Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Pomocy dla frankowiczów jednak nie będzie? Zaskakująca opinia eksperta

0
Podziel się:

Propozycja przewalutowania kredytów walutowych na złote mogłaby kosztować banki nawet do 50 mld złotych. Takie wyliczenie przedstawił Dom Maklerski "Trigon". Przytacza je "Gazeta Wyborcza". Cytuje też opinię ekonomistów, że "żadnej takiej ustawy nie będzie".

Pomocy dla frankowiczów jednak nie będzie? Zaskakująca opinia eksperta
bEJzquYB

Propozycja przewalutowania kredytów walutowych na złote mogłaby kosztować banki nawet do 50 mld złotych. Takie wyliczenie przedstawił Dom Maklerski Trigon. "Gazeta Wyborcza" cytuje eksperta, który przekonuje, że prezydencka ustawa nigdy nie nie wejdzie w życie.

Kancelaria prezydenta ujawniła w piątek projekt ustawy umożliwiającej zamianę kredytów walutowych na złotówkowe. Zadłużeni w walucie mogliby zamienić swój kredyt na złote na korzystnych warunkach po tzw. kursie sprawiedliwym.Zobacz wyliczenia money.pl.* *

"GW" zauważa, że projekt przedłożony przez rząd PO-PSL zakładał, że bank i kredytobiorca podzielą się kosztami przewalutowania po połowie.- Koszt dla banków pomysłu PO był szacowany na 13 mld zł. Teraz zgodnie z pomysłem nowego rządu koszt dla banków będzie dużo wyższy - pisze dziennik.

bEJzquYD

Maksymalny koszt samego przewalutowania jest szacowany na od 32 mld złotych, jak wynika z danych mBanku, do ok. 40 mld złotych (wyliczenia Domu Maklerskiego Trigon). Gazeta zwraca uwagę, że nie jest to jeszcze całkowity koszt, bo należy też pamiętać o zwrocie za spready bankowe.

- Różnica pomiędzy kursem przeliczeniowym banku a kursem NBP będzie kosztować dodatkowe 5-10 mld złotych - dodaje "Gazeta Wyborcza".

Zdaniem Piotra Kuczyńskiego, analityka Domu Inwestycyjnego Xelion, projekt nie będzie miał żadnych konsekwencji, bo po prostu go nie będzie.Jego zdaniem najnowsze propozycje w sprawie przewalutowania mogłyby zniszczyć sektor bankowy w Polsce.

bEJzquZe
giełda
wiadomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)