Piotr Jedzura/REPORTER

oprac. Przemysław Ciszak, 31 grudnia 2018

Pieniądze dla policji. Rząd zapłaci funkcjonariuszom jeśli nie przejdą na emeryturę

Tweetnij Komentuj

Nawet na 2 tys. zł dodatku do pensji mogą liczyć policjanci, którzy nie zdecydują się przejść na wcześniejszą emeryturę. Rządowa dopłata dla policji ma spowolnić masowy odpływ funkcjonariuszy ze służby.

Ze służby odchodzą doświadczeni policjanci. Część na emeryturę, część do prywatnych firm, które tych z doświadczeniem informatycznym, związanym z zamówieniami publicznymi czy wywiadem gospodarczym witają z otwartymi ramionami.

Zobacz: Policja szuka pracowników. 4,5 tys. wakatów

Jak pisze "Gazeta Wyborcza”, w 2017 roku zwolniło się 5364 policjantów, a w 2018 ze służby odeszło kolejnych 4342. Żeby zatrzymać ten odpływ, rząd idzie na kolejne ustępstwa.

Protest policjantów, potocznie nazywany ”psią grypą”, kiedy funkcjonariusze masowo przechodzili na zwolnienia lekarskie, doprowadził do porozumienia z rządem. Zgodnie z jego ustaleniami zrezygnowano m.in. z progu ukończonych 55 lat uprawniających do emerytury na rzecz 25 lat służby.

Zobacz także: Andrzej Halicki: Policja nie służy władzy:

Pokaż...

Policjanci dostaną też podwyżki i pełnopłatne nadgodziny. Motywacją dla policji mają być specjalne dodatki dla tych funkcjonariuszy, którzy nie zdecydują się na wcześniejsze emerytury. Jak wysokie mają być to wypłaty?

Rząd nie ujawnia kwot, jednak ”Wyborcza” ustaliła, że mają one wynieść 50 proc. przysługującej emerytury. Jak wylicza dziennik, średnio emerytowany policjant dostaje 3,4 tys. zł brutto. To oznacza, że dodatek do pensji funkcjonariusza, który zostanie w służbie, wyniesie około 1,7 tys. zł.

To średnia, ale - jak podkreśla "Wyborcza" - emerytury części policjantów sięgają i 4-5 tys. zł. W takich przypadkach co miesiąc doliczano by do pensji 2-2,5 tys. zł. W sumie więc pensje mogłyby wrosnąć do 7 tys. brutto.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło: Piotr Jedzura/REPORTER

Tagi: mundurówka policja podwyżki emerytury zarobki wiadomości gospodarka najważniejsze gospodarka polska

Komentuj artykuł

Wybrane dla Ciebie

< Przejdź na wp.pl
Informujemy, iż w naszych serwisach internetowych korzystamy z informacji zapisanych za pomocą plików cookies na urządzeniach końcowych użytkowników. Dalsze korzystanie z naszych serwisów, bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej oznacza, iż użytkownik akceptuje Politykę prywatności .