Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
gospodarka
30.03.2017 11:41

Podatki dla małych firm. Morawiecki podaje ważną datę

Wprowadzenie od 1 stycznia 2018 r. korzystniejszych zasad opodatkowania dla małych firm, "w ramach małej działalności i działalności pozarejestrowej", zapowiedział wicepremier, minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki w czwartek w Krakowie.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Andrzej Hulimka/Reporter)

Ulgi dla małych firm i tzw. działalność nierejestrowa to obietnice na których spełnienie liczy wiele osób. - Wprowadzenie od 1 stycznia 2018 r. korzystniejszych zasad opodatkowania dla małych firm - zapowiedział wicepremier Mateusz Morawiecki.

"W ramach małej działalności i działalności pozarejestrowej chcemy te zasady dopracować i od 1 stycznia 2018 r. one będą wdrożone. Z większymi ulgami dla tych, którzy mają niskie dochody miesięczne: 1 tys. zł, 2 tys. zł, 3 tys. zł, 4 tys. zł będą lepsze zasady z punktu widzenia łącznych danin: zarówno tego, co płacimy do ZUS, jak i opodatkowania dla tych małych przedsiębiorców" - powiedział wicepremier.

Obrót do 1000 zł miesięcznie to nie działalność gospodarcza

Jak tłumaczył zimą w rozmowie z PAP wiceminister rozwoju Mariusz Haładyj, ma ona polegać na tym, by "osoby prowadzące działalność gospodarczą, których przychody nie przekraczają 50 proc. minimalnego wynagrodzenia, czyli obecnie 1 tys. zł, nie musiały rejestrować swojej działalności i tym samym płacić składek na ZUS". Czytaj także: Konstytucja biznesu ujrzała światło dzienne. W końcu prawo przyjazne firmom?

Z kolei w przypadku tzw. małej działalności gospodarczej, mówił wiceszef MR, "chodzi o to, by niewielkie firmy, których wpływy przekraczają 1 tys. zł, ale wciąż nie są wysokie, płaciły niższy ZUS".

Jak mówił Mariusz Haładyj, działalność nierejestrowa to element projektu ustawy Prawo przedsiębiorców (najważniejszej z pakietu Konstytucji Biznesu), która ma wejść w życie 1 stycznia 2018 roku. Istotą Prawa przedsiębiorców - podkreślał - są prawa i gwarancje dla biznesu.

##Ulga na start dla przedsiębiorców

Projekt ustawy Prawo przedsiębiorców w lutym trafił do konsultacji i uzgodnień. Przewiduje on również m.in. wprowadzenie tzw. "ulgi na start". Zgodnie z tym rozwiązaniem, początkujący przedsiębiorcy zostaną zwolnieni z obowiązku uiszczania składek na ubezpieczenie społeczne przez pierwsze 6 miesięcy wykonywania działalności gospodarczej. Przedsiębiorca w okresie pierwszych 6 miesięcy będzie mógł skorzystać z "ulgi na start", a następnie po tym okresie dodatkowo z istniejącej obecnie ulgi tzw. "mały ZUS" w okresie następnych 24 miesięcy.

Tagi: gospodarka, przedsiębiorczość, gospodarka, praca, płaca, składka, rząd, budżet, pap, mr, zus, morawiecki, wiadomości, podatki, gospodarka polska, najważniejsze
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
30-03-2017

konstantynie dziękuję, 2msc temu przeniosłem business'ik do Czech, mam się o wiele lepiej i śpię spokojnie. Jak można tu inwestować, pracować gdy w … Czytaj całość

30-03-2017

BorysTo w końcu dochody czy "wpływy" czyli przychody? Poziom wiedzy mniej niż zero.

30-03-2017

emerytkaNowy chwyt aby zagłosować na PIS w wyborach samorządowych , podobny jak 1000 zł. brutto dla emerytów i tu nie dotrzymali słowa , mam nadzieje , że … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (20)