Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Policyjny śmigłowiec będzie ratował turystów w Tatrach

0
Podziel się:

Policyjna załoga - dwóch pilotów i mechanik - będzie w systemie zmianowym stale stacjonowała w Zakopanem. W załodze śmigłowca znajdzie się także dwóch lub trzech ratowników TOPR.

Policyjny śmigłowiec będzie ratował turystów w Tatrach
(Gerard/REPORTER)

Policyjny śmigłowiec zastąpi maszynę Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego, którą czeka gruntowny remont. Ratowniczy Sokół powróci w Tatry 15 grudnia - poinformował naczelnik tatrzańskich ratowników Jan Krzysztof.

_ Jeżeli chodzi o bezpieczeństwo turystów w Tatrach podczas wakacji, to nic się nie zmieni, bo od dziś w naszej bazie stacjonuje śmigłowiec policyjny, który pozostanie w Zakopanem do 15 grudnia, kiedy planowany jest powrót naszego Sokoła _ - zapewnił Krzysztof.

Policyjna załoga - dwóch pilotów i mechanik - będzie w systemie zmianowym stale stacjonowała w Zakopanem. W załodze śmigłowca znajdzie się także dwóch lub trzech ratowników TOPR.

Jak dodał naczelnik tatrzańskich ratowników, śmigłowiec TOPR odleciał do Świdnika, gdzie przejdzie kompleksowy remont. Maszyna będzie wyposażona w nowe łopaty wirnika nośnego, zostaną wykonane naprawy główne przekładni i sprawdzony cały układ hydrauliczny. Koszt remontu, który ma wynieść ok. 8 mln zł, w całości pokryje Ministerstwo Spraw Wewnętrznych.

Policyjny helikopter to bliźniacza maszyna o bardzo podobnym osprzęcie; dla potrzeb ratowniczych w kabinie śmigłowca znajdzie się odpowiedni sprzęt ratowniczy. Ratownicy TOPR współpracowali już z policją w ubiegłym roku, kiedy śmigłowiec ratowniczy przechodził remont silników. Ratownicy zaznaczyli, że współpraca układała się bardzo dobrze.

Pilot śmigłowca i instruktor lotnictwa policji Kazimierz Chaczko, który będzie pełnił służbę w Tatrach, ocenił, że latanie w wysokich górach jest ekstremalnie różne od latania w płaskim terenie. _ Precyzja wykonywania zadań, zmienność pogody, duże turbulencje związane z wiatrami to problemy, z którymi trzeba sobie dać radę _ - powiedział.

Poza ratowaniem turystów w górach śmigłowiec TOPR jest też wykorzystywany do akcji ratowniczych na terenie Podhala, a także w Pieninach i Beskidach.

Śmigłowiec ratowniczy pod Tatrami zaczął stacjonować w sezonie turystycznym letnim i zimowym w 1975 r. Od początku lat 90. TOPR dysponuje własnym śmigłowcem Sokół.

TOPR to pozarządowa organizacja ratownicza, która oprócz dofinansowania z MSW pozyskuje pieniądze z innych źródeł, m.in. od sponsorów; otrzymuje też 15 proc. wpływów z biletów wstępu na teren Tatrzańskiego Parku Narodowego.

Czytaj więcej w Money.pl

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)