Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Polskie firmy odnoszą sukcesy za granicą

0
Podziel się:

Z badania wynika, że nasi przedsiębiorcy swoje działania prowadzą średnio w 7 krajach.

Polskie firmy odnoszą sukcesy za granicą
(domin_domin/iStockphoto)

Aż 97 procent polskich firm, które spróbowały swych sił poza granicami kraju, jest z tej decyzji zadowolona. Co więcej, 39 procent firm planuje w najbliższych 2 latach pojawić się rynkach kolejnych krajów - wynika z badania Fundacji Kronenberga przy Citi Handlowym.

Z zaprezentowanego w środę badania wynika, że nasi przedsiębiorcy swoje działania prowadzą średnio w 7 krajach, ulokowanych głównie w Unii Europejskiej oraz państwach z nią sąsiadujących. Wśród najczęściej wybieranych krajów znalazły się Niemcy (57 proc. wskazań), Rosja (27 proc.), Francja (16 proc.) oraz Wielka Brytania (16 proc.).

Jak wskazywał cytowany w komunikacie fundacji dyrektor zarządzający z departamentu Klientów Strategicznych w banku Citi Handlowym Piotr Kosno, niektóre polskie firmy zasługują już na miano międzynarodowych korporacji. _ - Działają na wielu różnych rynkach jednocześnie i odgrywają na nich coraz ważniejszą rolę. Mało tego, badania pokazują, że wcale nie chcą osiadać na laurach, ich celem jest dalszy rozwój i wykorzystanie coraz to nowych możliwości, jakie pojawiają się w ich otoczeniu rynkowym _ - stwierdził.

Z badania wynika bowiem, że 39 proc. ankietowanych przedsiębiorców zadeklarowało, że w ciągu najbliższych dwóch lat planuje sukcesywnie rozszerzać swoją działalność na inne kraje.

Przedsiębiorcy wskazywali ponadto, że odniesienie sukcesu na zagranicznych rynkach nie zależy wyłącznie od jakości oferowanych produktów, ani ich ceny. W ich ocenie większe znaczenie ma znajomość branży oraz dobre rozeznanie rynku, na którym działają. Kluczem do sukcesu jest też - zdaniem ankietowanych firm - wykwalifikowana i doświadczona kadra oraz partnerzy.

Z badania wynika, że zarówno na rynku międzynarodowym, jak i polskim biurokracja i konkurencja, to najczęstsze bariery napotykane przy prowadzeniu działalności. Co ciekawe, zdaniem przedsiębiorców koszty pracy, jakie są ponoszone poza granicami naszego kraju nie mają zbyt istotnego znaczenia. Tylko 27 proc. firm wskazało je jako barierę w prowadzeniu działalności zagranicznej. Tymczasem koszty pracy w Polsce są poważną barierą dla 46 proc. badanych. Firmy, które zdecydowały się na zagraniczną ekspansję wskazały natomiast, że znaczną uwagę przywiązują do czynników makroekonomicznych, m.in. ryzyka kursowego. Zaznaczają jednak, że starają się je minimalizować przez równoważenie przychodów w obcej walucie z kosztami lub też poprzez przyspieszenie bądź opóźnienie terminów płatności.

Autorzy badania wskazali też, że w ocenie większości ankietowanych firm ważną rolę w ich ekspansji odegrały banki, gdyż to dzięki nim ograniczanie ryzyka kursowego jest łatwiejsze. Ponadto mogą uzyskać finansowanie na dalsze inwestycje oraz odpowiednie rozwiązania technologiczne, niezbędne do zarządzania płynnością firmy obecnej na wielu rynkach.

Badanie, które zaprezentowano w środę zostało zrealizowane w maju i czerwcu br. na losowej, reprezentatywnej próbie 500 polskich przedsiębiorstw, zajmujących się eksportem produktów lub usług, bądź też posiadających oddziały lub przedstawicielstwo poza granicami Polski. Dodatkowym kryterium był wymóg, by 10 proc. obrotu firmy pochodziło z działalności międzynarodowej. Autorzy badania zaznaczyli, że nie uwzględniono w nim mikroprzedsiębiorstw.

Czytaj więcej w Money.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)