Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Pomoc dla uchodźców. Według Komisji Europejskiej Polska powinna przyjąć 11,5 tys. osób

0
Podziel się:

Mamy być czwartym państwem przyjmującym największą liczbę imigrantów, po Niemczech, Francji i Hiszpanii.

Pomoc dla uchodźców. Według Komisji Europejskiej Polska powinna przyjąć 11,5 tys. osób
(PAP/EPA)

Przewodniczący Komisji Europejskiej zaapelował do państw członkowskich o przyjęcie 160 tysięcy uchodźców. Jean-Claude Juncker przedstawia w Parlamencie w Strasburgu "orędzie o stanie Unii" i mówi, że ze Wspólnotą nie jest dobrze. Według unijnego planu, Polska miałaby przyjąć ponad 9,2 tysiąca osób. Jeśli dodać wcześniejszą ofertę Warszawy, nasz kraj powinien stać się azylem dla ponad 11,5 tysiąca imigrantów.

[aktualizacja 10:39]

Według propozycji Komisji Polska ma być czwartym państwem przyjmującym największą liczbę uchodźców, po Niemczech, Francji i Hiszpanii. Bruksela brała pod uwagę zamożność kraju, liczbę mieszkańców i dotychczasową politykę azylową.

Oprócz szybkiego przyjęcia uchodźców, którzy są obecnie w Grecji, we Włoszech i na Węgrzech, Komisja chce ustalenia na przyszłość stałego systemu przyjmowania imigrantów. Każdy kraj otrzymałby 6 tysięcy euro za osobę. Pozostałe koszty utrzymania uchodźców, a później sprowadzonych rodzin, byłyby pokrywane z budżetów krajowych.

Jest możliwość, by w sytuacjach nadzwyczajnych kraje wstrzymały przyjmowanie uchodźców pod warunkiem, że przekażą wpłaty do specjalnego funduszu. Z informacji Polskiego Radia wynika, że ma to być 0,02 procent PKB. Sprawa przyjmowania uchodźców dzieli unijne kraje, o zgodę wczoraj apelował szef Rady Europejskiej.

- Wzywam wszystkich przywódców by zwiększyli wysiłki, by Unia mogła poradzić sobie z bezprecedensową falę migracji - mówił Donald Tusk. Szef Rady na razie wstrzymuje się ze zwołaniem nadzwyczajnego szczytu, mimo apeli z wielu stolic.

Na razie planem Komisji Europejskiej dotyczącym przyjmowania uchodźców zajmą się unijni ministrowie spraw wewnętrznych w najbliższych poniedziałek. Plan ma być przyjęty większością głosów, chyba że sprawa trafi na unijny szczyt, gdzie wymagana jest jednomyślność.

"Z Unią nie jest dobrze"

Przewodniczący KE Jean-Claude Juncker oświadczył podczas dzisiejszego występu, że stan Unii Europejskiej nie jest dobry. We wspólnocie brakuje zarówno "unii, jak i Europy". Jednak mimo tych słabości, Europa jest ciągle najbardziej stabilnym i zamożnym kontynentem na Ziemi. Dlatego przybywają tu setki tysięcy imigrantów.

Przewodniczący Parlamentu Europejskiego podkreślił, że rozwiązanie obecnego kryzysu imigracyjnego jest kwestią humanitarną. Nadszedł więc czas, aby działać w sposób śmiały i zdeterminowany, gdyż Unia ma środki, aby pomóc prześladowanym i cierpiącym. Szef Komisji Europejskiej zaapelował do unijnych krajów o przyjęcie 160 tysięcy uchodźców,

przebywających obecnie we Włoszech, Grecji i na Węgrzech. Dodał, że Komisja Europejska przygotowała plan podziału tej grupy między poszczególne kraje członkowskie. Juncker powiedział, że potrzebna jest zmiana unijnych procedur imigracyjnych. Nie należy jednak znosić systemu Schengen.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)