Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Polski przemysł w pierwszej piątce Europy. W tej "dyscyplinie" Portugalia pokonana

Polski przemysł w pierwszej piątce Europy. W tej "dyscyplinie" Portugalia pokonana

Niby dynamika wzrostu produkcji osłabła, ale gdzie indziej obniżała się bardziej Fot. materiały prasowe VW
Niby dynamika wzrostu produkcji osłabła, ale gdzie indziej obniżała się bardziej

Jeszcze w lipcu byliśmy wiceliderem Europy, ale już miesiąc później musieliśmy się cieszyć z miejsca piątego. Pięć procent wzrostu przemysłu to nasz najsłabszy wynik w roku. Ale inne kraje radziły sobie dużo gorzej.

Portugalia pokazała w czwartek, jak daleko jest polskiej reprezentacji piłkarskiej do najwyższego poziomu. Już dzień później "dane pocieszenia" przysłał nam Eurostat. O ile jesteśmy na piątym miejscu w zestawieniu największego wzrostu produkcji przemysłu w ostatnich dwunastu miesiącach, to Portugalia zajmuje trzecie miejsce, ale od końca.

Zestawienie danych z różnych krajów pokazuje, gdzie przemieszcza się produkcja w Europie. Na pewno ucieka z Portugalii, która regularnie zajmowała miejsca pod koniec stawki z małą przerwą w kwietniu. Relatywnie słabo w tym roku wygląda też przemysł w Holandii i Włoszech. A produkcja trafia do Polski, Irlandii, Czarnogóry, Słowenii i krajów bałtyckich.

Zobacz też: "Tradycyjny przemysł stara się spowolnić rozwój elektromobilności”. Gospodarka nie jest gotowa


Polski sektor produkcyjny wzrósł w sierpniu o 5 proc. Niby najsłabszy rezultat w roku, wyrównujący niski wynik z marca, ale o ile w trzecim miesiącu roku dało to nam miejsce zaraz za pierwszą dziesiątką Europy, to w sierpniu zajęliśmy już miejsce piąte.

Wyprzedziły nas w sierpniu jedynie Irlandia, Słowenia, Łotwa i Estonia. Pierwszy z wymienionych krajów jeszcze do kwietnia wykazywał spadki przemysłu, by wystrzelić w maju. Od tego momentu, z wyjątkiem lipca, wyprzedzał Polskę w europejskich statystykach.

Ten rok co prawda zaczęliśmy relatywnie gorzej niż inne kraje, bo 13. miejscem w Europie (na takie miejsce wystarczyło 6,9 proc. wzrostu), ale potem było już dużo lepiej. Od pięciu miesięcy nie spadamy poza europejską najlepszą szóstkę.

Z naszego punktu widzenia bardzo ważna jest pozycja Niemców, dla których polskie firmy są często podwykonawcami. Tu akurat nie ma dobrych wiadomości, bo produkcja u naszego zachodniego sąsiada spadła w sierpniu o 0,5 proc. rok do roku. Ostatni przypadek spadkowego miesiąca odnotowano w lipcu 2016 roku. Prawdopodobnie to jest główny powód zmniejszenia dynamiki przez polskie zakłady.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Money.pl
Czytaj także
Polecane galerie
Kenaj
2018-10-16 11:54
Na boga, przeraża mnie ten HURA optymizm, jaką to stajemy się "potęgą"! Pokażcie ale tak rzetelnie CO my w kraju PRODUKUJEMY! Polska stała się MONTOWNIĄ wszelkiej maści firm. Tanią siłą roboczą dla świata! Przemysł, to rozwijał się w tej tak teraz opluwanej PRL. Niestety taka jest prawda i nic nie da zaklinanie rzeczywistości, rozgrabiono, rozsprzedano NASZ narodowy majątek pod nośnym szyldem prywatyzacji! Zniszczono przemysł lekki, stocznie, cementownie, huty, banki WSZYSTKO przeszły w obce ręce! Lewandowski, wraz z "kolesiami" winien za to zniszczenie Polski odpowiedzieć KARNIE.
uuu
2018-10-15 09:26
A pokażecie wykresy efektywnego przełożenia tych wzrostów na PKB ?
Choć biznes przemysłowy przyspiesza to kasy więcej nie ma dla PL .. takie czary ;-)
Gołąbek
2018-10-12 18:13
Ja bym chciał żeby redakcja money czytała swoje teksty i objęła jakaś spójną strategię informacyjną. Jednego dnia czytam że Polska jest w fatalnej kondycji finansowej, drugiego dnia czytam że Polska jest tygrysem Europy, trzeciego dnia czytam że w Polsce żyje się dobrze a czwartego że jest bieda.... Zdecydujecie sie proszę. To jakby Tomasz Lis jednego dnia opluwał PiS z drugiego dnia wychwalał....
Pokaż wszystkie komentarze (10)