Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Polscy konsumenci w dużo gorszych nastrojach

0
Podziel się:

Rosną obawy o przyszłość polskiej gospodarki. Chodzi o wyższy VAT i wzrost cen i bezrobocia.

Polscy konsumenci w dużo gorszych nastrojach
(Miflippo/Dreamstime)

Sierpień przyniósł największy spadek nastrojów konsumentów od ponad roku - wynika z badania Ipsos. Rosną obawy o przyszłość polskiej gospodarki w związku z zapowiadanym podwyższeniem stawek VAT, o wzrost cen i bezrobocia.

Wskaźnik Optymizmu Konsumentów obniżył się o 4,2 pkt, osiągając wartość 92,6 pkt - poinformował we wtorek Ipsos. Firma zastrzegła, że sierpniowy poziom WOK jest jednak wciąż wyższy od najlepszego ubiegłorocznego wyniku; w sierpniu 2009 r. było to 87,2 pkt.

Ostatni spadek WOK jest spowodowany przede wszystkim bardzo wyraźnym obniżeniem Wskaźnika Klimatu Gospodarczego, będącego jedną ze składowych WOK, który obniżył się o 10,1 pkt, do 80,7 pkt.

_ Wraz z zapowiadaną podwyżką podatku VAT wzrosły obawy o przyszłość polskiej gospodarki. Udział osób spodziewających się, że w ciągu najbliższego roku nastąpi pogorszenie sytuacji gospodarczej naszego kraju wzrósł (w porównaniu z lipcem - PAP) o 7 pkt procentowych do poziomu 32 proc. _ - czytamy w raporcie.

Zdaniem Ipsos w związku z podwyżką VAT konsumenci obawiają się też szybszego niż dotychczas wzrostu cen. Odsetek osób wyrażających taką obawę wzrósł prawie dwukrotnie z 19 proc. do 37 proc. Ponad 40 proc. Polaków obawia się wzrostu bezrobocia w ciągu najbliższych 12 miesięcy (wzrost o 10 pkt procentowych). Przekonanie o spadku bezrobocia w ciągu najbliższego roku podziela jedynie 11 proc. pytanych.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/73/t87369.jpg ) ] (http://msp.money.pl/wiadomosci/podatki/artykul/pracodawcy;podwyzka;vat;to;takze;straty;dla;firm,19,0,664339.html) Pracodawcy: Podwyżka VAT to także straty dla firm

_ Mimo obaw dotyczących krajowej gospodarki i wzrostu bezrobocia, a także nieco większych obaw o przyszłą sytuację materialną gospodarstw domowych, spodziewany wzrost cen czyni okres przed wprowadzeniem podwyżki VAT bardziej atrakcyjnym, by kupować dobra trwałego użytku _ - wyjaśnili autorzy analizy.

Wskaźnik Skłonności do Zakupów pozostał praktycznie na dotychczasowym poziomie, w okolicach punktu równowagi wynoszącego 100 pkt. Oznacza to, że udział pesymistów i optymistów, jeśli chodzi o nastawienie do zakupu dóbr trwałego użytku, równoważy się. Zmniejszyło się zainteresowanie kredytem bankowym jako formą finansowania zakupu takich dóbr (spadek o 9 pkt proc. do poziomu 12 proc.). Natomiast udział osób preferujących raty wzrósł o 15 pkt proc., do 36 proc.

Jak informuje Ipsos Wskaźnik Optymizmu Konsumentów może przybierać wartości z przedziału od 0 do 200 punktów. Sierpniowy pomiar oparty jest na wynikach badania przeprowadzonego między 6 a 16 sierpnia 2010 r. na reprezentatywnej losowo-kwotowej próbie 1003 Polaków, którzy ukończyli 15 lat.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/101/t74597.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/rostowski;roczny;wzrost;pkb;o;3;proc;jest;niemal;pewny,208,0,667344.html) Rostowski: Roczny wzrost PKB o 3 proc. jest niemal pewny Minister finansów jest też optymistą co do wzrostu polskiej gospodarki w przyszłym roku.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/51/t90931.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/polska;gospodarka;zaskakuje;rosnie;szybciej;od;prognoz,130,0,667010.html) Polska gospodarka zaskakuje, rośnie szybciej od prognoz Wzrost PKB w drugim kwartale sięgnął 3,5 proc.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)