Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Polskie firmy są zdrowe i gotowe na kryzys

0
Podziel się:

Przedsiębiorstwa mają dużo gotówki, pensje wypłacają na czas, w dodatku rośnie ich produkcja i osiągają rekordowe zyski.

Polskie firmy są zdrowe i gotowe na kryzys
(skynesher/iStockphoto)

_ Dziennik Gazeta Prawna _ informuje, że dynamika wrześniowej produkcji zaskoczyła ekonomistów. Zamiast o 5 - jak prognozowali - urosła ona w ciągu miesiąca o niemal 8 procent.

Na dodatek z danych Państwowej Inspekcji Pracy, do których dotarł _ Dziennik _wynika, że w pierwszych trzech kwartałach tego roku zaledwie blisko 24 procent skontrolowanych przez inspekcję firm zalegało z wypłatą pensji. To najmniej od 10 lat. Zdecydowanie, bo aż o 29 procent zmniejszyła się też kwota niewypłaconych pensji: ze 144 milionów złotych w zeszłym roku do 102 milionów w tym roku.

Gazeta dodaje, że tę tezę potwierdzają dane GUS. W I półroczu tego roku średnie i duże przedsiębiorstwa zarobiły na czysto 56 miliardów złotych, o ponad jedną trzecią więcej niż przed rokiem - i gromadzą na kontach ogromne kwoty.

O sytuacji polskich firm czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/90/t21338.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/zaskakujace;dane;z;polskiego;rynku;pracy,30,0,876318.html) Zaskakujące dane z polskiego rynku pracy Oczekiwania ekonomistów przebiły zarówno wiadomości dotyczące zatrudnienia, jak i wynagrodzeń.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/224/t92640.jpg ) ] (http://msp.money.pl/wiadomosci/zarzadzanie/artykul/gus;lepsze;wyniki;firm;w;i;kwartale,12,0,837132.html) GUS: Lepsze wyniki firm w I kwartale Wynik finansowy netto przedsiębiorstw niefinansowych w I kwartale 2011 r. wzrósł o 20,1 proc. licząc rok do roku i wyniósł 22 mld zł - podał Główny Urząd Statystyczny.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/60/t110140.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/pensje;zaskoczyly;i;wyprzedzily;inflacje,55,0,831799.html) Pensje zaskoczyły i wyprzedziły inflację Przeciętne wynagrodzenie brutto w kwietniu wyniosło 3 tys. 597,84 zł, co oznacza, że rok do roku wzrosło o 5,9 proc
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)