Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Polska ma być przyjazna dla cudzoziemców

0
Podziel się:

Powstaje nowa ustawa o cudzoziemcach. Pomaga ją pisać Helsińska Fundacja Praw Człowieka.

Polska ma być przyjazna dla cudzoziemców
(PAP/Darek Delmanowicz)

Powstaje nowa ustawa o cudzoziemcach. Nad projektem pracują eksperci z Departamentu Polityki Migracyjnej MSWiA, a wspiera ich między innymi Helsińska Fundacja Praw Człowieka. Ideą jest maksymalne uproszczenie życia obcokrajowcom w Polsce.

Dyrektor Departamentu Polityki Migracyjnej MSWiA Monika Prus powiedziała Informacyjnej Agencji Radiowej, że jednym z głównych założeń ustawy jest podmiotowe traktowanie cudzoziemców. Polega to na tym, że każda z grup, jak na przykład studenci, naukowcy, pracownicy czy członkowie rodzin, ma być traktowana zgodnie z potrzebami jej
przedstawicieli.

Szefowa warszawskiego oddziału Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka Danuta Przywara podkreśla, że nowy projekt ma pomóc cudzoziemcom zarówno w legalizacji pobytu, jak i w urządzeniu się w Polsce.

Koordynatorka prac nad ustawą z Fundacji Helsińskiej, profesor Irena Rzeplińska dodaje, że założeniem projektu ma być też ułatwienie obcokrajowcom startu na polskim rynku pracy. Chodzi o stworzenie podstaw prawnych do prowadzenia przez nich działalności
gospodarczej.

Obecnie trwają konsultacje społeczne, dotyczące założeń nowej ustawy. W nowym roku resort spraw wewnętrznych będzie te przepisy weryfikował zgodnie z polskim prawem. W pracach nad nową ustawą biorą udział przedstawiciele Urzędu do spraw Cudzoziemców.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)