Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Jacek Bereźnicki
|

Polscy producenci mebli idą na rekord. W planach na ten rok obroty 50 mld zł i trzecie miejsce na świecie

34
Podziel się:

Aż 90 proc. produkowanych w Polsce mebli trafia na eksport.

Produkcja mebli została uznana przez rząd za branżę strategiczną.
Produkcja mebli została uznana przez rząd za branżę strategiczną. (EastNews)

Wzrost wartości sprzedaży o 8 proc. do 50 mld zł i zepchnięcie Włoch z pozycji trzeciego producenta mebli na świecie. Takie cele na ten rok stawia przed sobą polska branża meblarska.

Jak pisze "Rzeczpospolita", Polska na razie zajmuje czwarte miejsce na świecie pod względem wartości sprzedanej mebli, ale jest już praktycznie pewne, że w tym roku przegonimy Włochów.

Prawie połowa globalnego rynku mebli pod względem wartości eksportu należy do Chin, a na drugim miejscu są Niemcy z blisko 15-procentowym udziałem. Polska, podobnie jak Włochy ma udział wynoszący nieco ponad 9 proc.

Zobacz także: Wideo: częściej wymieniamy sprzęty niż meble

Obroty polskiej branży meblarskiej w 2017 roku wyniosły 46 mld zł i były o 7 proc. wyższe niż rok wcześniej. W tym roku dynamika wzrostu ma być nawet wyższa. Obroty mają przekroczyć granicę 50 mld zł.

Aż 90 proc. produkowanych w Polsce mebli trafia na eksport. W 2017 r. wartość eksportu mebli przekroczyła 10 mld euro. Wynik byłby jeszcze lepszy, gdyby nie umocnienie złotego pod koniec roku. Głównym odbiorcą polskich mebli są Niemcy. Na ten rynek trafia 36 proc. eksportu.

Problemem polskiej branży meblarskiej jest brak silnych, rozpoznawalnych za granicą marek i sprzedawanie produkcji głównie za pośrednictwem dużych sieci handlowych.

Polską branżę meblarską ma za zadanie promować Polski Fundusz Rozwoju, który planuje m.in. udział w największych targach mebli na świecie. Produkcja mebli została zaliczona przez rząd do branż strategicznych, które mają kluczowe znaczenie dla wzrostu polskiego eksportu.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(34)
Wieloryb
5 lata temu
Polskie najlepsze, problem że produkujemy sprzedajemy na zachód. A potem kupujemy je jako zagraniczne.
janina
6 lat temu
Idziemy na rekord? A coż wy macie z tym wspólnego? To rekord polskich producentów!
aaaaaaaaaaaaa...
6 lat temu
Polscy producenci to jakieś jaja to polscy niewolnicy robią dla niemca w jego polskim zakładzie
TiK
6 lat temu
Niemcy przodują w eksporcie na świecie ale pootwierali fabryki w polsce i eksportują pod swoją nazwą. Na swiecie utrzymuje sie jeszcze opinia że Made in Germany to dobra jakość ale czesto jest tak ( przykład prawdziwy) Znajomy anglik kupił na aukcji ebay w niemczech uchwyty do kabli elektrycznych za 9 € + wysyłka. Tak sie sklada że znam producenta w polsce osobiście i u niego to kosztuje 2,5 €. Niemiec tylko pakuje w pudełko i zarabia 250% piszac na pudełku Made in Germany bo z polski anglik nie kupi bo to z polski. Po woli ta mentalnosc sie zmienia na szczęście
Facet
6 lat temu
A u nas ceny wyższe niż w innych krajach a meble nasze wyexportowane, zarobki zagranicą wiadomo jakie a jakie pensje MY mamy
...
Następna strona