Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Agata Kalińska
Agata Kalińska
|

Rynek alkoholu w Polsce. 75 proc. ceny wódki to podatki

23
Podziel się:

75 proc. ceny wódki stanowią podatki VAT i akcyza - wynika z wyliczeń Związku Pracodawców Polski Przemysł Spirytusowy. W przypadku piwa stanowią 35 proc. ceny, a wina - zaledwie 26 proc.

Rynek alkoholu w Polsce. 75 proc. ceny wódki to podatki
(pixaby)

75 proc. ceny wódki stanowią podatki VAT i akcyza - wynika z wyliczeń Związku Pracodawców Polski Przemysł Spirytusowy. W przypadku piwa stanowią 35 proc. ceny, a wina - zaledwie 26 proc.

Weźmy półlitrową butelkę wódki, która w sklepie kosztuje 20 zł. Trzy czwarte jej ceny zainkasuje fiskus. Akcyza to 11,41 zł, a 3,74 zł to VAT. Za półlitrową butelkę piwa zapłacimy w sklepie około 3 zł. Z tego państwo pobierze 49 gr w formie akcyzy i 56 gr VAT. Najmniej budżet zarabia na winach. Za butelkę o pojemności 0,7 litra zapłacimy 15 zł. W tym akcyza wyniesie 1,11 zł, a VAT - 2,80 zł. Łącznie podatki stanowią nieco ponad jedną czwartą sklepowej ceny wina.

Akcyza na mocne alkohole należy w Polsce do najwyższych w regionie. Przypomnijmy: na pół litra 40-proc. alkoholu wynosi ona 11,41 zł. W Niemczech jest to 10,89 zł, w Czechach - 8,68 zł, na Słowacji - 9,03 zł, a na Ukrainie zaledwie 3,81 zł.

Przeciętny Polak wypija średnio 10,3 l czystego alkoholu w ciągu roku. Tak wylicza Światowa Organizacja Zdrowia (WHO). Ten wynik plasuje nas nieco poniżej średniej unijnej. Znacznie mniej od nas piją m.in. Włosi, Szwedzi i Maltańczycy, więcej za to Czesi, Francuzi czy Niemcy.

Co pijemy najchętniej? Jak szacuje Związek na podstawie danych GUS, statystyczny Polak sięgnął w zeszłym roku po 0,7 l whisky, 2,3 l likierów i wódek smakowych, 5 l wódki, 7 l wina. Jednak to piwo bije wszelkie rekordy popularności. Statystyczny Polak wypił w zeszłym roku aż 99 l tego trunku.

Od kilku lat mówi się o zmianie w gustach Polaków i rosnącej popularności wina. Jednak producenci wódki nie widzą potwierdzenia w danych. - Rzeczywiście, można obserwować, że Polacy coraz chętniej piją wino. W twardych danych nie widać jednak przełożenia na spożycie mocnych alkoholi. A to się utrzymuje - komentuje Leszek Wiwała, prezes Związku.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(23)
tr
5 lata temu
".....w cenie: pół litra wódki podatki to 75%, pół litra piwa podatki to 35% a w cenie butelki wina podatki to 26%".......wniosek : nie chlać wódki tylko raczyć się winem , ewentualnie piwo rzemiślnicze ...i bedzie po "dobrej zmianie" :-)
STACH
5 lata temu
WINO TO SE ZROBIE SAM ALKOHOL TEZ NIE BEDE NABIJAL KABZY ZLODZIEJSKIEMU PANSTWU ,GAZ METAN TEZ MOZNA SAMEMU ZROBIC TRZEBA TYLKO CHCIEC
witam pańszcz...
5 lata temu
Czyli na innych plantacjach mają litościwszych właścicieli.:)))
Teraz Polska
5 lata temu
Polskie wina z jabłek,nalewki z wiśni lub porzeczek,piwa na bazie karmelu i spirytusu (strong ) to nasze niedoceniane hity eksportowe. Do tego kiszone ogórki i kapusta.
arkos
5 lata temu
Dlaczego żaden rząd Polski nie może zrozumiec prostej zasady im mniejsza akcyza tym przychody będa większe!! Większa sprzedaż legalnych papierosów i alkoholu to nie tylko wływy z tyt akcyzy vatu ale tysiace miejsc pracy . Rozumiem,że polska bedąc częśćia UE musi akcyzę zwiekszyć do pewnego pozimou ale okazuje się ,że Niemcy,Czechy czy Słowacja maja nisze stawki dzieki czemu Polacy wola tam kupować wyr. akcyzowe. Proiorytetem dla polskiego rządu powinno być walczenie o jak najnizsze stawki akcyzy w UE dzieki temu to Niemcy i inni obywatele państw Unii będa u nas kupować alkohol paliwo i papierosy co przełozy sie na wieksze przychody państwa oraz powstanie nowych miejsc pracy!!
...
Następna strona