Notowania

rynek pracy
09.10.2018 18:22

Polacy nie chcą pracować w polskich firmach. Dobrych pieniędzy szukamy u niemieckiego pracodawcy

Tylko co czwarty Polak chciałby pracować w polskiej firmie. Większość nie ma nic przeciwko zatrudnieniu w firmie z zagranicznym kapitałem.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Mateusz Grochocki)
Badanie pokazuje, że Polacy są dość dobrze zorientowani, jeśli chodzi o pochodzenie kapitału danej firmy

W erze repolonizacji gospodarki i wielkich inwestycji rządowych w celu przejęcia wielkich sektorów energetyki i bankowości Polacy pozostają niewzruszeni. Aż 43 proc. z nich preferuje pracę dla zagranicznej firmy. Dla 31 proc. pochodzenie kapitału firmy nie ma żadnego znaczenia – wynika z badania firmy Nielsen dla Francusko-Polskiej Izby Gospodarczej, które publikuje „Rzeczpospolita”.

- Czynniki, które silniej niż narodowość determinują atrakcyjność pracodawcy to: atrakcyjne wynagrodzenie, stabilność, bliskość lokalizacji, przyjemna i sprzyjająca rozwojowi atmosfera i kultura firmy – tłumaczy Karolina Flaht-Soroka z Nielsena. – To oczywiście najbardziej namacalne cechy firm, pod którymi kryją się głębsze potrzeby, takie jak: poczucie bezpieczeństwa, możliwość pełnego wykorzystania i rozwoju swoich kompetencji, potrzeba wpływu, ważności, poczucie, że wykonywana praca ma większy sens i służy do realizacji jakiegoś istotnego celu – dodaje.

Pracodawcy narzekają na brak pracowników. Ekonomista kpi: chyba niewolników

Badanie pokazuje, że Polacy są dość dobrze zorientowani, jeśli chodzi o pochodzenie kapitału danej firmy. 60 proc. bez problemu wymienia choć jedną firmę francuską bądź niemiecką. Podobnie dużo, bo 58 proc., potrafi wskazać przedsiębiorstwo zza oceanu. To dużo, bo akurat Niemcy, Francja i USA to trójka największych inwestorów zagranicznych w Polsce.

Panuje opinia, że firmy zagraniczne wymagają intensywniejszej pracy, ale przekłada się to na wyższe wynagrodzenie. Badanie wprawdzie to potwierdza, ale tylko częściowo. Za wysokie wynagrodzenia cenione są zwłaszcza firmy niemieckie. W przypadku francuskich czy amerykańskich równie wysoko oceniane są możliwość rozwoju, kreatywność oraz otwarcie na osoby młode tuż po skończonej edukacji.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: rynek pracy, wiadomości, gospodarka, gospodarka polska, najważniejsze
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
09-10-2018

Twoję ImięDziwicie się? Polacy swoich traktują jak śmieci. Nawet pracując za granicą wolę zadawać się z miejscowymi, jak z Polakami.

09-10-2018

rudolfo to mi się podoba w końcu ktoś a dokładniej ekonomiści nazywają rzeczy po imieniu "Pracodawcy narzekają na brak pracowników. Ekonomista kpi: chyba … Czytaj całość

09-10-2018

Polak!U NIEMCA??? Nigdy. Nawet jeśli bym miał żreć trawę bo Polak mi nie zapłaci albo zapłaci za mało, to i tak zawsze będę robił tylko w POLSKIEJ firmie.

Rozwiń komentarze (26)
  1. Polecane
  2. Najnowsze
  3. Popularne