Notowania

tap
29.10.2014 14:15

Portugalia: Załogi linii pasażerskich TAP zastrajkują

Największy portugalski przewoźnik lotniczy TAP odwołuje loty w czwartek i sobotę z powodu planowanego na te dni strajku załóg. Protest pokrzyżuje plany podróży kilkuset Polakom.

Podziel się
Dodaj komentarz
(heatheronhertravels.com/CC BY 2.0/Flickr)

Największy portugalski przewoźnik lotniczy TAP odwołuje loty w czwartek i sobotę z powodu planowanego na te dni strajku załóg. Protest pokrzyżuje plany podróży kilkuset Polakom. Pierwsze utrudnienia w wylotach z Lizbony oczekiwane są w środę wieczór.

Władze portugalskiego przewoźnika szacują, że z powodu protestu problemy będzie miało ponad 55 tys. pasażerów z całego świata, którzy mieli podróżować jego samolotami 30 października i 1 listopada.

Jak poinformowała rzeczniczka prasowa TAP Karina Correia, dotychczas liniom udało się przełożyć loty około 25 tys. osób. Rzeczniczka potwierdziła, że część z nich stanowią obywatele Polski, którzy w dniach protestu mieli zaplanowany rejs z międzylądowaniem na trasie pomiędzy Lizboną a Warszawą.

_ - Mamy pewne problemy, aby skontaktować się ze wszystkimi polskimi pasażerami z uwagi na brak danych kontaktowych. Wierzymy, że nagłośnienie informacji o czwartkowym i sobotnim proteście w liniach TAP spowoduje, że oni sami będą się zgłaszać do naszego polskiego oddziału _ - powiedziała Correia.

Przedstawicielka TAP wyjaśniła, że portugalskie linie proponują osobom, których loty nie dojdą do skutku, zmianę terminu podróży lub całkowitą rekompensatę kosztów zakupu biletów.

_ Kierownictwo naszej spółki podjęło negocjacje z organizatorami strajku. Niestety nie przyniosły one rezultatu, dlatego jest niemal pewne, że strajk dojdzie do skutku. Chcemy jednak, aby jego wpływ był jak najmniejszy, dlatego nieustannie próbujemy skontaktować się z naszymi klientami i przełożyć ich loty _ - dodała Correia.

Według organizatora protestu, Krajowego Związku Zawodowego Personelu Lotnictwa Cywilnego (SNPVAC), głównym postulatem strajkujących załóg jest żądanie poprawy warunków pracy, w tym zapewnienie jednego wolnego weekendu w ciągu siedmiu tygodni oraz krótszego dnia pracy dla matek karmiących piersią.

_ - Przewidujemy, że w ciągu każdego dnia, na który zaplanowano strajk TAP powinien zrealizować 320 połączeń lotniczych. Szacujemy, że w proteście weźmie udział ponad 90 proc. załóg _ - poinformował SNPVAC.

Jedynymi zagwarantowanymi przez strajkujących połączeniami w czwartek i sobotę mają być rejsy pomiędzy stolicą Portugalii a Sao Paulo, azorską wyspą Terceirą, a także Funchal na Maderze.

Sobota nie będzie ostatnim dniem strajku załóg linii TAP. Kolejne protesty zostały zaplanowane na 30 listopada i 2 grudnia br.

Ostatni strajk w spółce TAP odbył się 9 sierpnia br. Protest prowadzili wówczas starsi stażem piloci, domagając się poprawy warunków pracy i polityki zarządzania spółką. Uzasadniali konieczność udziału w strajku powiększaniem przez przewoźnika liczby młodych pilotów, ich zdaniem słabo przygotowanych do zawodu.

Czytaj więcej w Money.pl
Francja: Piloci Air France kontynuują strajk Strajkujący piloci są równie zdeterminowani aby prowadzić akcję, jak przed tygodniem gdy rozpoczynali protest. Ich niezadowolenie wywołują plany inwestycji rzędu miliarda euro w tanie linie Transavia.
Sprawdź swój lot. Strajkują piloci Germanwigs Od godz. 6 do południa trwa w Niemczech ogólnokrajowy strajk pilotów wywołany sporem o emerytury pomostowe.
Paraliż stolicy. Pracownicy metra protestują Akcja spowodowała chaos komunikacyjny w Lizbonie oraz na drogach dojazdowych z przedmieść.
Tagi: tap, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, gospodarka światowa
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz