Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Podatki w Polsce. Fiskus chce mieć dostęp do danych bankowych

0
Podziel się:

Fiskus miałby m. in. prawo poznać wysokość spłat udzielonych podatnikowi pożyczek i kredytów.

Podatki w Polsce. Fiskus chce mieć dostęp do danych bankowych
(flyfloor/iStockphoto)

Fiskus chce mieć dostęp do danych nadawców przelewów bankowych. Przewiduje to projekt nowelizacji Ordynacji podatkowej przygotowany przez Ministerstwo Finansów. Jego założenia poznał _ Dziennik Gazeta Prawna _.

Jak czytamy w gazecie, dokument przewiduje około 130 zmian w przepisach. Niektóre z nich mają charakter fundamentalny. Resort zamierza wprowadzić do ustawy klauzulę przeciwko unikaniu opodatkowania.

Dzięki niej skarbówka będzie mogła określić zobowiązanie podatkowe w odpowiedniej wysokości za każdym razem, gdy stwierdzi, że podatnik dokonał transakcji bez jakiegokolwiek uzasadnienia biznesowego, a jej jedynym celem było uzyskanie korzyści podatkowej.

Resort finansów chce też - czytamy w _ Dzienniku Gazecie Prawnej _ - zapewnić skarbówce znacznie większy dostęp do tajemnicy bankowej. Chodzi o to, by organy podatkowe mogły nie tylko - jak jest dzisiaj - uzyskać informacje o rachunkach bankowych podatnika lub pełnomocnictwach do dysponowania takimi rachunkami, o ich obrotach i stanie, lecz także aby mogły mieć dostęp do szczegółowych informacji o wpływach i obciążaniu rachunków, włącznie z danymi o nadawcach i odbiorcach oraz tytułach przekazów.

_ Dziennik Gazeta Prawna _ dodaje, że fiskus miałby też prawo poznać wysokość spłat udzielonych podatnikowi pożyczek i kredytów.

Ministerstwo Finansów zakłada też utworzenie Rady do spraw Unikania Opodatkowania.

Czytaj więcej w Money.pl
Fiskus będzie ścigał piratów internetowych? Chcą w walce z serwisami czerpiącymi korzyści z łamania praw autorskich wykorzystać przepisy o praniu brudnych pieniędzy.
Będzie "solidarna odpowiedzialność" za VAT? MF chce, by zmiany w ustawie o podatku od towarów i usług i Ordynacji podatkowej, których propozycje trafiły do konsultacji społecznych, weszły w życie 1 lipca 2013 r.
Na euro poczekamy jeszcze kilka lat Choć polska gospodarka będzie spełniała minimalne kryteria przyjęcia euro za mniej więcej trzy lata, to jednak w pełni gotowi na przyjęcie nowej waluty będziemy znacznie później.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)