkubenci, bo oni zawsze musieli dzielić się tym, co dostali z budżetem.

- Praktycznie skutki orzeczenia NSA są rewolucyjne - uważa Mirosław Siwiński z kancelarii prof. W. Modzelewskiego. Jak dodaje w "DGP", wystarczy tak skonstruować polecenie w darowiźnie lub testamencie, aby uniknąć płacenia daniny na rzecz państwa. - I będzie to zupełnie legalne - stwierdza.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(102)
xxx
2 lata temu
" Praktycznie skutki orzeczenia NSA są rewolucyjne - uważa Mirosław Siwiński z kancelarii prof. W. Modzelewskiego. Jak dodaje w "DGP", wystarczy tak skonstruować polecenie w darowiźnie lub testamencie, aby uniknąć płacenia daniny na rzecz państwa. - I będzie to zupełnie legalne" ----- a jak skonstruować to polecenie, żeby nie płacić podatku podpowie Ci kancelaria i skasuje z tą porade - he, he ---- no własnie ile //// a mogli przecież napisać w artykule jaka ma być dyspozycja,,,, no ale wtedy by nic nie "przytulili" a po tej reklamie .....
Dyktatorek
6 lat temu
Głupie gadanie. W jedną noc zmienimy ustawę
Zlosliwy
6 lat temu
Z jednej strony to dobrze, bo prosci ludzie zaoszczedza. Z drugiej strony-to potworne pole do popisu, dla wszelkiej masci kombinatorow. Zamiast placic za rozmaite rzeczy i uiszczac podatek, zaczna sie nawzajem OBDAROWYWAC nawet milionowymi kwotami. I na tym panstwo (czyli my) duuuzo straci.
Testament Pra...
6 lat temu
Majątek będący w posiadaniu darczyńcy pochodzi z przychodów opodatkowanych i nie ma prawa być po raz kolejny opodatkowany.
POLAK12476543...
6 lat temu
I znowu kombinowanie! Zamiast prosto stwierdzić że darowizny i spadki nie podlegają opodatkowaniu to stwarza się możliwość obejścia przepisów!CYRK!!!
...
Następna strona