Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Polskie Stocznie zarejestrowane przez sąd

0
Podziel się:

Nowa spółka będzie właścicielem majątku stoczni Gdynia i Szczecin.

Polskie Stocznie zarejestrowane przez sąd
(Stocznia Szczecin S.A.)

Polskie Stocznie, które będą właścicielem majątku stoczni Gdynia i Szczecin, zostały zarejestrowane przez sąd - poinformował wiceminister skarbu Zdzisław Gawlik.

Gawlik dodał, że spółka uzupełniła wniosek w sprawie rejestracji, do czego zobowiązał ją sąd. Inwestor wykazał pokrycie kapitału zakładowego nowo zawiązanej spółki Polskie Stocznie gotówką, a nie - jak wymagał sąd - aportem w postaci aktywów majątku stoczni Gdynia i Szczecin.

W związku rejestracją spółka uzyskała osobowość prawną i będzie korzystała z pełni praw i obowiązków, przynależnych spółce akcyjnej. Od połowy czerwca - po zawarciu aktu założycielskiego - spółka była podmiotem, który ponosił ograniczoną odpowiedzialność za zobowiązania przez siebie zaciągane.

Inwestorem w firmie Polskie Stocznie, która będzie właścicielem majątku stoczni w Gdyni i Szczecinie, jest katarski fundusz QInvest. Transakcja jest gwarantowana przez Qatar Islamic Bank.

Do wtorku Skarb Państwa oczekuje na formalny przelew pieniężny, zaksięgowanie go i zakończenie całej procedury. Będzie to moment na przekazanie majątku stoczni inwestorowi.

Gawlik powiedział, że Skarb Państwa nie otrzymał jeszcze środków od inwestora i oczekuje na ich przelew.

Jedynym udziałowcem Polskich Stoczni jest fundacja Stichting Particulier Fonds Greenrights - powstała po to, by przeprowadzić transakcję zakupu kluczowych aktywów obu zakładów. Polskie Stocznie będą funkcjonowały na gruncie prawa polskiego. W przyszłości spółką ma kierować przede wszystkim polski zarząd. Polskie Stocznie będą miały siedzibę w Warszawie, z oddziałami w Szczecinie i Gdyni.

W maju Stichting Particulier Fonds Greenrights zakupił kluczowe aktywa stoczni Gdynia i Szczecin, a 17 czerwca otrzymał gwarancje arabskiego banku Qatar Islamic Bank. Inwestor zapłaci za majątek stoczni Gdynia i Szczecin odpowiednio - ponad 287 mln zł oraz ponad 94 mln zł. 25 czerwca Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji wydało oficjalną zgodę na sprzedaż tych aktywów, potrzebną dla podmiotów spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego.

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)