Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Ponad 400 klientów GTI Travel Poland wraca do kraju

0
Podziel się:

Zarząd GTI Travel Poland przesłał wczoraj do urzędu marszałkowskiego oświadczenie o niewypłacalności biura. Touroperator zapowiedział, że w najbliższych dniach złoży do sądu wniosek o upadłość.

Ponad 400 klientów GTI Travel Poland wraca do kraju
(Reporter Poland)
bETDYxmJ

Spośród 750 klientów biura GTI Travel Poland przebywających za granicą, 441 ma wrócić w środę do kraju z Turcji - poinformowała PAP rzeczniczka Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego Marta Milewska.

Jak wyjaśniła Milewska, turyści GTI Travel Poland, które poinformowało we wtorek o niewypłacalności, przebywają obecnie w Turcji, Egipcie, Tunezji, Maroku oraz Bułgarii.

Zapewniła, że gwarancja ubezpieczeniowa GTI Travel Poland, wynosząca 7,25 mln zł, została już uruchomiona. Z tych środków mają być pokryte nieopłacone przez biuro środowe przyloty turystów do Polski. Z gwarancji tej mają być też zapłacone roszczenia klientów biura, którzy nie skorzystali z wykupionych wcześniej wycieczek. _ W urzędzie marszałkowskim można pobierać i składać wnioski w tej sprawie _ - wyjaśniła.

bETDYxmL

Zgodnie z prawem środki z gwarancji ubezpieczeniowej pokrywają w pierwszej kolejności koszty powrotu turystów do kraju, a następnie ewentualne rekompensaty dla poszkodowanych klientów biura. Poszkodowane osoby mogą ze strony www.mazovia.pl pobrać formularz zgłoszenia roszczeń, a następnie złożyć go w mazowieckim urzędzie.

Zarząd GTI Travel Poland przesłał we wtorek do urzędu marszałkowskiego oświadczenie o niewypłacalności biura. Touroperator zapowiedział, że w najbliższych dniach złoży do sądu wniosek o upadłość. Ma to związek z ogłoszeniem upadłości dwóch podmiotów z Grupy GTI - German Travel International i Sky Airlines. _ W związku z tym (...) nie będziemy w stanie kontynuować działalności touroperatorskiej _ - podkreślił we wtorkowym komunikacie zarząd GTI Travel Poland.

We wtorek przedsiębiorstwo wstrzymało sprzedaż imprez turystycznych. Touroperator zapewnił, że pracuje nad bezpiecznym sprowadzeniem turystów do Polski, zwłaszcza tych, którzy mieli planowany rejs liniami Sky Airlines. Według GTI Travel Poland, większość jego klientów ma opłacone powroty w ramach wykupionych imprez turystycznych; podobnie jest z pobytami na miejscu.

W poniedziałek upadłość ogłosiło niemieckie biuro podróży GTI Travel. Rzeczniczka organizacji Deutscher Reiseverband, reprezentującej interesy niemieckich firm turystycznych, Sibylle Zeuch mówiła we wtorek PAP, że niemieccy turyści są ubezpieczeni i nic im nie grozi.

bETDYxmR

Według niemieckiego dziennika _ Frankfurter Allgemeine Zeitung _, w Turcji jest około 300 turystów upadłego biura GTI Travel, których trzeba będzie sprowadzić do Niemiec. Zdaniem gazety powodem kłopotów GTI było złe zarządzanie w Kayi Group, tureckiej firmie matce GTI. Działalność zawiesiła też należąca do Kayi Group linia lotnicza Sky Airlines.

Kayi Group istnieje od 1988 roku. Specjalizuje się w ofertach turystycznych dla Niemiec, Holandii i Rosji, a od 1999 r. również dla klientów z Polski.

Czytaj więcej w Money.pl
Kolejne biuro podróży w tarapatach. Turyści zostali na lodzie Właściciele firmy zniknęli, ludzie zostali bez pieniędzy. Trwa organizowanie powrotów do Polski.
Upadło duże biuro podróży. Rząd interweniuje Za granicą przebywa wciąż około 4,7 tys. turystów. Ustalono już, w jakich państwach się znajdują.
Duże biuro podróży niewypłacalne. Setki turystów utkną za granicą? Według KRD rośnie liczba biur i agencji turystycznych, które mają problemy finansowe. Obecnie ich dług wynosi ponad 8,8 mln zł.
bETDYxnm
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)