Notowania

kraj
27.03.2017 16:32

Nabici w polisolokaty. Resort sprawiedliwości chce zmian w prawie

Podziel się
Dodaj komentarz
(Andrzej Hulimka/REPORTER)

W Ministerstwie Sprawiedliwości doszło dziś do pierwszego posiedzenia zespołu roboczego, który zajmie się nadużyciami związanymi ze sprzedażą polis z ubezpieczeniowym funduszem kapitałowym.

Według szacunkowych danych "polisolokaty" wykupiło kilka milionów Polaków. Miały one służyć pomnażaniu oszczędności. Jednak na tego rodzaju instrumencie finansowym często zarabiali jedynie pośrednicy i towarzystwa ubezpieczeniowe. W ekstremalnych przypadkach jednostki uczestnictwa funduszy z niewyjaśnionych przyczyn traciły aż połowę wartości w pierwszym roku oszczędzania. A w perspektywie kilku lat straty te przekraczały nawet 80 proc. wniesionego wkładu.

- Jeśli jest tyle skarg, tyle podejrzeń o nadużycia, musimy pokazać, że to eldorado się skończyło - podkreślił Janusz Szewczak, zastępca przewodniczącego Sejmowej Komisji Finansów Publicznych.

Podczas spotkania przedstawiono propozycje dokonania zmian w kilku ustawach, między innymi o działalności ubezpieczeniowej i dochodzeniu roszczeń w postępowaniu grupowym. Nowe przepisy mają zmierzać do ułatwienia klientom firm ubezpieczeniowych składanie reklamacji, usprawnić funkcjonowanie pozwów zbiorowych, przeciwdziałać blokowaniu postępowań przez ubezpieczycieli, objąć prawami konsumenckimi drobnych przedsiębiorców, a także określić precyzyjnie, co jest, a co nie jest dozwolonym produktem ubezpieczeniowym.

Wśród przedstawionych propozycji wymieniono też takie, jak wprowadzenie ustawowego limitu opłat pobieranych w przypadku wypowiedzenia przez konsumenta umowy ubezpieczenia, ograniczenie wysokości prowizji dla pośredników w sprzedaży "polisolokat", wprowadzenie listy produktów ubezpieczeniowych, których nie wolno oferować konsumentom, czy zakaz pobierania przez ubezpieczycieli opłat z góry. Zespół roboczy zajmie się teraz analizą przedstawionych propozycji.

Przedstawiciele Prokuratury Krajowej poinformowali, że w wyniku kwerendy postępowań związanych z "polisolokatami", wiele z nich zostało wznowionych. W posiedzeniu wzięli też udział reprezentanci Ministerstwa Finansów, Biura Rzecznika Finansowego, Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, Urzędu Komisji Nadzoru Finansowego, stowarzyszenia "Przywiązani do polisy", a także prawnicy z kancelarii pomagających poszkodowanym.

Tagi: kraj, komunikat, prawo, finanse, pap, ms, wiadomości, gospodarka, gospodarka polska, najważniejsze
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
27-03-2017

teqilusSFORO DO MODLITWY CZEGO SIE DOTKNIECIE to smierdzi na odleglosc................................

27-03-2017

kółko i krzyżykI znowu kolejna odsłona spektaklu pt. JAK PAŃSTWO ZWALNIA OBYWATELA Z MYŚLENIA. Jeżeli ktoś - podobnie jak przy Ambergold - daje się kusić na … Czytaj całość

27-03-2017

bryndzaPanowie Towarzysze Ubezpieczeniowi, zepsuliście rynek. Normalnie jak PełO....

Rozwiń komentarze (4)