Notowania

Polska elektrownia atomowa. Trzy gminy są bardziej za niż przeciw

Podstawowa lokalizacja pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce może być wstępnie wskazana ok. 2017 roku - podał prezes spółki PGE EJ1. Lokalizacja podstawowa musi być podana na etapie przygotowywania raportu oceny oddziaływania inwestycji na środowisko.

Podziel się
Dodaj komentarz
(gold_auraque/CC BY-NC 2.0/Flickr)

Podstawowa lokalizacja pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce może być wstępnie wskazana ok. 2017 roku - podał prezes spółki PGE EJ1. Lokalizacja podstawowa musi być podana na etapie przygotowywania raportu oceny oddziaływania inwestycji na środowisko.

Dwie badane lokalizacje elektrowni: _ Żarnowiec _ i _ Choczewo _ znajdują się na terenie gmin Gniewino, Choczewo i Krokowa na Pomorzu.

- N_ a etapie przygotowywania raportu z oceną oddziaływania na środowisko musimy w raporcie zawrzeć wskazanie, które jest lokalizacją podstawową _. Podał, że _ wstępnie to może być około 2017 roku _ - powiedział na konferencji prasowej w czwartek w Gdańsku prezes zarządu PGE EJ1 Jacek Cichosz.

Badania środowiskowe i lokalizacyjne dla elektrowni jądrowej prowadziła firma WorleyParsons, z którą w grudniu ub. roku PGE EJ zerwała kontrakt. Dokończeniem badań pokieruje sama grupa PGE. Celem jest stwierdzenie, czy dana lokalizacja będzie odpowiednia dla elektrowni jądrowej z punktu widzenia środowiska i bezpieczeństwa jądrowego.

Dyrektor Biura Lokalizacji, Infrastruktury i Ochrony Środowiska PGE EJ1, Maciej Stryjecki powiedział dziennikarzom, że spółka analizuje wyniki badań przeprowadzonych w ub. roku. _ - Staramy się zapewnić kontynuację tych badań, które tego wymagają przez co najmniej dwa lata _ - dodał.

Zapowiedziano, że od marca 2015 r. w lokalizacjach prowadzone będą dodatkowe badania przyrodnicze i hydrogeologiczne. We wrześniu spółka planuje przeprowadzić konsultacje społeczne i eksperckie dotyczące wyników badań i analiz.

Cichosz zapowiedział, że w drugiej połowie tego roku uruchomione zostanie postępowanie zintegrowane, rodzaj złożonego przetargu, w którym ma być wyłonione konsorcjum firm, które będzie odpowiedzialne m.in. za wybór technologii, budowę, uruchomienie i finansowanie budowy elektrowni.

_ - Prowadzimy teraz rozmowy z potencjalnymi firmami i konsorcjami, które wyrażają zainteresowanie uczestnictwem w tym przetargu _ - dodał. Jak powiedział, _ przedmiotem dyskusji są kwestie związane z naszymi oczekiwaniami dotyczącymi m.in. poziomu zaangażowania kapitałowego, możliwych mechanizmów i modeli finansowania inwestycji _. Przewiduje, że proces przetargowy może potrwać około dwóch, do trzech lat.

Spółka zapowiedziała, że jeszcze w I kwartale 2015 r. gotowa jest podpisać Porozumienie o współpracy i rozwoju z gminami: Choczewo, Krokowa i Gniewino oraz samorządem województwa pomorskiego. Plan współpracy ma określać zasady, sposób i harmonogram prowadzenia przez strony działań komunikacyjno-edukacyjnych, a w Planie rozwoju mają być wskazane przedsięwzięcia inwestycyjne w zakresie infrastruktury towarzyszącej oraz rozwoju lokalnego rynku pracy.

Na podstawie wyników najnowszych badań opinii publicznej (z okresu październik-listopad 2014 r.) poinformowano, że mieszkańcy gmin Krokowa, Gniewino i Choczewo popierają budowę elektrowni jądrowej, zarówno gdzieś w kraju jak i w swoim sąsiedztwie. Andrzej Olękiewicz z TNS Polska powiedział, że _ te trzy gminy lokalizacyjne cały czas są w większości za inwestycją, chcą tej inwestycji, widzą więcej korzyści _.

Podał, że za budową atomówki w sąsiedztwie opowiada się 66 proc. pytanych w gminie Krokowa; w tej gminie nastąpił największy 6 proc. spadek poparcia od ostatniego badania sprzed pół roku. W gminach Choczewo i Gniewino budowę elektrowni popiera po 78 proc. pytanych. W gminie Choczewo, w porównaniu sprzed pół roku zanotowano 18 proc. wzrost poparcia; w gminie Gniewino - 2 proc. spadek poparcia.

Podał, że poparcie dla inwestycji rośnie też wśród mieszkańców województwa pomorskiego; plan budowy w sąsiedztwie poparło 70 proc. pytanych, o 5 proc. więcej niż na wiosnę 2014 roku. W mniejszym stopniu popierają inwestycję mieszkańcy Trójmiasta; budowę elektrowni w sąsiedztwie poparło 56 proc. pytanych, o 8 proc. więcej niż pól roku wcześniej.

Olękiewicz zauważył, że zmienia się postrzeganie zagrożeń związanych z inwestycją. _ - Na początku ponad 60 proc. obawiała się awarii; teraz obawia się tego ok. 30-40 proc. pytanych _ - powiedział. Dodał, że obecnie największe są obawy o zagospodarowanie odpadów radioaktywnych.

Zaznaczył, że _ wraz ze wzrostem wiedzy jest mniej obaw, a pojawia się większa świadomość korzyści, jakie można odnieść z inwestycji _. Jako główne korzyści pytani wymieniali: tańszą elektryczność, powstanie nowych miejsc pracy i rozwój gminy.

Badania sondażowe na zlecenie PGE EJ1 są prowadzone od 2011 r. dwa razy w roku przez Instytut TNS Polska w potencjalnych lokalizacjach oraz w wybranych gminach sąsiednich.

PGE EJ1 to spółka celowa, powołana do budowy i eksploatacji elektrowni jądrowej. Według harmonogramu, właściwa budowa pierwszego bloku powinna ruszyć w 2020 r., a do końca 2024 r. miałby on zostać oddany do eksploatacji. Tydzień temu wiceminister skarbu Zdzisław Gawlik pytany w Sejmie o to, kiedy w Polsce powstanie elektrownia atomowa, odparł: _ myślę, że to będzie 2027 r. _

_ Czytaj więcej w Money.pl _

_ 1. [ ( http://static1.money.pl/i/h/173/m267437.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/bruksela-wycofuje-skarge-z-trybunalu-ue,255,0,1722111.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Bruksela wycofała skargę przeciw Polsce ws. OZE 2. [ ( http://static1.money.pl/i/h/207/m329167.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/gospodarka-traci-ponad-1-3-mld-zl-rocznie,58,0,1721402.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Miliard złotych rocznie strat przez awarie sieci 3. [ ( http://static1.money.pl/i/h/211/m262099.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/energetyka-w-polsce-sejmik-pomorskiego,30,0,1719838.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Nie chcą połączenia PGE z Energą 4. [ ( http://static1.money.pl/i/h/211/m262099.jpg ) ] (http://www.money.pl/gielda/wiadomosci/artykul/dywidenda-pge-jej-wysokosc-nie-bedzie,144,0,1716112.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Wysokość dywidendy PGE nie zaskoczy _
_ _

Tagi: elektrownia atomowa w polsce, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, najważniejsze, gospodarka polska
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz