Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
sprzedaż detaliczna
24.03.2010 10:13

Polacy tracą pracę i coraz mniej kupują

W lutym stopa bezrobocia wzrosła do 13 proc., a sprzedaż detaliczna spadła o 4 procent.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Monkey Business Images/Dreamstime.com)

*W lutym stopa bezrobocia wzrosła do 13 proc., a sprzedaż detaliczna spadła o 4 procent w ujęciu miesięcznym. Mimo tego była o 0.1 proc. większa niż przed rokiem. Ale to i tak zdecydowanie mniej niż oczekiwali analitycy. Średnia z ich prognoz wynosiła 3,6 procent. *

Według GUS w lutym najszybciej rosła sprzedaż w działach: farmaceutyki, kosmetyki, sprzęt ortopedyczny - o 15,7 proc. w skali roku oraz paliwa stałe, ciekłe i gazowe - o 14,8 procent.

Największe spadki odnotowane zostały w działach: meble, RTV, AGD - o 15,7 proc. w skali roku oraz pojazdy samochodowe, motocykle, częśc_ i _ - o 12,8 procent w ujęciu rocznym.

Rośnie liczba bezrobotnych

Stopa bezrobocia zarejestrowanego wyniosła na koniec lutego 2010 roku 13 proc. wobec 12,7 proc. miesiąc wcześniej. W lutym 2009 roku stopa ta wyniosła 10,9 procent.

Liczba zarejestrowanych bezrobotnych w końcu lutego wyniosła 2,1 mln, czyli była wyższa o 49 tys. niż przed miesiącem, a w ujęciu rocznym wzrost wyniósł 22,3 procent.

Natomiast wiceminister pracy Czesława Ostrowska szacowała ostatnio, że stopa bezrobocia w marcu utrzyma się blisko poziomu 13 proc., natomiast w kolejnych miesiącach wskaźnik ten powinien stopniowo się obniżać. Tegoroczny budżet przewiduje, że na koniec roku stopa bezrobocia wyniesie 12,8 procent.

Tagi: sprzedaż detaliczna, handel, gospodarka, bezrobocie, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, najważniejsze, inflacja i bezrobocie, gospodarka polska
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz