Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Polacy kupują więcej niż przed rokiem

0
Podziel się:

Sprzedaż detaliczna w lipcu 2009 wzrosła o 5,7 proc. w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku.

Polacy kupują więcej niż przed rokiem
(alykat/CC/Flickr)
bFevnsNx

Sprzedaż detaliczna w lipcu 2009 r. wzrosła o 5,7 proc. w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku, po wzroście o 0,9 proc. w czerwcu. W ujęciu miesięcznym w lipcu odnotowano wzrost o 6,9 procent - podał Główny Urząd Statystyczny.

Największy wzrost sprzedaży, bo ponad 22 procent, zanotowano w dziale _ pozostała sprzedaż w niewyspecjalizowanych sklepach _**. **O prawie 20 proc. wyższą sprzedażą mogli się pochwalić sprzedawcy odzieży i obuwia, a o ponad 16 proc. więcej niż rok wcześniej sprzedano kosmetyków i leków.

Mniej niż przed rokiem wyniosła natomiast sprzedaż pojazdów mechanicznych i paliw, odpowiednio: - 5 i -6,3 procent.

bFevnsNz
Sprzedaż detaliczna w lipcu 2009 roku
VII 2009
VII 2008 V2009
ogółem 5,7 6,9
pojazdy mechaniczne -5,0 -3,7
paliwa -6,3 8,0
żywność, napoje, wyroby tytoniowe 11,9 11,5
pozostała sprzedaż w niewyspecjalizowanych sklepach 22,4 9,2
leki, kosmetyki 16,1 0,7
odzież, obuwie 19,6 4,4
meble, AGD, RTV 2,4 5,7
prasa, książki 10,7 13,8
pozostałe 4,2 2,9

Ekonomiści ankietowani przez PAP szacowali, że sprzedaż detaliczna w lipcu wzrosła średnio o 0,8 proc. w skali roku oraz o 1,8 proc. w porównaniu do czerwca.

| KOMENTARZ |
| --- |
| Łukasz Pałka, Money.pl

bFevnsNF

Polacy nie boją się kryzysu - najlepiej świadczą o tym dane o sprzedaży detalicznej opublikowane dzisiaj przez GUS. Tak wyraźny skok w porównaniu do ubiegłego roku pokazuje, że wcale nie obawiamy się spadku swoich dochodów i stawiamy na konsumpcję. To również bardzo dobra wiadomość dla samych przedsiębiorców - popyt wewnętrzny w okresie spowolnienia stanowi bowiem główną siłę napędową naszej gospodarki. Dane GUS-u praktycznie przesądziły o tym, że Rada Polityki Pieniężnej nie obniży na kończącym się jutro posiedzeniu stóp procentowych. Rośnie wręcz prawdopodobieństwo ich podwyżki, ale nie wcześniej niż w pierwszym kwartale przyszłego roku. |

Raport Money.pl
*Mimo kryzysu chcemy kupować auta * Co trzeci internauta Money.pl chce w tym roku kupić samochód. Blisko jedna piąta spośród tych, którzy to deklarują, myśli o nowym modelu. Czytaj w Money.pl
bFevnsOa
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)