Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Polska w strefie euro. "Nie ma na razie takiej możliwości"

0
Podziel się:

- Polska powinna skupić się na wypełnianiu kryteriów z Maastricht - powiedział prezydent Bronisław Komorowski.

Polska w strefie euro. "Nie ma na razie takiej możliwości"
(Mateusz Jagielski/East News)

- Na razie nie ma możliwości wejścia do strefy euro, a Polska powinna skupić się na wypełnianiu kryteriów z Maastricht - powiedział w radiu Zet prezydent Bronisław Komorowski.

- Jest jasne, proponowałem odsunięcie debaty na po wyborach parlamentarnych. Nie ma na razie możliwości wejścia. Zadaniem na teraz jest spełnienie kryteriów z Maastricht - powiedział prezydent.

- Kryteria wejścia do strefy euro - bez względu na to, jaką decyzję Polska podejmie w przyszłości - są korzystne dla polskiej gospodarki. Dzisiaj trzeba mówić o spełnieniu kryteriów po to, aby polska gospodarka funkcjonowała jak najlepiej - dodał Komorowski.

Po wtorkowym posiedzeniu rządu premier Ewa Kopacz stwierdziła, że Polska wejdzie do strefy euro tylko wtedy, gdy to będzie najlepszy moment dla Polski.

Andrzej Duda, kandydat PiS na prezydenta, ocenia, że obecnie nie należy przyjmować euro, a będzie to można rozważać, gdy nastąpi konwergencja zarobków w Polsce do poziomów zachodnioeuropejskich.

Zobacz, jak zmieniał się kurs euro

W listopadzie ub. roku prezydent Bronisław Komorowski powiedział, że do tematu przyjęcia przez Polskę europejskiej waluty należy wrócić po wyborach parlamentarnych w 2015 r. Ocenił wówczas, że dzisiaj Polska nie jest do końca do tego przygotowana. Komentując w październiku ub. roku expose wygłoszone przez premier Ewę Kopacz, prezydent zapewniał, że nie żałuje, iż w wystąpieniu Kopacz nie padła konkretna data wejścia Polski do strefy euro. Podkreślał, że obecnie jest czas na dyskusję i budowanie świadomości Polaków, tak aby po roku 2015 - po wyborach parlamentarnych - mogli oni rozstrzygnąć kwestię wejścia Polski do strefy euro lub pozostania poza nią.

Kryteria konwergencji to stabilne ceny (inflacja nie wyższa niż o 1,5 pkt proc. od średniej z trzech krajów UE o najniższej inflacji); kryterium fiskalne (zakładające, że deficyt finansów publicznych nie może przekraczać 3 proc. PKB, a dług publiczny nie może być większy niż 60 proc. PKB); kryterium wysokości stopy procentowej (zakłada, że w ciągu roku przed badaniem średnia nominalna długoterminowa stopa procentowa ma nie przekroczyć więcej niż o 2 pkt proc. stopy procentowej trzech państw członkowskich o najbardziej stabilnych cenach) oraz kryterium dotyczące wahania kursu waluty krajowej (+/- 15 proc. w stosunku do euro przez minimum dwa lata).

Czytaj więcej w Money.pl
Polska nie może wejść do strefy euro Nie spełniamy aktualnie kryteriów wymaganych do przyjęcia wspólnotowej waluty - przypomina Joanna Trzaska-Wieczorek. Szefowa Kancelarii Prezydenta odpowiada na słowa Andrzeja Dudy.
Litwa zadowolona z wprowadzenia euro Po wprowadzeniu euro Litwa przestała być oddzielną wyspą wśród państwa bałtyckich, stała się atrakcyjna dla inwestorów i bezpieczniejsza - mówili we wtorek uczestnicy debaty nt. wejścia Litwy do eurostrefy. Przekonywali, że nie potwierdziły się też obawy dot. wzrostu cen.
Euro nie dla Polski? Tak uważa Belka O wstrzymaniu się z szybkim wchodzeniem do eurolandu szef NBP mówił w Brukseli.
wiadomości
waluty
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)