Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
afganistan
15.12.2012 20:23

Polska ma nową umowę z Afganistanem. Po niemal 100 latach

Podpisał ją w Kabulu minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski ze swoim afgańskim odpowiednikiem Zalmajaem Raussoulem.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

*Podpisał ją w Kabulu minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski ze swoim afgańskim odpowiednikiem Zalmajaem Raussoulem. Umowa jest przedłużeniem traktatu z lat 20. XX wieku. *

Szef polskiej dyplomacji powiedział, że umowa dotycząca współpracy między Polską a Afganistanem ma ułatwić między innymi udzielanie pomocy rozwojowej. Radosław Sikorski podkreślił, że umowa wymagała uaktualnienia, bo w Afganistanie przez ostatnie lata wiele się zmieniło.

_ - Redukujemy nasze siły, będziemy się wycofywać razem z resztą Sojuszu Północnoatlantyckiego, ale nie zapominamy o Afganistanie. Będziemy nadal udzielać pomocy rozwojowej, szkoleniowej. Mam nadzieję, że polskie firmy skorzystają z dobrodziejstw tej umowy i okazji jakie się w tym szybko rosnącym kraju nadarzają _ - podkreślił Radosław Sikorski.

Minister Zalmaj Rassoul podziękował Polakom za ich udział w misji i wyraził nadzieję na dalszą współpracę - także po 2014 roku, kiedy kontyngent będzie sukcesywnie zmniejszany. Jak zaznaczył szef afgańskiej dyplomacji, Afganistan oczekuje od nas dalszego wspierania i wyposażania naszych sił bezpieczeństwa.

_ - Nasze relacje będą coraz bardziej się zacieśniały, także jeśli chodzi o stronę ekonomiczną. Liczymy, że polscy biznesmeni będą inwestować w Afganistanie _ - podkreślił Zalmaj Rassoul.

W grudniu, na posiedzeniu szefów dyplomacji państw NATO, Radosław Sikorski mówił, że wciąż nie ma decyzji co do tego, czy i w jakim charakterze po 2014 roku polskie wojsko będzie stacjonować w Afganistanie. Kilka miesięcy później przyznał, że Stany Zjednoczone liczą na to, iż państwa biorące udział w operacji IASF wyłożą pomoc w wysokości miliarda dolarów.

NATO ustaliło w maju, że po 2014 Sojusz nie będzie uczestniczył w misjach bojowych. Będzie działał w ramach wsparcia i szkoleń. Obecnie w Afganistanie stacjonuje 12. zmiana Polskiego Kontyngentu Wojskowego.

Z prezydentem Afganistanu Hamidem Karzajem minister Sikorski rozmawiał o sytuacji w regionie, polskiej pomocy dla Afganistanu i stosunkach dwustronnych. Szef polskiej dyplomacji zadeklarował, że po wycofaniu wojsk w 2014 roku, w ramach nadal udzielanego wsparcia, Polska skupi się na szkoleniach afgańskiej administracji.

Czytaj więcej w Money.pl
Ile wydamy na Afganistan? Sikorski ujawnia Szef polskiej dyplomacji spotka się z prezydentem Hamidem Karzajem i podpisze nową umowę międzyrządową o współpracy.
Sikorski złoży wizytę w Chinach
Sikorski zaskakuje. "My się do tarczy nie palimy" Oświadczenie Andersa Rasmussena nie ma wpływu na plany umieszczenia bazy tarczy antyrakietowej w Polsce.
Tagi: afganistan, polska, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, gospodarka polska, IAR
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz