Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Polski eksport. Ministerstwo Rozwoju zmienia prognozę

5
Podziel się

Eksport wzrośnie w tym roku o 1 proc. do ok. 181,3 mld euro, zaś import odnotuje spadek o 0,9 proc. do ok. 175,6 mld euro, prognozuje Ministerstwo Rozwoju. W rezultacie nadwyżka w obrotach towarowych wzrośnie rok do roku do ok. 5,7 mld euro. Kwartał wcześniej resort podawał inne dane. Właśnie zmienił zdanie.

Polski eksport. Ministerstwo Rozwoju zmienia prognozę
(Art Konovalov / Shutterstock)
bDJagzVh

"W 2016 r. oczekujemy: wzrostu eksportu o 1 proc. (w ujęciu wartościowym ok. 181,3 mld euro); spadku importu o 0,9 proc. (ok. 175,6 mld euro). W rezultacie szacujemy, że nadwyżka obrotów towarowych wyniesie ok. 5,7 mld euro, czyli poziom o ok. 3,4 mld euro wyższy niż w 2015 r." - czytamy w "Ocenie sytuacji w handlu zagranicznym po trzech kwartałach 2016 roku".

Kwartał wcześniej resort prognozował, że eksport wzrośnie w tym roku o 3 proc., a import - o 2 proc., co będzie oznaczało, że nadwyżka w obrotach towarowych sięgnie ok. 4 mld euro.

Według danych Głównego Urzędu Statystycznego (GUS), eksport w okresie styczeń-wrzesień 2016 r. wzrósł o 1,2 proc. rok do roku do 134,85 mld euro, zaś import zmniejszył się o 0,6 proc. rok do roku i wyniósł 130,72 mld euro. Dodatnie saldo wyniosło 4 134,2 mln euro wobec 1 668,7 mln euro w analogicznym okresie ub. r.

bDJagzVj

"W przekroju towarowym za słaby wynik eksportu odpowiadały spadki sprzedaży wyrobów metalurgicznych (o 6,7 proc.) oraz artykułów rolno-spożywczych (o 0,4 proc.) oraz wyhamowanie sprzedaży wyrobów elektromaszynowych (do wzrostu o 0,9 proc.). Z drugiej strony cieszy utrzymujący się dynamiczny wzrost eksportu wyrobów przemysłu lekkiego (o ponad 11 proc.)" - czytamy w komentarzu resortu do danych GUS.

"Analogicznie jak w poprzednich okresach 2016 r., słaba koniunktura gospodarki światowej oraz spowolnienie globalnego handlu nie pozostały bez wpływu na wyniki polskich obrotów towarowych po 10 miesiącach 2016 r." - skomentował resort rozwoju.

W ujęciu geograficznym na takie wyniki złożyły się z jednej strony wyhamowanie obrotów z krajami Unii Europejskiej, z drugiej zaś zmniejszenie wymiany z rynkami wschodzącymi. Eksport do Unii Europejskiej zwiększył się o 1,3 proc. do 120,4 mld euro.

"Obserwowany od początku roku trend ożywienia sprzedaży na poza-unijne rynki rozwinięte został utrzymany. Po 10 miesiącach br. sprzedaż na te rynki zwiększyła się o 5,4 proc.. W decydującej mierze wynikało to z dynamicznego wzrostu eksportu do USA (o blisko 10 proc.), Kanady (o 10,7 proc.), Japonii (o 7,1 proc.) oraz Izraela (o 23 proc.). Zdołało to z nawiązką skompensować spadki wywozu m.in. do Norwegii (o ok. 11 proc.), RPA (o ok. 5,5 proc.) czy Australii (o ponad 5 proc.)" - czytamy.

bDJagzVp

opr. Izabela Trzaska

bDJagzVK
forex
giełda
wiadomości
Źródło:
KOMENTARZE
(5)
heniu
4 lata temu
koszer Ekipa "dobra zmiana" wzrost exportu do Izraela o 23%. Ciekawe co eksportujemy i za jaka cene
aa
4 lata temu
no to titanik wyruszył w swój rejs. kwestia czasu (niestety szbciej niż później ) kiedy ta góra stanie przed nim.
ciekawski
4 lata temu
Kiedy prezydent zapala świece chanukowe hahaha
bDJagzVL
elb
4 lata temu
Po ochłodzeniu stosunków politycznych i w ślad za tym gospodarczych z całą Europą a później po wypowiedziach niektórych ministrów, również z USA, pozostaje nam tylko rozwijać eksport do Mongolii
andrej
4 lata temu
Izrael nam da pomoc to nasz przyjaciel jak usa hehe