Notowania

Przejdź na
bronisław komorowski
04.02.2011 14:31

Polskie firmy zmęczone korupcją na Ukrainie

Nasz wschodni sąsiad nie ma dobrej opinii wśród polskich przedsiębiorców.

Podziel się
Dodaj komentarz
(thisisbossi/CC/Flickr)

*_ - Ukraina nie ma dobrej opinii wśród polskich przedsiębiorców; korupcja i biurokracja w tym kraju odstraszają _ - uważa prezes Polsko-Ukraińskiej Izby Gospodarczej Jacek Piechota. Liczy, że pakiet reform prezydenta Ukrainy Wiktora Janukowycza poprawi sytuację. *

_ Trzeba powiedzieć to uczciwie, że Ukraina nie ma najlepszej opinii wśród polskich przedsiębiorców _ - powiedział Piechota podczas sesji zamykającej Polsko-Ukraiński Szczyt Gospodarzy i Forum Regionów. W spotkaniu uczestniczyli prezydenci Polski - Bronisław Komorowski i Ukrainy - Wiktor Janukowycz.

W ocenie prezesa Polsko-Ukraińskiej Izby Gospodarczej o negatywnym postrzeganiu możliwości robienia biznesu na Ukrainie przez polskich przedsiębiorców świadczy _ ogromna frekwencja _ podczas szczytu gospodarczego przedsiębiorców ukraińskich i _ nieporównywalnie słabe zainteresowania przedsiębiorców polskich _. Jego zdaniem _ to obraz zmęczenia polskich przedsiębiorców sytuacją na Ukrainie _.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/134/t94086.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/janukowycz;w;polsce;bedzie;naprawial;bledy,187,0,765115.html) Janukowycz w Polsce będzie naprawiał błędy

Piechota wymienił listę zarzutów pod adresem Ukrainy m.in. korupcję, która sięga nawet wymiaru sprawiedliwości oraz biurokratyczne procedury.

Wysoka frekwencja przedstawicieli ukraińskiego biznesu - w jego opinii - odzwierciedla nadzieję na proeuropejski kierunek rozwoju ich kraju.

Powiedział też, że celem integracji Ukrainy z UE powinno być osiągnięcie przez ten kraj standardów, które _ powszechnie obowiązują w biznesie, administracji, systemie państwa i tworzą dla przedsiębiorców (...) przestrzeń rozwoju, aby mogli inwestować _.

Dodał, że liczy na pakiet reform prezydenta Janukowycza.- _ Reforma podatkowa, sądownictwa, rozwiązanie tak trudnych problemów dla inwestorów, jak kwestia ziemi i wiele innych. To wszystko zapowiedzi i już wdrożone decyzje idące w bardzo dobrym kierunku _ - mówił.

Jednak - jak zauważył - _ wciąż jeszcze zdarza się, że decyzja jednego sędziego na najniższym szczeblu może pozbawić inwestora zainwestowanego wcześniej kapitału _. _ I nie chce się takimi przypadkami zająć Wyższa Rada Sprawiedliwości _ - zaznaczył.

Dodał, że aktywna w czasie obrad szczytu była branża turystyczna. _ - To szczególny sygnał, że ciągle jeszcze nie przygotowaliśmy wspólnego systemu działania, by (...) wykorzystać szanse, którą niesie (...) organizacja Euro 2012. To nie tylko twarde inwestycje, stadiony i obsługa VIP-ów (...). To ogromny ruch turystyczny kibiców, ale i tych, którzy chcą przy okazji przyjechać, bo usłyszeli o naszych krajach. Tu trzeba wprowadzić szybko jednolite standardy (...), budować wspólny system promocji _ - zaznaczył.

Czytaj w Money.pl

Tagi: bronisław komorowski, wiadomości, kraj, wiadmomości, gospodarka, gospodarka polska, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz