Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Belka: euro na razie nieatrakcyjne dla Polski

0
Podziel się:

O wstrzymaniu się z szybkim wchodzeniem do eurolandu szef NBP mówił w Brukseli.

Belka: euro na razie nieatrakcyjne dla Polski
(Międzynarodowy Fundusz Walutowy / Flickr (CC BY-NC-ND 2.0))

Na razie nie opłaca się nam wchodzić do strefy euro - uważa Marek Belka. Prezes NBP mówił o tym w Brukseli.

_ - Strefa euro na razie mało atrakcyjna dla Polski _ - taką opinię przedstawił w Brukseli szef NBP, Marek Belka. Podkreślił on, że w tej chwili sam euroland nie jest w dobrej kondycji.

Marek Belka wziął udział w debacie zorganizowanej przez think-tank Bruegel na temat rozszerzenia strefy euro i europejskiego zarządzania gospodarczego. Szef Narodowego Banku Polskiego mówił, że głównym powodem zwlekania z wejściem do eurolandu jest nie tyle słabe przygotowanie Polski do członkostwa, ale trudności samej strefy.

_ - Najpierw dajmy im je załatwić zanim członkostwo w eurolandzie stanie się dla nas atrakcyjne _ - mówił. Zdaniem Marka Belki, źródłem kłopotów jest struktura strefy euro.

Prezes NBP zwracał uwagę, że Polacy nie są dziś entuzjastami członkostwa w strefie euro, a w czasach kryzysu posiadanie własnej waluty ochroniło Polskę przed gospodarczymi zawirowaniami.

Czytaj więcej w Money.pl
Grecji kończą się pieniądze. Ile potrzebuje? Ministrowie finansów państw strefy euro oczekują na plan uzyskania finansowej niezależności przez rząd w Atenach.
Litwa przechodzi na euro. Po jakim kursie? Władze w Wilnie przekonują, że do wprowadzenia wspólnej waluty są przygotowane i wykorzystały świeże doświadczenia rządów w Tallinie i Rydze.
PKB Polski przyspieszy, ale nie od razu Czynnikiem wspierającym wzrost konsumpcji będzie stopniowe zwiększenie realnych dochodów Polaków.
Euro w Polsce? Polacy w tej kwestii są zgodni W czerwcu 72 procent badanych było przeciw przyjęciu euro, jest to mniej o 3 punkty procentowe w stosunku do poprzedniego pomiaru.
euro
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)