Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
oprac. Hubert : Orzechowski
|

Polska bez prądu. Musimy importować energię ze Szwecji

30
Podziel się

Zapotrzebowanie na energię elektryczną wyniosło 23 429 MW. Nie jesteśmy w stanie tyle wyprodukować.

Cały czas 80 proc. wytwarzanej w Polsce energii pochodzi ze spalania węgla
Cały czas 80 proc. wytwarzanej w Polsce energii pochodzi ze spalania węgla (Piotr Kamionka/REPORTER)
bDBkDoCZ

Szczyt zapotrzebowania przypadł 21 czerwca –informuje Radio ZET. Tego dnia byliśmy w stanie wyprodukować 21 953 MW. Polskie Sieci Energetyczne zapewniają jednak, że sytuacja jest opanowana. Ale musieliśmy ratować się importem prądu z Niemiec, Litwy i Szwecji.

Pytanie, co się będzie dziać w następnych latach. Rząd stawia na rozwój elektromobilności. Teoretycznie dla naszej energetykito dobrze, bo wg gabinetu Mateusza Morawieckiego dostawcy prądu zarobią dodatkowe miliardy złotych. Najpierw jednak będzie trzeba go wyprodukować.

Zobacz także: "Formalnie polska elektrownia jądrowa powstaje"
bDBkDoDb

I tu pojawia się problem, bo kilkaset tysięcy aut elektrycznych (rząd mówi o milionie) będzie olbrzymim obciążeniem dla sieci. Pocieszeniem jest, że większość z nich ładować się będzie w nocy.

Inne wyzwania, przed którymi stoi polska energetyka, to m.in. zmiana klimatu i wyższe temperatury. Oznacza to zwiększenie konieczności chłodzenia biur i mieszkań. Efekty obserwowaliśmy w ostatnich latach, kiedy po raz pierwszy od kilkudziesięciu lat ogłaszano zmianę stopnia zasilania.

Ciągłym problemem polskiej energetyki jest też słaby miks energetyczny. Cały czas 80 proc. wytwarzanej energii pochodzi ze spalania węgla. Ten jest coraz droższy i coraz trudniej dostępny. Dochodzi do absurdalnej sytuacji, że na północy kraju bardziej opłaca się sprowadzać węgiel ze Stanów, a nawet Australii niż ze Śląska. Łatwo dostępne zasoby węgla w Polsce są już bowiem na wyczerpaniu a samo wydobycie systematycznie spada.

bDBkDoDh

Oznacza to konieczność odpowiedzi na pytania, jak chcemy, by wyglądała nasza energetyka w kolejnych latach. Wielomiliardowe inwestycje są niezbędne. Pytanie tylko, na co wydamy te pieniądze.

Eksperci apelują tylko, by przy podejmowaniu tej decyzji nie kierować się motywami politycznymi. I o to chyba może być najtrudniej.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bDBkDoDC
energetyka
wiadomości
gospodarka
KOMENTARZE
(30)
żal polski
3 lata temu
Ten rząd coraz bardziej przypomina mi naszą reprezentację przed MŚ. Zapewniają, że wszystko jest pod kontrolą i we wspaniałej formie. Obawiam się tylko, że weryfikacja jest coraz bliżej, a pokonanymi będzie całe społeczeństwo.
Greg
3 lata temu
Jak sie wypompowało pieniądze na inwestycje z firm energetycznych i dołożyło do bankrutujących kopalń to nie dziwne że brakuje prądu. Ważne że związki górnicze mają pełne konta, a związkowcy większe brzuchy za biurkami.
Marek
3 lata temu
Trzeba inwestować w panele fotowoltaiczne. Energetyka słoneczna doskonale współgra ze zwiększonym zapotrzebowaniem na prąd do klimatyzatorów. I nie produkuje żadnych zanieczyszczeń
bDBkDoDD
mm
3 lata temu
W USA produkują dachówki fotowoltaiczne. Fotowoltaika daje najwięcej prądu w słoneczne , upalne dni , czyli wtedy , kiedy go brakuje.Sprawa wydaje się prosta. Tylko odpowiednie zachęty dla ludności i nie trzeba będzie nowych bloków ani węgla.
AdamX
3 lata temu
Już widzę jak prężnie będą działać stacje ładowania elektryków. Promują samochody a tu prądu nie starczy.
...
Następna strona