Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Pogorszenie się koniunktuty w przemyśle, budownictwie i handlu

0
Podziel się:

W czerwcu spadł ogólny klimat koniunktury w przemysle, budownictwie i handlu

Wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury w przemyśle spadł w czerwcu do poziomu minus 7 z minus 6 przed miesiącem - poinformował Główny Urząd Statystyczny.

Wśród badanych przedsiębiorstw 20 proc. sygnalizuje poprawę koniunktury, a 27 proc. jej pogorszenie. W maju odpowiednio 21 proc. sygnalizowało poprawę, a 25 proc. pogorszenie.

Pozostałe przedsiębiorstwa uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie.

Ogólny klimat koniunktury jest oceniany gorzej w sektorze publicznym niż prywatnym.

'Na pogorszenie negatywnych ocen bieżącego popytu wpływa głównie niekorzystna sytuacja w zakresie popytu zagranicznego' - napisał GUS.

GUS podał, że oceny bieżącej produkcji są również negatywne i nieco gorsze niż miesiąc wcześniej.

Zapasy wyrobów gotowych ocenia się jako nadmierne w stosunku do potrzeb.

Przewidywania dotyczące kształtowania się przyszłego popytu i produkcji są nadal optymistyczne, choć ostrożniejsze od przedstawionych miesiąc wcześniej.

W najbliższych miesiącach przedsiębiorcy spodziewają się dalszego pogorszenia swej sytuacji finansowej, w stopniu nawet nieco większym niż prognozowali w maju.

'W nadchodzących trzech miesiącach przewiduje się utrzymanie redukcji zatrudnionych na dotychczasowym poziomie. Ceny na wyroby przemysłowe mogą obniżyć się w stopniu większym niż przewidywały prognozy w zeszłym miesiącu' - napisał GUS.

Lekko pogorszyła się w czerwcu koniunktura w budownictwie

Wskaźnik koniunktury w budownictwie lekko obniżył się w czerwcu do 14 z 13 pkt. w maju - poinformował Główny Urząd Statystyczny w środę.

Wśród badanych przedsiębiorstw 29 proc. sygnalizuje poprawę koniunktury, a 16 proc. pogorszenie. W przedsiębiorstwach publicznych koniunkturę ocenia się dużo lepiej niż w firmach prywatnych.

Przedsiębiorstwa oceniają, że portfel zamówień na roboty budowlane utrzymuje się na takim samym poziomie jak w maju. Prognoza portfela zamówień na najbliższe trzy miesiące jest optymistyczna.

Oceny bieżącej produkcji budowlano-montażowej są negatywne, choć mniej pesymistyczne niż oceny sprzed miesiąca (odpowiedni wskaźnik wyniósł minus 10). Prognozy dotyczące produkcji budowlanej są pozytywne, choć nieco mniej optymistyczne od prognoz sprzed miesiąca.

Przedsiębiorstwa nie są zadowolone z ogólnej sytuacji finansowej, oceniają, że jest ona trudniejsza, niż przed miesiącem. W ciągu najbliższych trzech miesięcy można spodziewać się dalszego pogarszania się sytuacji finansowej przedsiębiorstw budowlanych.

W ciągu najbliższych trzech miesięcy przewidywany jest dalszy spadek cen realizacji robót budowlano-montażowych. Nadal utrzymuje się też spadkowa tendencja zatrudnienia w budownictwie, przy czym skala przewidywanych redukcji pracowników może być zbliżona do prognoz z ubiegłego miesiąca.

Tylko 2 proc. przedsiębiorstw nie sygnalizuje barier w prowadzeniu działalności budowlano-montażowej, na tym poziomie wskaźnik ten kształtuje się od marca.

Nadal największe trudności napotykane przez przedsiębiorstwa związane są z niedostatecznym popytem (wymienianym przez 80 proc. jednostek zgłaszających bariery) oraz konkurencją ze strony innych firm (78 proc. przedsiębiorstw).

Koniunktura w handlu w czerwcu nieznacznie się pogorszyła

Koniunktura w handlu detalicznym w czerwcu nieznacznie się pogorszyła - do minus 14 pkt. z minus 13 pkt. w maju - poinformował Główny Urząd Statystyczny w środę.

Wśród badanych przedsiębiorstw 14 proc. sygnalizuje poprawę koniunktury, a 28 proc. pogorszenie.

Przedsiębiorstwa oceniają, że wciąż mają trudności w terminowym regulowaniu zobowiązań finansowych.

Przyszła sprzedaż może zmaleć w większym stopniu niż prognozowano to w maju. Pociąga to za sobą bardziej pesymistyczne prognozy wielkości zamówień na towary i gorsze prognozy sytuacji finansowej przedsiębiorstw.

Zwiększył się poziom zapasów towarów, i w stosunku do wskazań z maja jest on uznawany za wystarczający. Ceny towarów obniżają się szybciej niż w maju, przedsiębiorstwa prognozują też dalszy spadek cen w najbliższych miesiącach. Może również utrzymać się dotychczasowa skala zwolnień pracowników.

Najlepiej i na tym samym poziomie, co w maju, oceniają koniunkturę średnie jednostki handlowe, zatrudniające od 50 do 249 pracowników (wskaźnik minus 8), najgorzej natomiast przedsiębiorstwa najmniejsze, zatrudniające mniej niż 9 osób (wskaźnik minus 18 w czerwcu wobec minus 17 w maju).

W największych firmach, zatrudniających więcej niż 250 osób, bieżąca sprzedaż jest oceniana negatywnie, ale lepiej niż przed miesiącem. Ceny towarów silnie spadają. Pogarszają się zdolności przedsiębiorstw do regulowania zobowiązań finansowych. Firmy te ograniczają zamówienia na towary, ze względu na mniejszą prognozowaną sprzedaż.

Nadal negatywne oceny ogólnego klimatu koniunktury w przedsiębiorstwach zatrudniających mniej niż 9 osób są konsekwencją pogarszających się prognoz sprzedaży oraz możliwości regulowania zobowiązań finansowych. Oceny bieżącej sprzedaży i sytuacji finansowej są w tych przedsięborstwach w czerwcu nadal złe, ale nieco mniej pesymistyczne niż w maju.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)