Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
budowa dróg
07.09.2012 11:22

Pomorskie: Ponad 54 mln zł na remonty i przebudowę dróg

Ponad 54 mln zł dofinansowania mogą otrzymać samorządy woj. pomorskiego na remonty i przebudowę lokalnych dróg w 2013 r. z Narodowego Programu Przebudowy Dróg Lokalnych.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

Ponad 54 mln zł dofinansowania mogą otrzymać samorządy woj. pomorskiego na remonty i przebudowę lokalnych dróg w 2013 r. z Narodowego Programu Przebudowy Dróg Lokalnych. Maksymalna wartość dotacji wynosi 3 mln złotych.

Rzecznik prasowy Urzędu Wojewódzkiego w Gdańsku Roman Nowak poinformował, że ponad 27 mln zł zostanie przeznaczone na przebudowy, budowy lub remonty dróg powiatowych, a drugie tyle na naprawy i budowę dróg gminnych.

Wnioski w sprawie dofinansowania projektów będą przyjmowane do 1 października. Maksymalna wartość dotacji wynosi 3 mln zł i może stanowić do 30 proc. wartości inwestycji. 70 proc. kosztów pokrywa wnioskujący.

Dyrektor Wydziału Zarządzania Funduszami Europejskimi Urzędu Wojewódzkiego w Gdańsku Marek Goliński zwrócił uwagę, że _ powiaty i gminy mają coraz mniej pieniędzy, są coraz bardziej zadłużone i coraz mniej samorządów stać na realizację inwestycji _.

Aby zmniejszyć wkład własny, samorządy przy ubieganiu się o dofinansowanie często współpracują. _ - Robią to po to, by z jednej strony zmniejszyć wkład własny, a z drugiej, żeby uzyskać dodatkowe punkty _ - tłumaczy Goliński. Za partnerstwo projekt otrzymuje dodatkowe punkty, podczas gdy za samodzielną realizację inwestycji regulamin nie przewiduje dodatkowych punktów.

Wnioski oceniane są w ośmiu kryteriach określonych w Uchwale Rady Ministrów, m.in. pod względem wpływu realizacji zadania na poprawę bezpieczeństwa ruchu drogowego oraz poprawy połączeń dróg lokalnych z drogami publicznymi wyższej kategorii.

W tym roku w Pomorskiem dzięki dofinansowaniu z Narodowego Programu Przebudowy Dróg Lokalnych zostanie przebudowanych ponad 25 km dróg lokalnych; prace mają kosztować ok. 43 mln zł. Samorządy na realizację 16 inwestycji mają otrzymać prawie 11 mln zł dofinansowania. Projekty do końca roku muszą być zrealizowane i rozliczone.

Dofinansowanie w br. jest niższe niż w trzech poprzednich latach i niższe niż w latach 2013-2015. Powodem zmniejszenia dotacji były m.in. odbywające się w Polsce mistrzostwa Euro 2012.

Goliński poinformował, że w latach 2013-2015 każdego roku w Pomorskiem do dyspozycji ma być po ok. 54 mln zł.

W latach 2009-2011 w ramach Narodowego Programu Przebudowy Dróg Lokalnych w Pomorskiem zrealizowano 129 inwestycji; łącznie zmodernizowanych zostało ok. 333 km dróg powiatowych i gminnych za ok. 160 mln zł. Poszczególne powiaty w ramach programu w latach 2009-2011 zrealizowały od 1 do 14 inwestycji.

Czytaj więcej w Money.pl
Dokończą kluczową trasę na Śląsku Trzypasmowa Drogowa Trasa Średnicowa - to kluczowa arteria w aglomeracji katowickiej.
GDDKiA prosiła, by przełożyć tę kontrolę Kontrola miała nastąpić jeszcze przed mistrzostwami, ale odłożono ją na prośbę GDKKiA.
Ratowanie tej branży pochłonie miliardy Na dokończenie budowy dróg i zahamowanie fali bankructw firm budowlanych trzeba wydać nawet 10 miliardów złotych - czytamy w "Pulsie Biznesu".
Tagi: budowa dróg, drogi, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, gospodarka polska, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz