Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Pomocy dla frankowiczów jednak nie będzie? Zaskakująca opinia eksperta

Pomocy dla frankowiczów jednak nie będzie? Zaskakująca opinia eksperta

Propozycja przewalutowania kredytów walutowych na złote mogłaby kosztować banki nawet do 50 mld złotych. Takie wyliczenie przedstawił Dom Maklerski Trigon. "Gazeta Wyborcza" cytuje eksperta, który przekonuje, że prezydencka ustawa nigdy nie nie wejdzie w życie.

Kancelaria prezydenta ujawniła w piątek projekt ustawy umożliwiającej zamianę kredytów walutowych na złotówkowe. Zadłużeni w walucie mogliby zamienić swój kredyt na złote na korzystnych warunkach po tzw. kursie sprawiedliwym. Zobacz wyliczenia money.pl.

"GW" zauważa, że projekt przedłożony przez rząd PO-PSL zakładał, że bank i kredytobiorca podzielą się kosztami przewalutowania po połowie.- Koszt dla banków pomysłu PO był szacowany na 13 mld zł. Teraz zgodnie z pomysłem nowego rządu koszt dla banków będzie dużo wyższy - pisze dziennik.

Maksymalny koszt samego przewalutowania jest szacowany na od 32 mld złotych, jak wynika z danych mBanku, do ok. 40 mld złotych (wyliczenia Domu Maklerskiego Trigon). Gazeta zwraca uwagę, że nie jest to jeszcze całkowity koszt, bo należy też pamiętać o zwrocie za spready bankowe.

- Różnica pomiędzy kursem przeliczeniowym banku a kursem NBP będzie kosztować dodatkowe 5-10 mld złotych - dodaje "Gazeta Wyborcza".

Zdaniem Piotra Kuczyńskiego, analityka Domu Inwestycyjnego Xelion, projekt nie będzie miał żadnych konsekwencji, bo po prostu go nie będzie.Jego zdaniem najnowsze propozycje w sprawie przewalutowania mogłyby zniszczyć sektor bankowy w Polsce.

prezydent, ustawa, frankowicze, ustawa pomocowa
PAP
Czytaj także
Polecane galerie
iza321
94.229.220.* 2016-01-28 08:13
Duda nas wydudał. Te wszystkie obietnice Dudy są tylko i wyłącznie teoretyczne. Wystarczy posłuchać Morawieckiego, który wprost mówi, że tej pomocy nie będzie. Propozycja musiała paść ze strony Dudy, bo że niby taki słowny a teraz już będzie tłumaczył, że to KNF i niewiadomo jeszcze jakie instytucje się z tym nie zgadzają i że nagle coś będzie niekonsytucyjne (jakby wcześniej na to zwracali uwagę) i masa wymówek. Frankowicze nie ma na co liczyć, prezydent nas oszukał. Mało tego jeszcze jego polityka i jego kolesi doprowadziła do tego, że osłabia się złotówka i płacimy wyższe raty. No to tak nam pomógł....
Witold308
89.70.105.* 2016-01-22 22:12
Co wy, liczyć nie potraficie? Jeżeli banki zarobią mniej o 13 mld, gdy podział ryzyka walutowego będzie 50-50, to zarobią mniej o 26 mld gdy podział będzie 100-0. Kropka. Skąd nagle 50 mld??!!
jerzy3000
83.31.222.* 2016-01-22 21:25
to jest tak jak sie glosuje na oszustow i szarlatanow. Oszust Duda dobrze wiedzal ze to mrzonki - jak i 500 na dzicko. Ciemny narod to kupil. Oszust i kretacz jest prezydentem
Zobacz więcej komentarzy (509)