Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Pomoc dla rodzin. Kosiniak-Kamysz ujawnia rządowy plan

0
Podziel się:

Władysław Kosiniak-Kamysz ujawnia, na czym polegać wsparcie dla matek i ojców.

Pomoc dla rodzin. Kosiniak-Kamysz ujawnia rządowy plan
(Adam Guz/Reporter)

- _ Rząd będzie się koncentrował na tworzeniu miejsc pracy i wsparciu rodziny _ - zapowiedział minister pracy i polityki społecznej. Władysław Kosiniak-Kamysz.

Minister poinformował, że w tym celu wprowadzone zostaną odpowiednie zmiany w prawie. Jego resort skoncentruje się na zmianach w polityce prorodzinnej. Podkreślił, że ministerstwo będzie się tu wzorować na państwach takich jak Szwecja, gdzie tego typu rozwiązania są najbardziej zaawansowane.

Kosiniak-Kamysz proponuje, że to rodzice będą wybierać, czy chcą z dziećmi przebywać rok, czy 6 miesięcy. Od tego wyboru uzależniona ma być kwota wypłacanego im wsparcia. Szef resortu podkreślił, że chce aby świadczenie w trakcie urlopu macierzyńskiego było proporcjonalne do jego długości. Dzięki temu będzie można zapewnić dziecku lepsze warunki rozwoju.

Dodatkowym atutem ma być nakłanianie ojców do skorzystania z urlopu. W jego ocenie dłuższy urlop przyniesie także korzyści pracodawcom. Dodatkowo ministerstwo podejmie wysiłek w celu zachowania miejsc pracy osób, które przebywają na urlopie macierzyńskim.

Ważne będzie także finansowanie z funduszu pracy dotowania powrotu matek i ojców do pracy. Minister szacuje, że te rozwiązania będą kosztować około 2 miliardów złotych, a sam projekt ma być gotowy w ciągu 2 tygodni. Podkreślił jednocześnie, że będzie on przedstawiony do konsultacji społecznych.

Minister opowiada się za wprowadzeniem ruchomego czasu pracy. Jest to wynik obserwacji rynku, oraz działalności wielu firm. W ocenie Kosiniaka-Kamysza takie rozwiązanie jest bardzo korzystne i spełnia wymogi współczesnego rynku. Jest to element rządowych działań antykryzysowych, który zostanie przeniesiony do prawa pracy.

Zapowiedział jednocześnie, że jego ministerstwo będzie dążyć do zmniejszenia szarej strefy. Dodatkowo zaznaczył, że urzędy pracy będą rozliczane ze swych działań, mających na celu aktywizowanie osób bezrobotnych.

Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/56/m190776.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/musimy;przywrocic;w;polsce;szacunek;do;pracy,88,0,1154136.html) Minister chce przywracać szacunek do pracyWładysław Kosiniak-Kamysz zdradza swój plan.

Kosiniak-Kamysz uważa, że dzięki odpowiednim kontrolom uda się też zwiększyć efektywność tych urzędów. Jednocześnie urząd pracy ma być miejscem kontaktu z przedsiębiorcami w celu tworzenia nowych miejsc pracy.

Kosiniak--Kamysz przypomniał także, że to w Polsce w czasach kryzysu powstało 850 tysięcy nowych miejsc pracy. Świadczyć to ma o skuteczności rządowych programów. Minister przewiduje także, że na koniec roku powinno być w okolicach 13 procent.

Władysław Kosiniak-Kamysz zapowiedział, że przygotowana jest już nowelizacja ustawy dotycząca żłobków. Dzięki temu będzie możliwe zwiększenie dotacji na budowę nowych żłobków, a to spowoduje większą dostępność tych instytucji. Resort pracy chce także, aby ich zakładanie było łatwiejsze. W jego ocenie inwestycje w ten sektor są niezbędne. Przypomniał także, że będzie podejmować starania, aby zwiększyć środki na ten cel od 2014 roku.

Minister pracy uważa, że jedną z najważniejszych reform jego resortu było wydłużenie i zrównanie wieku emerytalnego. Podkreślił, że wprowadzone zmiany wpłyną korzystnie na finanse publiczne. Jednocześnie przypomniał o wprowadzeniu kwotowej waloryzacji rent i emerytur, które w znaczący sposób poprawiło sytuację osobom najuboższym.

Podwyższono jednoczenie kryteria dochodowej pomocy społecznej oraz zasiłków rodzinnych. Jest to element wsparcia społecznego dla rodzin, o ciężkiej sytuacji materialnej. Kosiniak-Kamysz podkreślił także, że rząd pragnie pomóc osobom młodym. W związku z tym przyjęto program zmniejszania bezrobocia dla osób do 30 roku życia. Podkreślił jednocześnie, że ten program jest dla niego bardzo ważny i wyraził nadzieję, że pomoże w aktywizacji zawodowej młodych ludzi.

Kosiniak-Kamysz przypomniał także, że sytuacja na rynku pracy poprawiła się na przykład dzięki przeznaczeniu 500 milionów złotych na aktywizację bezrobotnych. Na koniec minister zaznaczył także, że rząd przyjął program na rzecz aktywności społecznej osób starszych na lata 2012-2013.

Czytaj więcej w Money.pl
Pracodawcy chcą pakietu. By nie zwalniać Znacznego wzrostu bezrobocia możemy spodziewać się w listopadzie i w grudniu.
Fatalne dane z rynku pracy. A będzie jeszcze gorzej Bezrobocie rośnie pomimo okresu robót sezonowych. Minister pracy Władysław Kosiniak-Kamysz liczy na pomoc ministerstwa finansów.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)