Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Tomasz Sąsiada
|

Pół miliona Polaków może stracić mieszkanie. Rzecznik Praw Obywatelskich pisze do ministra

61
Podziel się:

Adam Bodnar wystąpił do ministra infrastruktury z kolejną prośbą o uregulowanie sytuacji prawnej osób zajmujących lokale spółdzielcze na gruntach nienależących do spółdzielni - pisze "Dziennik Gazeta Prawna".

W najbardziej radykalnym scenariuszu dach nad głową może stracić pół miliona osób.
W najbardziej radykalnym scenariuszu dach nad głową może stracić pół miliona osób. (Adam Burakowski/REPORTER/EAST NEWS)

Adam Bodnar wystąpił do ministra infrastruktury z kolejną prośbą o uregulowanie sytuacji prawnej osób zajmujących lokale spółdzielcze na gruntach nienależących do spółdzielni - pisze "Dziennik Gazeta Prawna".

To kolejna odsłona problemu, który gazeta nagłośniła w marcu.

Dotyczy on właścicieli mieszkań spółdzielczych w budynkach leżących na gruntach, do których spółdzielnia nie ma prawa własności ani prawa użytkowania wieczystego (grunty są na przykład własnością miasta).

Za sprawą ubiegłorocznej nowelizacji ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych ludzie ci tracą prawo do członkostwa w spółdzielni. Według ekspertów taka sytuacja może w radykalnym scenariuszu prowadzić do tego, że stracą dach nad głową.

Zobacz także: Zobacz też: na takie mieszkania stać dziś Polaków. 3 pokoje na 50 metrach:

Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar w liście do ministra Andrzeja Adamczyka nie jest aż tak radykalny, ale wskazuje on na szereg problemów.

"Zachodzi realna obawa, iż wykreślenie tych osób z rejestru członków spółdzielni spowoduje odebranie przysługujących im uprawnień. Zostaną one pozbawione wpływu na funkcjonowanie spółdzielni i współdecydowanie o jej działalności, np. odnoszących się do zarządzania majątkiem, dostępu do dokumentów, uprawnienia do żądania przedstawienia przez spółdzielnię kalkulacji wysokości opłat itp." - napisał Bodnar.

"DGP" zaznacza, że pominięcie w ustawie tych mieszkańców to oczywiste niedopatrzenie. Dlatego niezbędna wydaje się nowelizacja.

W założeniu przyjęte we wrześniu ubiegłego roku przepisy miały poprawić sytuację członków spółdzielni i osłabić pozycję prezesów. Jak pisaliśmy, w myśl nowych przepisów członkiem spółdzielni staje się każdy, kto ma mieszkanie lokatorskie lub własnościowe.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez * *dziejesie.wp.pl

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(61)
aq1
6 lat temu
mienie bezspadkowe fikcja prawna bezprawie.. w takim razie naleza mi sie pieniadze za moich przodkow w Wawie,, Polakow,,
w2
6 lat temu
Przeciwko mieniu bezspadkowemu zydowskiemu to fikcja aby wylydzic aby korzystali na tym ideolodzy syjonizmu..
fr4
6 lat temu
Panstwo , ktore nie sluzy zwyklym obywarelom placacym podatki, Przestaje byc panstwem,, panstwo znika staje sie grupa przestepcza, mafia,,
xsw2
6 lat temu
ludzie ledwie wiaza koniec z koncem placa podatki a tu chca ich wyrzucic na ulice. Co proponuja w zamian za te antypolskie ustawy,,
xsw2
6 lat temu
niech stworza prawo , ze te grunty pod budynkami sa uzytkowaniem wieczystym i proste . taka ustawa powinna byc,, Inaczej trzeba sie wypiac na to panstwo co wyrzuca ludzi na ulice jak w WAwie,,
...
Następna strona