Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Podatek katastralny. PiS zapowiada walkę i protesty

0
Podziel się:

- Jeśli przejmiemy władzę, to natychmiast go zniesiemy - zapowiedział szef PiS.

Podatek katastralny. PiS zapowiada walkę i protesty
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)
bEULKFXF

W wypadku wprowadzenia podatku katastralnego PiS planuje akcje społeczne i skargę do Trybunału Konstytucyjnego - zapowiedział szef tej partii Jarosław Kaczyński. Wezwał premiera do deklaracji, że nie planuje wprowadzenia takiego podatku.

Kaczyński podczas konferencji w siedzibie partii powołał się na projekt dokumentu Ministerstwa Rozwoju Regionalnego: _ Założenia Krajowej Polityki Miejskiej do roku 2020 _. W dokumencie jest mowa o wspieraniu zrównoważonego rozwoju ośrodków miejskich, który miałby być zrealizowany m.in. przez _ zreformowanie systemu podatku od nieruchomości _. W nawiasie znajduje się propozycja: _ np. poprzez wprowadzenie podatku od wartości nieruchomości ad walorem lub podatku zależnego pośrednio od wartości nieruchomości _.

_ - Wszelkimi możliwymi metodami, to znaczy przez ogólny sprzeciw, akcje społeczne, zgłaszanie odpowiednich poprawek, a także zgłoszenie tego (przepisów dot. podatku katastralnego - red.) do Trybunału Konstytucyjnego, bo jest to niezgodne z zasadą równości obywateli, będziemy z tym walczyć. Jeśli przejmiemy władzę, to natychmiast ten podatek zniesiemy _ - zapowiedział szef PiS.

bEULKFXH

_ - Bardzo wielu ludzi nie będzie stać na ten podatek. Będzie trzeba zbywać nieruchomości, mieszkania, domki czy domy. Przy wielkiej podaży spadną ceny. Będzie to w istocie konfiskata mienia, potężne uderzenie zarówno w starsze pokolenie, które czegokolwiek się dorobiło, ale także młodsze, które za kredyty kupiło sobie mieszkania, często dużo warte, więc ten podatek będzie wysoki _ - dodał Kaczyński.

Zaznaczył, że pomysł wprowadzenia podatku jest rozpaczliwą próbą bronienia finansów publicznych.

Według Kaczyńskiego, podatek katastralny nawet na poziomie 1 proc. oznacza radykalne podniesienie podatków w Polsce. _ Suma dochodów netto każdego obywatela, który ma choćby skromne mieszkanie na własność, będzie dodatkowo opodatkowana _ - powiedział.

Dodał, że podatek katastralny dotknie najbiedniejszych. - _ Jeżeli ktoś bardzo zamożny ma nieruchomość o wielkiej wartości, to i tak będzie to niższy procent jego dochodów niż ten procent w wypadku kogoś, kto ma skromne mieszkanie _ - zaznaczył szef PiS.

bEULKFXN

W połowie czerwca w Sejmie wiceminister Rozwoju Regionalnego Marceli Niezgoda odpowiadał na pytania posłów PiS ws. podatku katastralnego. Powiedział, że w jego resorcie nie są prowadzone żadne prace zmierzające do wprowadzania nowych podatków.

Dodał, że dokument, o którym mówią posłowie PiS, jest zwykłym opracowaniem MRR i _ pierwszym krokiem do przygotowania dokumentu docelowego, czyli Krajowej Polityki Miejskiej _.

_ - Z całym szacunkiem dla wiceministrów, ale to jest sprawa odnosząca się do czegoś co, gdyby zostało wprowadzone, jest prawdziwą rewolucją własnościową w Polsce. W związku z tym powinno być oświadczenie premiera, nie wiceministra _ - uznał Kaczyński.

Komitet Polityczny PiS na środowym posiedzeniu podjął uchwałę w sprawie podatku katastralnego. _ Prawo i Sprawiedliwość będzie przeciwstawiało się wprowadzeniu podatku katastralnego zarówno w Sejmie i Senacie, jak i poprzez podejmowane akcje społeczne _ - głosi uchwała. W dokumencie partia zapowiedziała, że jeżeli koalicja PO-PSL podatek wprowadzi, to po przejęciu przez PiS władzy, zostanie on natychmiast zniesiony.

bEULKFXO

Podatek katastralny tym różni się od obecnego podatku od nieruchomości, że jest obliczany od wartości nieruchomości, a nie od jej powierzchni. Dzisiejszy podatek liczony jest od wartości jedynie w odniesieniu do budowli (np. dróg, słupów, zbiorników itp.), natomiast właściciele gruntów i budynków płacą go w zależności od wielkości powierzchni.

Czytaj więcej w Money.pl
Posłowie klepnęli, a szef PiS zapowiada walkę Opozycja: _ dlaczego prezydent i koalicja, cofają nas w kierunku PRL, Białorusi i Rosji _?
Staniszkis zostanie przesłuchana Jadwiga Staniszkis zostanie przesłuchana przez prokuraturę jako osoba, od której pochodziła lista osób, o której mówił Jarosław Kaczyński.
Blokują ważny projekt. "To torpedowanie i obstrukcja" Minister Nowak apeluje do opozycji, by wróciła do ciężko wypracowanego kompromisu i pomogła przeforsować rządowe propozycje.
bEULKFYi
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)