Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
grzegorz schetyna
23.03.2013 12:08

"Polska jest w bardzo trudnej sytuacji"

Donald Tusk ogłasza nadzwyczajny zjazd Platformy Obywatelskiej. Zapowiada wielkie zmiany.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/Rafał Guz)

_ - Platforma Obywatelska musi wrócić do korzeni - _ apeluje Donald Tusk. Szef partii rzadzącej uważa, że członkowie jego partii muszą przypomnieć sobie wartości, na których kiedyś budowano to urupowanie. _ Chodzi tu przede wszystkim o umiarkowanie i zdrowy rozsądek _ - mówił w czasie Rady Krajowej Tusk. Posiedzenie Rady odbywa się w Warszawie, ma zatwierdzić kalendarz wyborów wewnętrznych w partii. Zaczną się one w październiku, a skończą w lutym 2014 roku.

Aktualizacja: 13:10

_ - Od tysiącleci naprawdę dobra władza w oczach ludzi, to nie jest władza opętana ideologią. Ta władza musi chronić ludzi przed agresją, zapewnić dobrobyt. Do tego potrzebne są: umiar, kompetencje, zdrowy rozsądek, przewidywalność i odpowiedzialność - _powiedział szef PO. Podkreślił, że jest to tym ważniejsze, że Polska znalazła się w trudnej sytuacji. Wskazał tu na kryzys w Europie.

Jego zdaniem, wielką wartością jest to, iż w czasie kryzysu Polską rządzi partia, która nie jest uzależniona od dogmatów. Premier podkreślił, że obowiązkiem partii rządzącej jest przygotować kraj na każdą sytuację, nawet najbardziej krytyczną. Potrzebne są do tego różne, inteligentne strategie.

Szef rządu dodał, że jeśli w Platformie zwyciężą nurty ideologiczne, to partia upodobnie się do swoich przeciwników, którzy są _ mistrzami ideologizacji _. _ - Środowiska i skrzydła istniejące w partii muszą być szanowane, ale nie mogą nadawać jej ton. Jeśli Platforma stanie się taka, jak jej prawe skrzydło, wtedy przestanie istnieć - _powiedział premier.

Rostowski uspokaja_ - Polska jest bezpieczna w obliczu drugiego etapu światowego kryzysu - _tak twierdzi minister finansów Jacek Rostowski, który wygłosił przemówienie na posiedzeniu Rady Krajowej Platformy Obywatelskiej.

Minister powiedział, że światowy kryzys ekonomiczny wkroczył w drugi etap. Przypomniał, że w połowie zeszłego roku Europejski Bank Centralny zapowiedział, że będzie bronił euro, postanowiono też, że Grecja pozostanie w strefie euro. To pozwoliło ustabilizować sytuację w Europie którą, zdaniem Rostowskiego, nie zachwieją ostatnie wydarzenia na Cyprze.

Minister podkreślił, że Polska jest jednym z czterech państw Europy, które zdołały w zeszłym roku zredukować zadłużenie o własnych siłach. Było to chwilami bolesne, ale Polska jest teraz, zdaniem Rostowskiego, bezpieczna. Jak powiedział - najważniejsze jest szybkie uruchomienie środków europejskich i zwiększenie innowacyjności gospodarki. Ważne jest też dalsze obniżanie stóp procentowych, aby przedsiębiorcy mogli tanio zaciągać kredyty. Rostowski podkreślił, że takie działania pozwolą ograniczyć skutki spowolnienia gospodarczego.

Nadzwyczajny zjazd PO we wrześniuDonald Tusk w czasie przemówienia poinformował też, że we wrześniu odbędzie się zjazd nadzwyczajny Platformy Obywatelskiej.

Nowe władze wybiorą koła PO, na przełomie listopada i grudnia - powiaty. W styczniu 2014 r. odbędą się wybory władz regionów w PO oraz wybory delegatów na konwencję krajową, którą zaplanowano na luty.

Konwencja krajowa wybierze m.in. członków Rady Krajowej. Do tej pory wybierała również przewodniczącego partii. Jednak premier Donald Tusk chciałby, aby najbliższe wybory przewodniczącego PO odbyły się w sposób bezpośredni, tzn. aby głosować mogli wszyscy członkowie partii. Aby to zrobić, potrzebne będą zmiany w statucie partii. Władze PO będą też musiały rozstrzygnąć, czy szefa partii wybierać poprzez głosowanie korespondencyjne (pocztą i przez internet) czy też np. na lokalnych zjazdach.

Na razie premier Donald Tusk nie ma kontrkandydatów. Kandydowanie na szefa partii rozważa Grzegorz Schetyna, ale postanowił, że decyzję ogłosi dopiero jesienią, kiedy rozpoczną się wybory wewnętrzne w PO.

Czytaj więcej w Money.pl
W sobotę decyzja o wyborach w PO Wybory w PO zaczną się w październiku, a skończą konwencją krajową w lutym 2014 r. Kalendarz w sobotę ma zatwierdzić Rada Krajowa partii.
Tusk pewny siebie. Nie ma lepszego od niego? Premier uważa, że szef rządu, który przegrywa wybory na przewodniczącego partii i pozostaje na stanowisku premiera, staje się figurą śmieszną.
Zmiany w Platformie. Dziś zdecydują o... Kto stanie w szranki z Donaldem Tuskiem? _ Trzeba dać głos wszystkim członkom partii _ - mówi Grzegorz Schetyna.
Tagi: grzegorz schetyna, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, najważniejsze, gospodarka polska
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz