Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Jacek Bereźnicki
|

Podzielona płatność to także kłopot dla gmin. Za kilka dni nie przeleją pieniędzy

22
Podziel się:

Wprowadzenie podzielonej płatności w samorządach powoduje szereg wątpliwości i problemów praktycznych.

Gminy mogą mieć problem po 1 lipca w związku z podzieloną płatnością.
Gminy mogą mieć problem po 1 lipca w związku z podzieloną płatnością. (wikimedia/public domain)

Wchodzące już 1 lipca przepisy o podzielonej płatności mogą wprowadzić poważne zakłócenia w funkcjonowaniu firm, ale także samorządów. Gminy mogą zostać pozbawione możliwości przelewania pieniędzy między kontami VAT swoich jednostek.

Jak pisze "Dziennik Gazeta Prawna", split payment, czyli podzielona płatność, uderzy głównie w te gminy, które mają wiele jednostek organizacyjnych, ale wraz z gminą są traktowane jako jeden podatnik VAT.

Przepisy mówią, że swobodne przelewy pomiędzy rachunkami VAT mogą być dokonywane tylko w przypadku jednego posiadacza. Dla banku każda podlegająca gminie jednostka jest osobnym bytem, dlatego takie przelewy nie będą możliwe.

Zobacz także: Wideo: PiS planuje podatek od przychodu

Wcześniej "Rzeczpospolita" wskazywała, że wprowadzenie podzielonej płatności w samorządach powoduje szereg wątpliwości i problemów praktycznych. Gminy nie wiedzą, czy założyć jeden wspólny rachunek VAT, czy osobny dla każdej jednostki budżetowej i każdego zakładu budżetowego.

W przypadku założenia jednego rachunku mogą pojawić się trudności w kontrolowaniu rozliczeń z kontrahentami,ponieważ kwota netto będzie wpływać na rachunek jednostki lub zakładu, a kwota VAT na wspólny rachunek VAT.

Choć mechanizm ma być dobrowolny, już dziś wiadomo, że nie do końca takim będzie. Wszystkie spółki Skarbu Państwa zadeklarowały rozpoczęcie stosowania podzielonej płatności od pierwszego dnia jej istnienia. Tym samym, jak wieszczą eksperci, wywołają efekt domina, który sięgnie nawet jednoosobowych działalności gospodarczych.

"Nowy system jest co prawda dobrowolny dla podatników, ale niewątpliwie warto zadać sobie pytanie, czy z kolei ci przedsiębiorcy którzy zdecydują się pozostać w dotychczasowym modelu płatności nie będą stygmatyzowani w branży, czy środowisku biznesowym" - zwraca uwagę Michał Borowski, ekspert podatkowy firmy Crido Taxand.

Z analiz Crido Taxand wynika, że przynajmniej dla części firm nowe regulacje będą miały negatywne przełożenie na ich płynność finansową.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez * *dziejesie.wp.pl

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(22)
ciotka bunia
6 lat temu
POPROSTU DOJNA ZMIANA= KORYTO PLUS przystapila do łupienia przedsiebiorsow bo szuka kaski dla armii swojaków dojarzy i na łapówki wyborcze dla lumpen elektoratu tyle ze skonczy sie to jak wszedzie na swiecie jedyna niewiadoma to tylko kiedy i czy skonczy sie to modelem ligth jak w Grecji posrednim jak na Wegrzech czy tragicznie jak w Wenezueli gdzie ludzie poprostu nie maja co jesc
frank
6 lat temu
Ci co robią usługi dla ludności jak nie płacili podatku tak go nadal nie będą płacić a zyskają mały ZUS !! Kto z was bierze rachunek za flizowanie,malowanie,drobne prace przy domu czy samochodzie ?nawet urzędnicy skarbowi nie biorą ! Z racji że nie wykazują obrotu będą mieli mały ZUS ? Po łapach dostaną Ci co uczciwie płacą rząd pożycza -kradnie VAT na 60-120 dni i tu nie chodzi o dobre intencje bo informatycznie da się to rozliczyć 5 dni po skończeniu miesiąca przecież jest plik kontrolny ? To gadanie to ściema dla przeciętnego zjadacza chleba
blabla
6 lat temu
PiS = Pokomplikować i Spieprzyć :(...
qperNIK
6 lat temu
Urzędnicy urzędnikom zgotowali ten los. Przedsiębiorcy jako znacznie bardziej rozgarnięci będą sobie jakoś radzić ale urzędy... masakra.
Obserwator
6 lat temu
Czyli jak widać mamy wstęp do ELIMINACJI obrotu gotówkowego na rzecz płatności elektronicznych! Tak po woli dowiadujemy się kim jest obecny Premier. Na takich ruchach w obrocie finansami, to zyskują wyłącznie banki! A maa firma jest tylko nalepka aby frazesy wyglądały pięknie!
...
Następna strona