Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Polska gospodarka wśród światowych liderów

0
Podziel się:

Tusk: Jesteśmy najlepsi w Europie, ale nie ogłoszę końca kryzysu.

Polska gospodarka wśród światowych liderów
(PAP/Radek Pietruszka)

aktualizacja 16:30

_ - To źródło dumy wszystkich naszych rodaków * _- takDonald Tuskkomentował w warszawskim gmachu GPW - dzisiejsze wyniki o PKB opublikowane przez GUS. Premier nie zdecydował się jednak na ogłoszenie, iż kryzys mamy już za sobą.*

Produkt Krajowy Brutto wzrósł w III kwartale 2009 roku o 1,7 proc. rok do roku, po wzroście o 1,1 proc. rok do roku w II kwartale - podał dziś Główny Urząd Statystyczny. Licząc według metody unijnej, polski PKB wzrósł o 1 proc., po wzroście 1,3 proc. w poprzednim kwartale.

_ - To źródło dumy wszystkich naszych rodaków. Ludzie na pewno zaufali naszemu rządowi gdy mówiliśmy: spokojnie, wasze oszczędności są bezpieczne, nie dzieje się nic strasznego. To zaufanie jest jednym z kluczy do tego polskiego sukcesu - _ mówił Donald Tusk _ - Nie pamiętamy żeby Polska triumfowała w tego typu rankingach _- dodał

POSŁUCHAJ PREMIERA:

Premier stwierdził, ze główną zaletą jego ministrów jest to że nie dopuścili do dużego wzrostu deficytu. _ - Nasza droga się sprawdziła _ - mówił premier.

POSŁUCHAJ PREMIERA:

_ - Jest też druga mapka, która pokazuje, że część Europy wychodzi z kryzysu. To nie mi i ministrowi Jackowi Rostowskiemu mówić o końcu czy początku kryzysu. W Polsce go w ogóle nie było. Jest to jednak znak, ze to najgorsze już może minęło. Jednak nie zdecyduję się na ogłoszenie końca kryzysu - _wyjaśniał szef rządu.

Minister Jacek Rostowski dodał, że deficyt w przyszłym roku będzie niższy niż w latach 2002-2004. _ - Więc nie jest to w żaden sposób deficyt rekordowy _ - powiedział minister finansów.

POSŁUCHAJ MINISTRA FINANSÓW:

Rostowski: To ironia że ci co chceli zwiększenia deficytu twierdzą że teraz jest wysoki.

POSŁUCHAJ MINISTRA FINANSÓW:

Polska zieloną wyspą Europy

Polska jest jedynym państwem Unii Europejskiej, które w III kwartale odnotowało wzrost gospodarczy. Najgłębsze spadki PKB dotknęły państwa nadbałtyckie: gospodarka Łotwy skurczyła się o 18,4 procent rok do roku, Litwy - o 14,3 procent, a Estonii - o 15,3 procent.

Na minusach były też największe unijne gospodarki: PKB Niemiec spadł o 4,8 procent, Wielkiej Brytanii - o 5,1 procent, a Francji - o 2,4 procent. W Europie Środkowo-Wschodniej aż 8-procentowy spadek dotknął Węgry, a prawie 5-procentowy - Słowację.

W skali całego świata oprócz Polski wzrost PKB odnotowały też między innymi Chiny, Indie, Singapur czy Korea Południowa.

_ - Głównymi czynnikami wzrostu PKB był popyt zagraniczny, którego wpływ na tempo wzrostu gospodarczego wyniósł 3 pkt proc. oraz spożycie ogółem - wpływ 1,6 pkt proc., natomiast negatywny wpływ na wzrost PKB miała akumulacja (-2,9 pkt proc.), w tym popyt inwestycyjny (-0,3 pkt proc.) _ - napisał GUS w komunikacie.

Według GUS inwestycje w trzecim kwartale spadły o 1,5 proc. rok do roku, a popyt krajowy o 1,2 proc. rok do roku. Z kolei spożycie ogółem oraz indywidualne wzrosły odpowiednio: o 2 proc. i 2,2 proc.

Eurostat liczy inaczej

Eurostat, europejski urząd statystyczny opublikował do tej pory dane dotyczące wzrostu gospodarczego w części państw UE. Wynika z nich, że 1-proc. wzrost polskiego PKB (w ujęciu rocznym) daje nam pozycję lidera w UE. Żadne z tych państw nie było w trzecim kwartale na plusie. Grecja miała spadek PKB o 1,6 proc., Francja o 2,4 proc., a Cypr o 2,7 proc.

Niektóre kraje UE wypadają lepiej niż Polska pod względem wzrostu liczonego kwartał do kwartału. Litwa osiągnęła 6 proc. wzrost (ale 14,3 proc. spadek w ujęciu rocznym), Austria i Portugalia 0,9 proc., Czechy 0,8 proc., Niemcy 0,7 proc.

Pawlak: Możemy dojść do 2 proc.

Wicepremier, minister gospodarkiWaldemar Pawlakprzewiduje, że na koniec tego roku Produkt Krajowy Brutto (PKB) może wynieść około 2 proc.

_ Myślę, że możemy, jeżeli nie będzie jakiś poważniejszych turbulencji, podjechać w okolice 2 proc. Mam nadzieję, że to będzie taki dobry trend. Jeżeli po pierwszym kwartale drugi i trzeci jest lepszy, to należy mieć nadzieję, że będziemy mieć dobre wyniki na koniec roku _ - powiedział Pawlak dziennikarzom w Krakowie.

Wicepremier komentując wyniki zauważył, że sygnały płynące z gospodarki są dobre, co daje podstawy do pewnego optymizmu.

Zdaniem szefowej Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych Lewiatan, dane GUS o wzroście PKB nie są zaskakujące. Henryka Bochniarz zaznaczyła, że przedsiębiorcy wyrażnie odczuwają że jest lepiej niż na początku roku.

POSŁUCHAJ HENRYKI BOCHNIARZ:

Henryka Bochniarz zwróciła uwagę, że pomyślny wynik PKB nie zwalnia władz od porządkowania finansów publicznych. Dodała, że przyszły rok będzie dla Polski ogromnym wyzwaniem.

POSŁUCHAJ HENRYKI BOCHNIARZ:

Zgodnie z prognozą dotyczącą polskiego PKB zawartą w projekcie ustawy budżetowej, w tym roku wzrost gospodarczy ma wynieść 0,9 procent, w 2010 roku 1,2 procent, a w 2011 roku 2,8 procent.

|

| *Trzeci kwartał miał być najgorszy, okazał się najlepszy * Polska gospodarka radzi sobie najlepiej w całej Unii Europejskiej. Wynik PKB za III kwartał to wzrost o 1,7 procent w skali roku. To umocniło naszą pozycję wśród liderów. Czytaj w Money.pl |

gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)