Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Polskie produkty podbijają unijne rynki

0
Podziel się:

Po niespełna czterech miesiącach, od przystąpienia Polski do Unii Europejskiej, firmy odczuwają już tego skutki. W pierwszej kolejności skorzystała branża spożywcza. Poprawę sytuacji zauważają również producenci mebli, drewna, sprzętu AGD, odzieży i materiałów budowlanych

Polskie produkty podbijają unijne rynki

"Po niespełna czterech miesiącach od przystąpienia Polski do Unii Europejskiej przedsiębiorstwa odczuwają już tego skutki. Z analiz rynkowych wynika, że najbardziej w pierwszym okresie integracji skorzystała branża spożywcza. Dostawy towarów do Unii powoli zwiększają także producenci mebli, drewna, sprzętu AGD, odzieży i materiałów budowlanych" - podaje "Gazeta Prawna".

"Otwarcie granic i zniesienie barier celnych umożliwiło polskim producentom szybszy przewóz towarów i ułatwiło wejście na rynki unijne. Zaraz po 1 maja pojawiło się niespodziewane wysokie zapotrzebowanie w Unii na polskie wyroby. Dzięki wysokim cenom skupu, mleczarnie skupiły w I półroczu ok. 3,7 mld l mleka, tj. o 5,3 proc. więcej niż w tym samym okresie ub.r., który był najlepszy od kilku lat" - pisze dziennik.

"Głównym wyznacznikiem sytuacji ekonomicznej branży są ceny zbytu produktów mlecznych, które wzrosły po 1 maja od 25 do 40 proc. Spadły - od 3 do 15 proc. - ceny przetworów mleczarskich, czyli tzw. galanterii - jogurtów, śmietanki i mleka spożywczego. Przychody producentów pochodzą teraz głównie z eksportu, dlatego warto go intensyfikować, inwestować w linie technologiczne i poprawiać jakość wyrobów" - uważa Waldemar Broś, wiceprezes Krajowego Związku Spółdzielni Mleczarskich.

"Według wstępnych szacunków, wywóz produktów mleczarskich do starych i nowych krajów członkowskich Unii wzrósł od 1 maja o ok. 20 proc. Największy boom obserwowany jest w branży mięsnej. W ciągu 3 miesięcy po akcesji gwałtownie wzrósł eksport mięsa. Polskie zakłady w br. wyeksportują ok. 40-50 proc. więcej mięsa i jego przetworów niż rok temu. Według szacunków, wartość inwestycji w branży może przekroczyć do końca roku 2 mld USD. Z ożywionej wymiany handlowej korzystają firmy transportowo-spedycyjne" - informuje "Gazeta Prawna".

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)