Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Polska atomówka będzie kosztować 12 mld euro?

0
Podziel się:

Polska jest jednym z niewielu dużych krajów OECD, które nie mają
elektrowni jądrowej.

Polska atomówka będzie kosztować 12 mld euro?
(redjar/CC/Flickr)

W krajach OECD pracuje 350 elektrowni jądrowych. Wytwarzają one ponad 22 proc. energii elektrycznej. Polska jest jednym z niewielu dużych krajów OECD, które nie mają elektrowni jądrowej/

Luis Echavarri z Nuclear Energy Agency podkreśla, że w gronie krajów członkowskich Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju odżywa zainteresowanie energetyką jądrową.

W całym OECD planuje się bądź rozpoczyna budowę 50 nowych reaktorów: niektórych w Europie, innych w USA, Japonii i Korei.

Ekspert wymienia: Francję, Finlandię, Węgry, Czechy, Słowację, Rumunię i Bułgarię wśród krajów, które albo budują, albo przygotowują się do budowy nowych bloków.

W Unii Europejskiej ok. 30 proc. wytworzonej energii pochodzi z atomu; w samej Francji ponad 75 proc. Echavarri podał przykład Stanów Zjednoczonych jako członka OECD spoza Europy, który realizuje największy na świecie program energetyki jądrowej. Pracują tam 104 bloki energetyczne. _ - Ponad 20 proc. konsumowanej w USA energii pochodzi z atomu; w Japonii jest to ponad 25 procent _ - dodał.

Do budowy elektrowni atomowej szykuje się też Polska. Echavarri oszacował, że aktualny koszt budowy elektrowni jądrowej to 3,5 - 4 mld euro za każde 1000 megawatów mocy. Ostatnie analizy przeprowadzone przez NEA oraz Międzynarodową Agencję Energetyczną porównujące koszty wytwarzania energii elektrycznej z węgla, gazu, źródeł odnawialnych i z atomu dowodzą konkurencyjności tej ostatniej.

ZOBACZ TAKŻE:

RZĄDOWE PLANY ATOMOWE

Raport Money.pl

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)