Notowania

emigracja
21-09-2018 (18:55)

Morawiecki chce ściągać Polonię do Polski. "Jedyna polityka imigracyjna, którą chcemy prowadzić"

Ściąganie Polonii do kraju to "jedyna polityka imigracyjna, którą w realny sposób chcemy prowadzić" - mówi premier. Chce "umożliwiać" powroty Polakom, którzy wyjechali z kraju niedawno, jak i tym, których dziadkowie wieki temu musieli uciekać w wyniku historycznych zawirowań.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Radek Pietruszka)
Premier chce ściągać do kraju Polaków, którzy osiedlili się za granicą

- Jedyna polityka imigracyjna, którą w realny sposób chcemy prowadzić, to udostępnianie możliwości powrotu do Polski tym Polakom, którzy wyjechali lub na skutek dramatycznych zdarzeń historycznych znaleźli się poza ojczyzną - mówił premier podczas spotkania z młodzieżą polskiego pochodzenia z Litwy, Ukrainy oraz Białorusi.

- Chcemy, żeby jak najwięcej z nich wracało - to jest ta imigracja powrotna Polaków do ojczyzny, do matek, ojców, czasami do swoich dzieci, otwieramy przed nimi drzwi, ale również tych Polaków, którzy zostali poza granicami Polski - mówił premier w Ostródzie.

*Pomysł na biznes: polski portal budowlany w Holandii. Zobacz wideo: *

Premier jednak nie sprecyzował, co oznacza "umożliwianie powrotów" Polakom, którzy wyjechali pracować do innych krajów Unii Europejskiej. Podkreślił jednak, że jego rząd stale pracuje nad rozwiązaniami dla tych Polaków i potomków Polaków, których sytuacja jest znacznie trudniejsza. - Czasem Polska została tam gdzieś, chociaż granice się przesunęły. Dla tych Polaków mamy rekordową liczbę Kart Polaka. W zeszłym roku było to 10 tys. kart, dzięki którym nasi rodacy mogli osiedlić się w naszym kraju - mówił premier.

- Staramy się polskość zagospodarować, ale i wszystkich Polaków do Polski z powrotem zaprosić, także tych, którzy w dawniejszych pokoleniach mieli swoich przodków polskich i wiemy, że się Polską bardzo interesują - mówił też szef rządu.

Szacuje się, że nawet poza Polską, na różnych kontynentach, może żyć nawet 20 milionów Polaków.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez * *dziejesie.wp.pl

Tagi: emigracja, mateusz morawicki, wiadomości, gospodarka, najważniejsze, gospodarka polska
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
26-09-2018

TadeuszUruchomienie mechanizmów ułatwiających powrót do rodzinnych miejscowości rodziców, dziadków czy pradziadków spowoduje podjęcie decyzji o powrocie. W … Czytaj całość

24-09-2018

JacekWydaje mi się że oni liczą na to że jak wrócimy do kraju to będą mieli więcej kasy z naszych podatków i tych nie ludzkich kosztów za autostrady , … Czytaj całość

23-09-2018

marianCzy bliscy nie widzą co się z tym facetem dzieje? Przecież on ma coraz większy odlot.

Rozwiń komentarze (162)